550 میلیون کاربر شبکه اجتماعی X باید هزینه اشتراک بپردازند – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟
ایلان ماسک در تازه‌ترین مصاحبه خود اظهار کرد:

550 میلیون کاربر شبکه اجتماعی X باید هزینه اشتراک بپردازند

Elon Musk X 1024x576 1

ایلان ماسک، مالک آمریکایی شبکه X (توییتر سابق) در تازه‌ترین مصاحبه خود گفته است که قصد دارد پولی اندک را از کاربران برای استفاده از این شبکه اجتماعی دریافت کند. ماسک برای این کار خود مانند اقدامات گذشته اش دلیل آورده است ولی اینکه دلایل چقدر قابل قبول هستند، مشخص نیست. حالا این سوال مطرح است که آیا 550 میلیون کاربر شبکه اجتماعی X باید هزینه بپردازند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در پی تغییرات مکرر ایلان ماسک در شبکه اجتماعی X یا همان توییتر سابق، بار دیگر صحبت از پولی شدن این شبکه اجتماعی شده اما نه فقط برای کسانی که به دنبال تیک آبی هستند بلکه همه کابران باید هزینه بپردازند.

مالک شبکه اجتماعی X در آخرین مصاحبه خود گفته که ممکن است این پلتفرم دیگر رایگان نباشد. او گفت که می‌خواهد مبلغ اندکی را برای استفاده کاربران از این شبکه اجتماعی بگیرد و دلیل این کار را مقابله با ربات‌ها اعلام کرده و آن را ضروری می‌داند.

گرفتن پول برای مقابله با ربات‌های مخرب

ماسک توضح داد: این تنها راهی است که می‌توانم به آن فکر کنم تا با ارتش عظیمی از ربات‌ها مبارزه کنم چون ربات‌ها قیمتی حدود یک پنی دارند ولی وقتی مجبور باشند چند دلار برای هر اکانت بپردازند، هزینه موثر ربات‌ها بالا می‌رود. به‌علاوه اینکه هر بار که سازنده ربات بخواهد ربات دیگری بسازد به روش پرداخت جدیدتری نیاز دارد.

این میلیارد آمریکایی هنوز نگفته است که مبلغ اشتراک این شبکه اجتماعی چقدر است ولی آن را پول کمی توصیف کرد.

ماسک در مورد برنامه خود برای پولی کردن شبکه اجتماعی X  یا اینکه چه زمانی چنین تغییری رخ خواهد داد، توضیح نداده است. اما از زمانی که ماسک این پلتفرم را در سال گذشته تصاحب کرد، این شرکت کاربران خود را در چندین مرحله تحت فشار قرار داد تا مشترک پولی این شبکه اجتماعی یعنی X Premium یا همان تیک آبی در توییتر سابق شوند.

هزینه این سرویس اشتراک به‌صورت ماهانه 8 دلار و در سال یا ۸۴ دلار است. ویژگی‌های اشتراک در این شبکه اجتماعی شامل: امکان ویرایش پست‌ها، نصف شدن تبلیغات، رتبه‌بندی و اولویت‌بندی در جستجو و مکالمات، امکان نوشتن پست‌های طولانی‌تر و بعضی موارد دیگر است. X تاکنون تعداد مشترکین پولی خود را فاش نکرده اما تحقیقات مستقل نشان می دهد که  X Premium نتوانسته طیف غالب کاربران X را جذب کند. به‌عنوان مثال، یک تجزیه و تحلیل نشان می‌داد که در حال حاضر فقط حدود 830هزار کاربر مشترک X Premium هستند.

شبکه اجتماعی X یا همان توییتر سابق 550 میلیون کاربر ماهانه دارد

مالک شبکه X در این مصاحبه ضمن اشاره به معیارهای جدیدی برای شمارش کاربران، گفت: این شبکه اجتماعی اکنون 550 میلیون کاربر ماهانه دارد که هر روز 100 تا 200 میلیون پست ایجاد می‌کنند. با این حال مشخص نیست که آیا ماسک حساب‌های خودکار یا همان ربات‎ های خوب مانند فیدهای خبری یا هرزنامه‌ها را جز این آمار حساب کرده است یا نه.

سابقه ایلان ماسک در ایجاد محدودیت

اما این اقدامات ایلان ماسک برای مقابله با ربات‌ها یا هرزنامه‌ها اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد. چندی پیش هم ایلان ماسک محدودیت‌هایی را برای خواندن تعداد پست ها در نظر گرفته بود که هدف محدودیت‌ها را مقابله با برخی سرقت‌های اطلاعاتی اعلام کرد.

این محدودیت به این صورت بود که، حساب‌های تاییدشده در توییتر یعنی حساب‌هایی که دارای تیک آبی هستند، اجازه دارند 6هزار پست در روز بخوانند، حساب‌های تاییدنشده صرفا تا 600 پست را در روز می‌خوانند و حساب‌های تازه‌وارد و تاییدنشده بیش از دیگران در معرض این محدودیت‌ها قرار دارند و صرفا اجازه دارند که 300 پست را در روز بخوانند.

از روزی که ایلان ماسک با خرید توییتر، مالکیت این شبکه اجتماعی جهانی را در اختیار گرفته است، بارها و بارها با اظهارنظر در خصوص میزان استفاده کاربران از توییتر یا پرداخت مالی جهت گرفتن تیک آبی خبرساز شده است. هر بار هم محدودیت های جدید توییتر است که حسابی کاربران را شوکه می‌کند.

از جمله محدودیت های توییتر می‌توان به خبری اشاره کرد که ماه نوابر 2022 اعلام شد. طی آن خبر، توییتر اعلام کرد که کاربرانش از این به بعد تعداد افرادی را که می‌توانند در هر روز فالو کنند، به 400 نفر کاهش داده است و هدف خود از این کار را کاهش خطر اسپم اعلام کرد.

همان زمان ماسک در اکانت رسمی خود توئیت کرد: ”فالو، آنفالو، فالو، آنفالو”. چه کسی این کار را می‌کند؟ اسپمرها. پس ما تعداد اکانت‌هایی را که می‌توانید در روز فالو کنید، از 1000 به 400 کاهش می‌دهیم”.

نظرات