آخرین وضعیت بازارها / طلا و دلار چه خواهد شد؟

آخرین وضعیت بازارها / طلا و دلار چه خواهد شد؟

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها در بازارها، نگاه به روند گذشته آنها است که در این زمینه می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

تقلای بورس در بازار سهام برای خروج از حبس

شاخص کل بازار سهام روز گذشته با رشد ۹/ ۰ درصدی (معادل ۲۷۱۱واحد) در کانال ۳۰۶ هزار قرار گرفت. فروکش صف‌های فروش از نکات قابل توجه دادوستدهای سه‌شنبه بورس بود. دیروز معامله‌گران در ۸۲ نماد بورسی صف خرید به ارزش مجموعا ۱۶۹میلیارد تومانی تشکیل دادند و تنها نماد «شسینا» با صف فروش ۵۱ میلیون تومانی به کار خود پایان داد.

برخی تحلیلگران معتقدند صعود دیروز نماگر اصلی سهام بیش از آنکه تحت‌تاثیر افزایش تقاضا باشد، در پی کاهش فشار عرضه سهام رخ داد. همچنین روز گذشته نمادهای کوچک‌تر بورسی به خوبی مورد اقبال معامله‌گران قرار گرفتند و رشد ۹/ ۱ درصدی شاخص کل هموزن را رقم زدند.

صعود دلار بر فراز مرز روانی در بازار ارز

سه‌شنبه دلار با صعود به سطح ۱۱ هزار و ۵۳۰ تومان نقطه اوج دیگری در آبان رقم زد. سومین صعود پیاپی دلار و عبور از مرز روانی ۱۱هزار و ۵۰۰تومانی احتمال صعود نرخ ارز تا دومین سطح مقاومتی مورد نظر معامله‌گران فنی (۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی) را پررنگ‌تر کرد.

با وجود این، کاهشی‌های بازار همچنان معتقدند دلار همچون هفته‌های قبل پس از عبور از مرز روانی با اصلاح نرخ مواجه خواهد شد.

برخی تحلیلگران نیز تقویت نرخ ارز را ناشی از افزایش تقاضای فصلی آن می‌دانند. به صورت سنتی تجار در پاییز سفارش‌های خود را برای کالاهای وارداتی شب‌عید افزایش می‌دهند. تسویه حساب دلاری شرکت‌های تجاری در پایان سال میلادی نیز موجب افزایش تقاضای ارز می‌شود.

سکه روی مرز 4 میلیون تومان

دیروز سکه برخلاف دلار با افت 10 هزار تومانی مواجه شد و تا ساعت 16 سه‌شنبه به قیمت 4 میلیون تومان رسید. طلای جهانی که هفته قبل به زیر مرز روانی 1500 دلار سقوط کرد، دیروز نزدیک کف سه ماهه قرار گرفت و سکه را نیز با خود همراه کرد.

با وجود قرار گرفتن دلار بر مدار صعودی، در صورت افت اونس جهانی طلا به زیر مرز 1450دلار، نزول سکه به زیر سطح 4 میلیون تومان ممکن است. با وجود این، انتظار می‌رود قیمت سکه همچون قبل بیشتر متاثر از تغییرات نرخ ارز در بازار داخلی باشد.

دلار پس از صعود تا سقف آبان ماه اکنون دو راه پیش‌رو دارد: یکی ماندن در دامنه نوسان دو ماه اخیر و دیگری تداوم حرکت صعودی با توجه به افزایش تقاضای دلار در پاییز.

منبع: دنیای اقتصاد

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند