گزارش تجارت‌نیوز از خرید آنلاین اسکناس

بازار سیاه پول ایرانی / فروش اسکناس قدیمی با ۴۰ برابر ارزش واقعی!

بازار سیاه پول ایرانی / فروش اسکناس قدیمی با ۴۰ برابر ارزش واقعی!

در سایت‌های خرید و فروش آنلاین اسکناس‌هایی دیده می‌شود که سال‌های زیادی از چاپ آن‌ها نمی‌گذرد ولی قیمت‌های میلیونی دارند. مثلا یک اسکناس ۲۰۰ تومانی با ۴۰ برابر ارزش واقعی خود به فروش می‌رسد. در یک آگهی بسته ۲۰۰ عددی اسکناس ۲۰۰ تومانی بیش از ۱٫۶ میلیون تومان قیمت خورده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، همواره در سایت‌های خرید و فروش آنلاین اشیا و چیز‌های عجیبی با قیمت‌های بالا برای فروش و معامله یافت می‌شود. اسکناس‌های قدیمی یکی از این موارد است که با قیمت بالاتر از ارزش خود فروخته می‌شود.

در خیابان منوچهری تهران در کنار بازار ارز و سکه، خرید و فروش اسکناس‌های قدیمی نیز برای خود بازار خاصی دست و پا کرده است. افراد علاقه‌مند و کلکسیون‌دارها هر روزه برای یافتن اسکناس‌های قدیمی سری به این بازار می‌زنند.

این سکه‌ها و اسکناس‌ها اگر چه از نظر ارزش مبالغ آنها، سرمایه آنچنانی به حساب نمی‌آیند، اما به دلیل قدمت و با توجه به تاریخی که روی آن‌ها حک شده بین کلکسیونرها خرید و فروش می‌شوند و بازار خود را دارند.

اسکناس‌های میلیونی!

در حال حاضر خرید و فروش اسکناس‌های قدیمی و نوستالژی که سالیان زیادی از عمرشان می‌گذرد، هنوز برای برخی از افراد اهمیت فراوانی دارد. اما در سایت‌های خرید و فروش آنلاین مثل دیوار و شیپور؛ قیمت‌ چند برابری ارزش اسکناس‌هایی که هنوز در دست برخی از مردم رد و بدل می‌شوند، عجیب است.

 

در سایت دیوار اسکناس‌ها و سکه‌های نه چندان قدیمی با رقم‌های متفاوت و بالایی در سایت‌های خرید و فروش معامله می‌شوند، در حالی که اسکناس‌های قدیمی‌تر قیمت کمتری دارند.

اغلب فروشنده‌های این نوع اسکناس‌ها قیمت ثابتی برای آن‌ها تعیین نکرده‌اند و می‌گویند با قیمت پیشنهادی کار می‌کنند؛ به این صورت که هر کسی قیمت بالاتری را پیشنهاد بدهد، اسکناس‌ها به او تعلق می‌گیرد.

معیار اصلی تعیین قیمت این نوع اسکناس‌ها، تاریخ آن‌هاست و هرچه قدیمی‌تر باشند با قیمت بالاتری خرید و فروش می‌شوند. اما اکنون در سایت‌های خرید و فروش آنلاین اسکناس‌هایی که سال‌های زیادی از چاپ آن‌ها نمی‌گذرد و قیمت‌های میلیونی دارند، دیده می‌شود.

این در حالی است که به گزارش روزنامه همشهری قیمت سکه‌های قدیمی و اسکناس‌های قدیمی پیش از انقلاب در خیابان منوچهری از ۵۰ هزارتومان تا ۱۵۰ هزارتومان به فروش می‌رسد.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند