تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اپل موتور جست‌وجو می‌سازد؟

اپل موتور جست‌وجو می‌سازد؟

اپل قصد دارد یک موتور جست‌وجوی مخصوص به خود راه‌اندازی کند. به عقیده بسیاری از کارشناسان این موضوع می‌تواند تهدیدی جدی برای گوگل محسوب شود..

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس گزارش‌های منتشر شده، به نظر می‌رسد که اپل در حال بررسی و راه‌اندازی یک جست‌وجوی وب متمرکز برای کاربران خود است. از سوی دیگر، گوگل قصد دارد راه‌اندازی موتورهای جست‌وجوی جدید را تا ژانویه 2023 به تعویق بیندازد.

همچنین، به گفته رابرت اسکوبل، کارشناس AR، اپل به زودی یک موتور جست‌وجوی وب جدید قابل مقایسه با گوگل منتشر خواهد کرد.

کارشناسان معتقدند که اپل ممکن است ویژگی‌های جدیدی از جست‌وجوی وب کاربرمحور (موتور جست‌وجو) را آشکار کند. ممکن است این شرکت تا ژانویه 2023 موتور جست‌وجو نسازد. به گفته رابرت اسکوبل، وبلاگ‌نویس فناوری، انتظار می‌رود اپل در WWDC 2023 چندین اعلامیه صادر کند.

در حال حاضر، اپل و گوگل دو شرکت پیشرو در بازار به حساب می‌آیند. اکنون غول کوپرتینویی می‌تواند در منطقه‌ای که کاملاً توسط موتورهای قبلی به‌ویژه موتورهای جست‌وجو کنترل می‌شود، با گوگل رقابت کند. البته، هیچ موتور جست‌وجوی دیگری به محبوبیت گوگل نزدیک نیست، اما به نظر می‌رسد که به‌زودی اپل کار را برای گوگل سخت کند.

اسکوبل از موتور جست‌وجوی متعلق به اپل به‌عنوان یکی از پیشنهادات خود نام برد. در حال حاضر، مرورگر آنلاین اپل به نام Safari فعال است که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. قرار است به‌زودی از موتور جست‌وجوی اپل (به‌عنوان موتور جست‌وجوی پیش‌فرض سافاری) رونمایی شود.

رابرت شوپل، مسئول ثبت فنی اپل، گفت: «در سال 2023، موتور جست‌وجوی ما یکی از دستاوردها و تجربه‌ای منحصر‌به‌فرد برای بینندگان  خواهد بود.»

او معتقد است که اپل موتور جست‌وجویی راه‌اندازی خواهد کرد که از گوگل پیشی خواهد گرفت. این شایعات جدید نیستند، زیرا اپل بارها تصمیم به راه‌اندازی موتورهای جست‌وجو گرفته است.

اپل ظرفیت شکستن انحصار را دارد؟

در حالی‌که بسیاری از موتورهای جست‌وجوی دیگر در دسترس هستند، هیچ‌یک از آنها به اندازه گوگل نتوانسته است موفق عمل کند. حالا ممکن است که اپل با ایجاد موتور جست‌وجوی خود، تهدیدی برای گوگل باشد.

کارشناسان این حوزه بر این باورند که اگر اپل موتور جست‌وجویی ارائه دهد که در بسیاری از زمینه‌ها با گوگل رقابت کند، بدون شک برتری خواهد داشت. گوگل سالانه حدود ۱۵ میلیارد دلار به اپل پرداخت می‌کند تا به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض آیفون باقی بماند.

آخرین اقدام اپل در حوزه‌ی جست‌وجو این است که در iOS 16 دکمه‌ای برای جست‌وجوی اسپات‌لایت در پایین صفحه‌ی اصلی آیفون اضافه کرده. اکنون به‌جای اینکه برای ورود به اسپات‌لایت انگشت خود را از بالای صفحه به پایین بکشید، به‌سادگی می‌توانید روی Search ضربه بزنید. اگرچه این تغییر در نگاه اول بسیار کوچک به‌نظر می‌رسد، نشان‌دهنده‌ تمایل اپل به استفاده از جست‌وجوگر این شرکت برای اجرای برنامه‌های مختلف است.

حدود ۲۰۰ نفر از تیم مهندسان جست‌وجوی اپل این شرکت را به مقصد گوگل ترک کرده‌اند. گفته می‌شود بسیاری از این افراد قبلاً در گوگل فعالیت کرده‌اند؛ بنابراین، به‌نظر می‌رسد مهندسان بین این دو غول فناوری جابه‌جا می‌شوند.

ظاهراً به‌طور‌خاص بنیان‌گذاران Laserlike اپل را به مقصد گوگل ترک کرده‌اند؛ استارتاپ فعال در حوزه‌ جست‌وجو که اپل آن را درسال ۲۰۱۸ خریداری کرد. Laserlike که سه مهندس سابق واحد جست‌وجوی گوگل آن را تأسیس کرده‌اند، وب‌سایت‌ها را براساس علاقه و سابقه‌ مرور به کاربران توصیه می‌کند. اپل این استارتاپ را در تلاش برای تقویت قابلیت‌های جست‌وجو خود در اسپات‌لایت و سیری خرید.

بر اساس اطلاعات موجود، اپل با استفاده از قابلیت‌های Laserlike، ویژگی‌های سیری و اسپات‌لایت را تقویت خواهد کرد. تیمی که این شرکت را ترک کرده است، در حال توسعه‌ی قابلیت‌های جست‌وجویی است که شاید بتواند با گوگل رقابت کند. (زومیت)

سال‌ها شایعه شده بود که اپل قصد دارد برای رقابت با گوگل موتور جست‌وجو را توسعه دهد؛ اما تا به امروز جزئیاتی از این اقدام درز نکرده بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند