موضوعات داغ:

خرید و فروش بیت‌کوین در سایت دیوار

خرید و فروش بیت‌کوین در سایت دیوار

با وجود اینکه بانک مرکزی خریدوفروش رمزارزها را ممنوع اعلام کرده اما در سایت دیوار آگهی مبادله آنها با وجود غیرقانونی بودن به چشم می‌خورد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به رغم اعلام بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش رمزارزها در داخل کشور، بررسی‌ها نشان می‌دهد که سایت دیوار جولانگاه دلالان این عرصه شده است.

دیوار قبلا هم به دلیل تخلفات این چنینی و انتشار آگهی‌های غیرقانونی و غیرمتعارف مورد انتقاد قرار گرفته بود. اگرچه هیات دولت در مصوبه ششم مردادماه خود، استخراج رمزارزها را با مجوز وزارت صمت قانونی اعلام کرد، اما طبق اعلام بانک مرکزی، خرید و فروش رمزارزهای استخراج شده در داخل کشور، ممنوع شده است.

ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ۱۷ تیر امسال در گفت وگو با تسنیم، تصریح کرد که خرید و فروش بیت‌کوین در ایران ممنوع است و مردم نباید وارد این حوزه شوند. این اظهارات مستند به بخشنامه‌های رسمی بانک مرکزی نیز هست.

این بانک در اطلاعیه ای در ۱۹ اردیبهشت امسال به طور رسمی اعلام کرد که «تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می‌شود و بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی را که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می‌کنند، برای خود محفوظ می‌داند».

با این همه، بررسی‌های میدانی و نیز خبرگزاری فارس نشان می‌دهد که برخی سایت‌های خرید و فروش در کشور که در آن ها همه نوع کالا آگهی می‌شوند، جولانگاه برخی دلالانی شده است که به رغم هشدارهای داده شده، به وفور و به صورت علنی آگهی خرید و فروش رمز ارز را درج کرده‌اند و این آگهی‌ها نیز بدون هیچ گونه ممانعتی در فضای این سایت‌ها اجازه انتشار یافته‌اند.

در این زمینه بررسی سایت دیوار حاکی از این است که حتی آگهی‌هایی با عنوان آژانس خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز در این سایت به ثبت رسیده است.

این نخستین بار نیست که دلالان، با استفاده از چنین زیرساخت‌هایی به انجام فعالیت‌های مخرب می‌پردازند. به طوری که پیشتر نیز، قیمت‌سازی‌های کاذب در حوزه‌هایی نظیر خودرو و مسکن در این سایت‌ها، واکنش دستگاه‌های ناظر و حذف موقت قیمت این کالاها از سایت‌های یادشده را رقم زده بود.

منبع: روزنامه خراسان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند