حجت قندی در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد:

پیش‌بینی بازار مسکن و خودرو در سال ۱۴۰۱ (ویدئو)

۱۴ فروردین , ۱۴۰۱
پدرام مدنی

بازار مسکن و خودرو، سال گذشته را در رکود تورمی به سر بردند. اما شرایط این بازارها در سال آینده چه می‌شود؟

حجت قندی، اقتصاددان در گفتگو با تجارت‌نیوز در این مورد می‌گوید: اگر برجام موفق بشود و ایران بتواند نفت صادر کند، با توجه به قیمت بالای نفت، درآمد ارزی خوبی به دست می‌‌آورد.

قندی در مورد بازار مسکن توضیح می‌دهد: در این صورت تجربه نشان داده است که دولت قیمت دلار را ثابت نگه می‌دارد؛ در حالی که تورم همچنان بالا است.

این اقتصاددان می‌افزاید: در این شرایط، قیمت کالاهای خارجی ثابت می‌ماند اما تورم، قیمت کالاها و خدماتی را که در ایران تولید می‌شوند و تجارت‌‌پذیر نیستند، بالا می‌برد.

او می‌گوید: اگر این شرایط، دو تا سه سال ادامه پیدا کند، قیمت مسکن با شوک قیمتی دیگری مواجه می‌شود.

احتمال احیای برجام کم نیست

اما در هفته‌های اخیر، اخبار متناقضی از مذاکرات وین منتشر شده است که برخی از آنها چندان امیدوارکننده نیستند. در این شرایط، چقدر احتمال احیای برجام وجود دارد؟

قندی می‌گوید: جامعه به آخرین خبر در مورد مذاکرات واکنش بیش از حدی نشان می‌دهد. هر چند اخبار متناقضی از مذاکرات وین منتشر شده، اما برآیند کلی آنها در هفته‌های اخیر چندان منفی نبوده است.

او می‌افزاید: ضمن اینکه با توجه به قیمت نفت و جنگ روسیه و اوکراین، درآمد ارزی ایران حتی بدون برجام هم احتمالا در سال جاری افزایش می‌یابد.

شرایط بازار خودرو چه می‌شود؟

این اقتصاددان در مورد بازار خودرو نیز توضیح می‌دهد: تورم همچنان در سال جاری ادامه دارد و قیمت‌ها در بازارهای مختلف، از جمله خودرو افزایش می‌یابد.

قندی می‌گوید: با وجود این، دولت درآمدهای ارزی خود را به جامعه تزریق می‌کند. در نتیجه قدرت خرید مردم و توان آنها برای خرید خودروی داخلی نیز بیشتر می‌شود.

او می‌افزاید: از آن سو، دولت انگیزه کافی را برای واردات خودرو خارجی نیز دارد.

به گفته او، با توجه به تکنولوژی و کیفیت پایین خودروهای داخلی، احتمالا خودروسازان با چالش‌هایی در رقابت مواجه می‌شوند.

اطلاعات تکمیلی را در ویدئوی پیوست ببینید.

آخرین گزارش‌ها در مورد بازار مسکن و خودرو را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند