ایران بروکر
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چشم‌انداز سرمایه گذاری خطرپذیر در سال 2023

سرمایه گذاری خطرپذیر

سرمایه گذاری خطرپذیر، مهم‌ترین روش جذب سرمایه استارتاپ‌ها به شمار می‌رود. چشم‌انداز این سرمایه گذاری در سال 2023 چگونه خواهد بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) نقش مهمی در تأمین مالی و رشد استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک دارد.

از حدود سه سال پیش تاکنون، همه‌گیری ویروس کرونا تأثیرات منفی زیادی بر اقتصاد جهان و اکوسیستم فناوری گذاشت و باعث شد بسیاری از استارتاپ‌ها هرچه بیشتر برای بهبود و رشد خود به دنبال تأمین مالی از طریق سرمایه خطرپذیر باشند. با این وجود، انتظار می‌رود چشم‌انداز سرمایه گذاری خطرپذیر در سال 2023، رقابتی تر از همیشه باشد.

افزایش رقابت برای تامین مالی

یکی از چالش‌های عمده پیش روی کارآفرینانی که در سال 2023 به دنبال تأمین مالی VC هستند، افزایش رقابت برای سرمایه‌گذاری است. با توجه به اینکه بسیاری از کسب‌وکارها پس از شیوع کرونا به دنبال تامین مالی و جذب سرمایه هستند، انتظار می‌رود شرکت‌های VC نسبت به سال‌های گذشته درخواست‌های بیشتری داشته باشند.

این بدان معناست که کارآفرینان باید سعی کنند تا شرکت‌های خود را متمایز کرده و دلیل قانع‌کننده‌ای برای اینکه چرا کسب‌وکارشان مستحق تأمین مالی است، ارائه دهند.

برای برجسته شدن در بازار شلوغ جذب سرمایه گذاری خطرپذیر، کارآفرینان باید دید روشنی برای شرکت خود داشته باشند و بتوانند نشان دهند که چگونه محصول یا خدمات آنها مشکلی را حل یا شکافی را در بازار پر می‌کند. آنها همچنین باید یک برنامه تجاری و یک تیم قوی برای اجرای چشم‌انداز خود داشته باشند.

تغییر در اولویت‌های سرمایه‌گذاری

روند دیگری که باید در چشم‌انداز سرمایه گذاری خطرپذیر در سال 2023 در نظر گرفته شود، تغییر در اولویت‌های سرمایه‌گذاری است. پس از همه‌گیری کرونا، برخی از سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری‌های تامین مالی محتاطانه‌تر عمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به دنبال فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها در شرایط کنونی باشند.

مطالعه کنید
گوگل از گاراژ خانه این زن شروع شد/ میراث مدیرعامل یوتیوب در جهان ویدئو

برای مثال در اکوسیستم استارتاپی هلند، تمرکز بر شرکت‌هایی است که در حال حل مشکلات واقعی در دنیا و رسیدگی به چالش‌های مهم اجتماعی‌اند. هلند همواره به تمرکز بر پایداری و تأثیر اجتماعی شناخته شده است و سرمایه‌گذاران احتمالاً به دنبال شرکت‌هایی هستند که با این ارزش‌ها هم‌سو باشند.

افزایش سرمایه‌گذاران بین‌المللی

از جمله اتفاقات مهمی که در چشم‌انداز سرمایه گذاری خطرپذیر در سال 2023 مشاهده می‌شود، مشارکت فزاینده سرمایه‌گذاران بین‌المللی است. با حرکت به سمت پدیده جهانی شدن و رشد اقتصاد دیجیتال، سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های آینده‌دار در کشورهای مختلف برای سرمایه‌گذاران از سراسر جهان آسان‌تر شده است.

برای مثال در سیلیکون ولی، سرمایه‌گذاران بین‌المللی به طور فزاینده‌ای به دنبال فرصت‌هایی در منطقه هستند. این می‌تواند منجر به افزایش رقابت برای استارتاپ‌های محلی شود. همچنین می‌تواند فرصت‌های بیشتری برای همکاری و مشارکت با سرمایه‌گذاران کشورهای دیگر فراهم کند.

نقش سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی

در سال‌های اخیر روند فزاینده‌ای از شرکت‌های بزرگ وجود داشته است که بازوهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر خود را که به عنوان سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی (CVC) شناخته می‌شوند، برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها راه‌اندازی می‌کنند. انتظار می‌رود این روند در سال 2023 نیز ادامه یابد. چنین اتفاقی می‌تواند پیامدهای قابل توجهی برای چشم انداز VC داشته باشد.

ظهور بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران متنوع

مسئله دیگری که باید در چشم‌انداز سرمایه گذاری خطرپذیر در سال 2023 در نظر گرفته شود، تمرکز فزاینده بر تنوع سرمایه‌گذاران است. تیم‌های موسس و سرمایه‌گذاران مختلف می‌توانند منجر به ایجاد شرکت‌های نوآورانه‌ و موفق‌تر شوند. این اتفاق می‌تواند منجر به فشار برای تنوع بیشتر در صنعت VC شود.

آخرین و مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های حوزه فناوری و اکوسیستم استارتاپی را اینجا در صفحه استارتاپ تجارت‌نیوز بخوانید.

مطالعه کنید
در رویداد سالانه اپل چه گذشت؟ / رونمایی از یک محصول انقلابی
نظرات