اخبار استارتاپی روز

حجم بازار رمزارز در ایران چقدر است؟

حجم بازار رمزارز در ایران چقدر است؟

رمزارزها این روزها برای برخی از کاربران به بازار جذابی تبدیل شده است و گزارش‌ها می‌گوید تمایل ایرانیان به خرید آنها به ویژه بیت‌کوین افزایش یافته؛ اما اندازه بازار آن در ایران چقدر است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجودی که این روزها ارزش بیت‌کوین روندی کاهشی را تجربه می‌کند اما کارشناسان به آینده این رمزارز امیدوارند.

سعید خوشبخت، مدیرعامل شرکت آریاتک در گفتگویی با تجارت‌نیوز با موضوع خرید بیت‌کوین، به افراد توصیه کرد که رمزارزها می‌توانند یکی از اجزای سبد سرمایه‌گذاری آنها باشد و هر چقدر که رمزارز انتخابی، بازار بزرگ‌تری داشته باشد، ریسک کمتری دارد.

حجت جشن‌نیلوفر، کارشناس حوزه بلاک‌چین، نیز در گفتگویی با موضوع خرید و فروش رمزارز با تجارت‌نیوز، پیش‌بینی کرد که ارزش بیت‌کوین تا پایان سال 2020، به حدود 20 هزار دلار می‌رسد.

در همین گزارش سهیل نیکزاد، فعال بازار بیت‌کوین، روند قیمت این رمزارز را افزایشی دانست و افزود: پیش‌بینی می‌شد که ارزش بیت‌کوین در شش ماهه ابتدای سال، به حدود 300 هزار تومان برسد و این موضوع تحقق پیدا کرد. در مورد ماه‌های آینده نمی‌توان رقم دقیقی را اعلام کرد اما روند آن، افزایشی است.

وی حضور ایرانیان در بازار بیت‌کوین را «ناگزیر» توصیف کرد و گفت: مردم با توجه به شرایط موجود در بازارهای مختلف، ناچارند به سمت این بازار بیایند.

ارقام بسیار متفاوت است

در همین رابطه سایت خبری راه پرداخت نیز از تعدادی از فعالان حوزه رمزارز در مورد حجم بازار رمزارزها در ایران گفتگو کرده است. بر اساس این گزارش، هیچ‌کدام با قطعیت به آن پاسخ نداده‌اند و همه بر این عقیده هستند که آمار دقیقی از حجم بازار رمزارزها در ایران وجود ندارد.

احسان قاضی‌زاده مدیرعامل اکسیر بر این عقیده است که برآورد گردش مالی در بازار رمز ارز ایران به هیچ وجه کار آسانی نیست؛ چرا که مجاری و سکوهای متعدد خرید و فروشی وجود دارد که بخش اعظم آنها تمایلی به ارائه اطلاعات معاملات خود به‌صورت عمومی ندارند. همچنین پلتفرم‌های مبادله (اکسچنج) که اطلاعات بازارهای خود را به‌صورت عمومی ارائه می‌دهند غالبا حجم بازارهای غیرواقعی را نشان می‌دهند. علاوه بر این موارد، ماهیت غیرمتمرکز رمزدارایی‌ها اساسا برآورد حجم مبادلات را سخت و پیچیده کرده است.

طبق گفته‌های مهدی ناصری مدیرعامل استخر استخراج آرمانی نیز آمار دقیقی از حجم بازار رمزارز در ایران وجود ندارد ولی بر اساس شواهد و قراین تخمین زده می‌شود که روزانه معادل ۴۰ میلیون دلار یا ۱۰۰۰ میلیارد تومان حجم ‌مبادلات رمزارزها در ایران باشد. عددی که با افزایش آگاهی کاربران و سرمایه‌گذاران روز به روز در حال افزایش است.

طبق صحبت‌های امیرحسین راد مدیرعامل نوبیتکس، آمار دقیقی در این خصوص که مبتنی بر یک پژوهش قابل استناد باشد، وجود ندارد؛ اما، برخی برآوردهای غیر رسمی حکایت از حجم مبادلات حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان در روز دارد.

مهرداد فرنوش، مدیرعامل همراستا نیز درباره برآورد حجم بازار رمزارزها در ایران گفت: تصور می‌کنیم در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بزرگ و مطرح کشور که کاربران از آن استفاده می‌کنند مجموعا حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان تبادل مالی روزانه صورت گیرد. باید توجه داشت که بخش زیادی از این گردش مالی از تبدیل رمزارزها به یکدیگر ناشی می‌شود و میزان تبدیل ریال به رمزارز و برعکس در کشور عدد کوچکتری خواهد بود.»

تجارت‌نیوز در گزارشی با موضوع خرید و فروش رمز، توصیه‌هایی را برای ورود علاقه‌مندان به بازار رمزارزها ارائه کرده است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند