6 نکته کلیدی برای دورکاری در منزل

6 نکته کلیدی برای دورکاری در منزل

اگر شغل شما مستلزم دورکاری است، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

کسانی که دورکاری می کنند، احتمالا با مشکلات این شکل از کارکردن آشنا هستید: نمی‌توانید تمرکز کنید، در حین کار، کارهای دیگری برای‌تان پیش می‌آید و ممکن است خواب‌تان بگیرد. در اینجا به 6 راهکاری اشاره می‌کنیم که می‌تواند به شما کمک کند دورکاری در منزل را به شکل راحت‌تری انجام دهید:

  1. صبح زود بیدار شوید!

برای اینکه باورتان بشود دورکاری هم در واقع نوعی کار است، باید مثل یک کارِ بیرون از خانه با آن برخورد کنید. به همین دلیل، مهم‌ترین نکته برای دورکاری از خانه این است که صبح‌ها مثل یک کارمند از خواب بیدار شوید.

می‌توانید از اعضای خانه که صبح‌ها زودتر از شما از خواب بیدار می‌شوند بخواهید که شما را هم بیدار کنند.

اگر صبح را از دست بدهید، مطمئن باشید آن قدر کارهای متفرقه در طول روز بر سر شما می‌ریزد که عطای دورکاری در خانه را به لقای آن خواهید بخشید!

  1. برنامه‌ریزی کنید!

دومین کاری که بعد از بیدار شدن باید انجام دهید، برنامه‌ریزی کردن است. وقتی می‌خواهید در خانه کار کنید، فرقی نمی‌کند که می خواهید یک مقاله بنویسید و یا یک محاسبه حسابداری انجام دهید، در هر حالت به برنامه‌ریزی احتیاج دارید.

شما باید بدانید که تا چه ساعتی، چه کارهایی و با چه ترتیبی باید انجام شوند. در این مسیر، می‌توانید از تکنیک‌های مدیریت زمان هم استفاده کنید.

  1. لباسِ کار بپوشید!

این مورد هم یک حقه جالب برای گول‌زدن مغزِ شما است تا کار در خانه را جدی فرض کند.

اگر با لباس‌خواب، موی آشفته و در حالی که تخمه می‌خورید شروع به کار کنید، مغزتان جدیت و فوریت کار را درک نمی‌کند. اما اگر لباسی به تن کنید که در حالت عادی با آن به سر کار می‌روید، مجبور خواهید شد که جدیت به خرج بدهید!

این مورد مشهور هم می‌تواند به شما کمک کند: «اومبرتو اکو»، نویسنده و فیلسوف ایتالیایی عادت داشت هر روز صبح دوش بگیرد، کت‌و‌شلوار و کفشِ رسمی بپوشد، درِ واحد مسکونی خود را ببندد و به واحد کناری برود و پشت میز کار خود تا عصر کار کند!

  1. پشت میز بنشینید!

مشابه مورد قبلی، شما نیاز دارید که مغز خودتان را گول بزنید و این کار با ماندن در تخت‌خواب و یا تکیه‌دادن به یک بالش در کنار دیوار به سختی به دست می‌آید.

دورکاری در منزل
کار در تخت‌خواب به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود، چرا که بهره‌وریِ کاری شما را پایین می‌آورد.

خوب یا بد، در مورد مشاغلی که قاعدتا می‌شود از طریق دورکاری انجام‌شان داد، مغز ما شرطی شده که کار‌کردن را معادل پشت میز نشستن در نظر بگیرد. در مقابل، تخت‌خواب و تشک، خواه‌وناخواه شما را به وضعیت شرطی‌شده خواب برمی‌گرداند.

  1. در اینترنت نچرخید!

برای همه ما پیش‌آمده که در حین انجام یک کار مهم (چه دورکاری و چه غیر از آن) به ولگردی در اینترنت بپردازیم! این مورد را باید در هر حالت ترک کنید و همان‌طور که برای غذا‌خوردن زمان مشخصی دارید، برای اینترنت‌گردی هم زمان مناسب و مشخصی داشته باشید.

در زمان شروع به فعالیت دورکاری در خانه هم می‌توانید اینترنت گوشی‌تان را خاموش کنید و اگر مجبور به اتصال به اینترنت هستید، گشت‌زدن در فضای وب را به برهه‌های استراحت 10 دقیقه ای، بعد از حدود 30 دقیقه کار محدود کنید.

  1. سعی کنید در خانه نمانید!

این مورد آخر در واقع نکته‌ای است که بر ضد مفهوم «دورکاری در منزل» عمل می‌کند. با این همه، تجربه عمومیِ بیشتر افراد نشان می‌دهد که ماندن در خانه به دلیل راحت‌طلبیِ همراه آن، معمولا موجب تنبلی شخص می‌شود.

به همین دلیل، اگر می‌توانید، در خانه نمانید و برای کار‌کردن بیرون بروید.

دورکاری در منزل
«اومبرتو اکو»، نویسنده ایتالیایی، هر روز لباس رسمی می‌پوشید و در اتاقی مجزا در کنار خانه‌اش کار می‌کرد.

اگر کار شما نیاز به اینترنت و لپ‌تاپ دارد، می‌توانید به یک کافه و یا یک «دفتر کار اشتراکی» بروید. دفاتر کار اشتراکی، فضاهایی هستند که در آن‌ها می‌توانید یک صندلی و میز کار و گاهی یک کمد اجاره کنید و در کنار صدها نفر که مشابه شما کار می‌کنند، کار کنید.

«فریلنسرها» عاشق چنین فضاهایی هستند و شواهدی هم وجود دارد که نشان می‌دهد کار‌کردن در این قبیل فضاها تمرکز و انگیزه شما برای فعالیت را افزایش می‌دهد.

نظرات