فروشگاه‌های آنلاین مجوز واردات گوشی می‌گیرند – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه

فروشگاه‌های آنلاین مجوز واردات گوشی می‌گیرند

مجازی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: فروشگاه‌های آنلاین برای تعادل‌بخشی بازار، اقدام به واردات گوشی خواهند کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: فروشگاه‌های آنلاین برای تعادل‌بخشی بازار، اقدام به واردات گوشی خواهند کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدجواد آذری جهرمی، در کانال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: دادن مجوز به فروشگاه‌های آنلاین با هدف کمک به واردکنندگان سنتی گوشی صورت خواهد گرفت تا بتوانند نیاز بازار را در اجرای طرح رجیستری برآورده کنند.

موضوع سامان‌دهی بازار گوشی‌های موبایل با اجرایی شدن طرح ملی «ثبت گوشی در شبکه یا احراز اصالت تلفن همراه» (رجیستری) به 11 سال قبل برمی‌گردد؛ این طرح نخستین بار در سال 1383 مطرح شد و روند اجرایی آن 2 سال به طول انجامید و در سال 1385 عملیاتی شد اما به دلیل ضعف‌های موجود در زیرساخت‌های کشور از جمله نبود گمرک الکترونیک، نتوانست موفقیت‌های لازم را کسب کند.

اجرای این طرح درحالی دوباره از بیست‌وهشتم مهرماه کلید خورد که فعالان این عرصه، آن را تنها راه خروج بازار از سردرگمی و پایان دادن به حکمرانی قاچاقچیان بر بازار موبایل می‌دانند.

گوشی تلفن همراه یکی از کالاهای اصلی قاچاق به کشور است که به گفته سیدمحمود سفار، رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، سود سالیانه ناشی از گردش مالی آن به بیش از 20 هزار میلیارد ریال می‌رسد.

تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور بالغ بر 9 میلیون دستگاه برآورد می‌شود که فقط 2 میلیون دستگاه آن از طریق واردات رسمی و 2 میلیون و 300 هزار دستگاه نیز از سایر روش‌ها مانند ورود همراه مسافر تامین می‌شود.

به گفته رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، 95 درصد تلفن‌های همراه موجود در بازار قاچاق است.

تازه‌ترین آمار گمرک از واردات تلفن همراه به کشور تا نیمه آذرماه نشان می‌دهد واردات انواع گوشی‌های تلفن همراه در مقایسه با مدت مشابه پارسال 2 برابر شد.

 

منبع: ایرنا

نظرات