کاهش قیمت خودرو واقعیت است یا رویا؟

۲۸ آبان , ۱۴۰۰
پدرام مدنی

وزیر صمت وعده داده قیمت خودرو تا پایان سال ارزان می‌شود. اما واقعیت اقتصاد ایران و صنعت خودروسازی می‌گوید بعید است وعده وزیر عملیاتی شود.
مرضیه محمودی، معاون سردبیر تجارت‌نیوز در این ویدئو به این سوال جواب می‌دهد که چه عواملی بر قیمت خودرو اثرگذار است و آیا این عوامل می‌تواند قیمت خودرو را کاهش دهد یا نه؟

پیشنهاد عجیب خودرویی

با وجودی که خودروسازان این روزها با انتقادات زیادی در مورد کیفیت تولیدات خود و همچنین میزان عرضه به بازار مواجه هستند، یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی پیشنهاد پرداخت یارانه ۵۰ میلیون تومانی در ازای هر خودرو را داده است!

حمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن قطعه‌سازان در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: دولت یا باید اجازه افزایش قیمت خودرو را بدهد یا به خودروسازان مانند تولیدکنندگان برق و گندم، یارانه پرداخت کند.

او افزود: دولت اگر تصمیم دارد به ازای هر خودرو ۵۰ میلیون تومان به مصرف‌کننده یارانه دهد، باید این مبلغ را در بودجه به عنوان یارانه برای خودروسازان تعریف کند.

نام‌آور: چگونه در فضای غیررقابتی ضرر می‌دهید؟

امیر حسین نام‌آور، کارشناس بازارهای مالی اما، صنعت خودروسازی را غیررقابتی دانست و گفت: قابل تصور نیست که چگونه می‌توان در چنین فضایی ضررده بود؟

او در لایو ایستاگرامی تجارت‌نیوز با عنوان آینده بازارها بعد از مذاکرات تاکید کرد: تنها احتمال ممکن وجود فساد و منافذی در بدنه شرکت است. در بدنه دولت نیز افراد فاسد وجود دارند که باید حذف شوند.

زیان انباشته و افزایش تورم

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: خودروسازان تا پایان سال گذشته، ۸۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته داشته‌اند و سیستم بانکی را با تسهیلات تسویه نشده خود با مشکل مواجه کرده‌اند. نتیجه عملکرد آنها، افزایش تورم برای همه جامعه بوده است.

او افزود: تیم اقتصادی دولت نمی‌داند با خودروسازان چه رفتاری داشته باشد و تلاش می‌کند با دستور، شعارهای حمایتی خود را از مردم عملی کند. اما این روند قابل ادامه نیست و ایراد اصلی از عملکرد خودروسازان است.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند