ایران بروکر
خبر مهم : بنزین ۸۰۰۰ تومانی واقعیت دارد؟
شانه ساز پاسخ داد:

واکسن سینوفارم درجه ۲ داریم؟

تجارت نیوز

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه واکسن سینوفارم درجه دو نداریم، گفت: همه سینوفارمی که تاکنون وارد کشور شده است از منبع تولید آن در شهر پکن بود البته پرونده سینوفارم «ووهان» در حال بررسی است و نظریات دقیق کارشناسی اعلام می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۷، حدود ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، تامین دارو و تجهیزات، ارزبری داشت، افزود: در سال ۱۳۹۸ با پیگیری‌ها و صرفه جویی‌ها و توجه به تولید داخل، این رقم به ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید و در سال ۱۳۹۹، میزان مصرف ارزی بدون کرونا به دو میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار رسید.

شانه ساز گفت: پارسال حدود ۵۶۰ میلیون دلار، ارزبری مستقیم واردات دارو و تجهیزات کرونا بود.

او با اشاره به اینکه توجه به تولید داخل موجب شد شرایط سخت کرونایی را مدیریت کنیم، افزود: در زمینه دارو ۳۱ درصد، در حوزه تجهیزات پزشکی، ۲۲ درصد و در حوزه شیرخشک و مکمل, ۷۴ درصد صرفه جویی ارزی کردیم.
شانه ساز ادامه داد: در مجموع ۱۰ درصد برای مواد اولیه تولید، ارزبری را افزایش دادیم و در عوض، حدود ۳۰ درصد ارزبری در زمینه واردات و کالا‌های ساخته شده کاهش یافت.

او افزود: در نتیجه این اقدامات، بازار دارویی و ملزومات در بازار تولید داخل در سال ۹۹، هشتاد و دو درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد کرد.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در مجموع در حوزه تجهیزات و مکمل ها، ۹۲ درصد رشد بازار تولید داخل بود و بازار واردات، ۲۱ درصد کوچک شده است که در راستای تحقق شعار سال بود.

او افزود: با توجه به کرونا، میزان تولید ماسک در کشور از ۱۵۰ هزار عدد در روز به ۴۵ میلیون عدد در روز رسید.

تولید همه کیت‌‌‌های مورد نیاز تشخیص کرونا در داخل

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه اکنون همه کیت‌‌های مورد نیاز برای تشخیص بیماری کرونا را در داخل کشور تولید می‌‌‌کنیم، گفت: با توجه به اینکه بیشتر مرگ و میرهای ناشی از این بیماری در سنین بالا افتاق می‌‌افتاد واکسیناسیون را از افراد با سن بالا آغاز کردیم و اکنون حدود ۸۵ درصد افراد بالای ۶۰ سال، واکسینه شده اند.

شانه ساز در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه از این پس برنامه واکسیناسیون هوشمند، اجرا می‌شود، افزود: گروه‌های شغلی خاص مانند رانندگان وسایل نقلیه که در معرض خطر بیشتری هستند در اولویت واکسیناسیون قرار می گیرند.

او با اشاره به اینکه بی اخلاقی در تامین واکسن برای دیگر کشورها به وفور اتفاق افتاده است، اضافه کرد: به رغم پیش خرید واکسن «کوواکس» و پرداخت ارز مورد نیاز، از ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن خریداری شده از کوواکس، کشورهای تولیدکننده واکسن به وظایف خود در تامین این واکسن عمل نکردند و تاکنون مقدار کمی از این میزان را دریافت کردیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این پرسش که آیا واکسن سینوفارم درجه دو هم داریم، گفت: خیر این گونه نیست؛ همه سینوفارمی که تاکنون وارد کشور شده است از منبع تولید آن در شهر پکن بود البته پرونده سینوفارم «ووهان» در حال بررسی است و نظریات دقیق کارشناسی اعلام می‌‌شود.

شانه ساز گفت: متاسفانه برخی نشریات،اخباری را به دروغ منعکس و در مردم ترس و آشفتگی ایجاد می کنند و این کار غیراخلاقی است.

او با بیان اینکه احتمالاً کسانی که نگاه اقتصادی و تاجرمابانه دارند پشت این اخبار هستند، افزود: اعلام کردیم اگر مستندات و مدارکی مبنی بر ادعای خود ارائه نکنند برای حمایت از آرامش روحی و روانی هموطنان, از نشریه ای که این اخبار دروغ را منتشر کرده است شکایت خواهیم کرد.

شانه ساز گفت: واکسن‌‌ها، پلتفرم و روش‌های تولید متفاوت دارند به همین علت ایمنی زایی و عوارض متفاوتی دارند؛ ممکن است یک واکسن ایمنی زایی کمتری داشته باشد اما به همان نسبت عوارض کمتری دارد و برعکس.

او افزود: ایمنی‌زایی همه واکسن هایی که تاکنون ثبت کردیم بالاتر از ۷۰ تا ۷۵ درصد است و تولید کنندگان داخلی واکسن هم آمار قابل دفاع و خوبی را دارند.

شانه ساز گفت: امیدواریم از اواخر شهریور, تولید واکسن پاستور را داشته باشیم.

او با بیان اینکه واکسیناسیون گروه های سنی زیر ۱۸ سال جزو اولویت های ماست, افزود: مطالعه برای واکسیناسیون سنین پایین تر هم در حال انجام و ظاهراً نتایج خوب و قابل قبولی داشته است.

معاون وزیر بهداشت افزود: با توجه به سرعت تامین واکسن, امیدواریم تا پیش از آذر، افراد زیر ۱۸ سال هم واکسن دریافت کنند.

شانه ساز گفت: تاکنون یک میلیارد دلار ارز برای واکسن کرونا در نظر گرفته شده که جدا از ارز دارو و تجهیزات است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در مصرف رمدسیویر از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار عدد در ماه به نحوی تجویز و تعداد بیماران بالا رفت که این رقم در زمان کوتاه به چهار تا پنج میلیون عدد رسید و به رغم اینکه هفت تا هشت تولید کننده داشتیم اما کمبود ایجاد شد.

شانه ساز اضافه کرد: شیوه نامه های نسخه نویسی باید رعایت شود و نباید داروها, بی جا تجویز شود.

او با بیان اینکه جزو ۶ کشور دنیا هستیم که توانستیم واکسن کرونا را تولید کنیم, گفت: امسال واکسن آنفلوآنزای تولید داخل وارد بازار خواهد شد.

شانه ساز افزود: ۸۷ قلم مواد اولیه دارویی به ارزش ۲۹۹ میلیون دلار صرفه جویی ایجاد کردیم.
او اضافه کرد: همه پلتفرم های تولید واکسن در کشورمان در حال مطالعه است.

آخرین وضعیت سویه مو در ایران

ویروس شناس و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در ارتباط تصویری با این برنامه درباره سویه جدید ویروس کرونا افزود: این سویه در ژانویه سال میلادی جدید یعنی در دی پارسال در کلمبیا شناسایی شد و سپس در اواخر مرداد پذیرفتند که سویه جدید است و نام آن را «مو» (Mu) گذاشتند.

طلعت مختاری آزاد ادامه داد: این سویه در مقایسه با سویه «لامبدا» ظاهراً قدرت بیشتری دارد.

مختاری آزاد در پاسخ به این پرسش که آیا سویه‌‌های «لامبدا» و «مو» به ایران می‌‌رسند؟ گفت: هیچ ویروس تنفسی را نمی‌‌توان محدود کرد.

او افزود: سازمان جهانی بهداشت هنوز نپذیرفته که سویه «مو» موجب نگرانی است.

مختاری آزاد اضافه کرد: نخستین بار که در ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۸ ویروس «کرونا» را در دانشکده بهداشت دانشگاه تهران تشخیص دادیم، در مدت دو ساعت پس از آن، آقای نمکی وزیر سابق بهداشت وجود آن را اعلام کرد اما برخی مطبوعات گفتند دیر اعلام کرد در صورتی که این گونه نبود؛ اکنون هم هر نوع و سویه ایی از کرونا وارد کشور شود حتماً اعلام می‌شود.

موج پنجم در استان‌‌‌های غربی و شمال غربی همچنان افزایشی است

اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در ارتباط تصویری با این برنامه در پاسخ به این پرسش که چه زمانی موج پنجم کرونا به پایان می‌‌رسد؟ گفت: موج پنجم اکنون در بسیاری از استان‌‌ها مانند تهران رو به کاهش است و در تعدادی از استان‌‌‌های غربی و شمال غربی کشورمان همچنان افزایشی است اما به نظر می رسد موج پنجم در کل کشور به قله خود رسیده و کاهشی شده است.

بابک عشرتی افزود: اینکه موج ششم کرونا هم ایجاد شود به رفتار خودمان بستگی دارد.

او اضافه کرد: برای پیشگیری از این موضوع هم باید مردم رعایت کنند و هم سرعت واکسیناسیون را افزایش دهیم.

عشرتی گفت: اگر ایمنی جمعی به بیش از ۷۵ درصد برسد و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم واکسینه شوند از احتمال موج ششم کرونا تا حدود زیادی پیشگیری می شود.

دو هفته بعد از دوز دوم واکسن ایمنی ایجاد می‌شود

فوق تخصص بیماری های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: با پیگیری‌های انجام شده, داروهای مورد نیاز قارچ سیاه تامین شد و حداقل حال عمومی پنج بیمار خوب است امیدواریم بتوانیم به بیماران بیشتری کمک کنیم.

محمدرضا صالحی با اشاره به اینکه حدود دو هفته باید از تزریق هر دو دز واکسن بگذرد تا ایمنی لازم ایجاد شود، افزود: مردم حتما واکسن بزنند و نباید به شایعات توجه کنند البته پس از زدن واکسن هم باید شیوه‌‌نامه‌‌‌های بهداشتی رعایت شود.

وی درباره واکسن برکت گفت: کارها به خوبی پیش رفته است و هر روز اثربخشی خوب آن بیش از پیش مشخص می‌شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات