موضوعات داغ:
نرخ دلار در بازار 99/1/18

آخرین وضعیت بازار ارز در امروز / قیمت دلار ۵ تومان ارزان شد

آخرین وضعیت بازار ارز در امروز / قیمت دلار ۵ تومان ارزان شد

آخرین وضعیت بازار ارز در امروز چگونه بود؟ نوسان قیمت دلار ناشی از چه عواملی است و فعالان بازار ارز در این مورد چه دیدگاهی دارند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین وضعیت بازار ارز در امروز چگونه بود؟ نوسان قیمت دلار ناشی از چه عواملی است و فعالان بازار ارز در این مورد چه دیدگاهی دارند؟

در این مورد اقتصادنیوز آخرین وضعیت بازار ارز امروز، دوشنبه ۱۸ فروردین ماه را این گونه توصیف کرده است:

امروز شاخص ارزی در ابتدا رفتار افزایشی از خود نشان نداد و سعی کرد خود را بالای محدوده ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومانی تثبیت کند؛ با این حال، هر چقدر از ابتدای روز فاصله گرفتیم، شاخص ارزی رویه نزولی در پیش گرفت و حدود ساعت۳ بعدازظهر روی عدد ۱۶ هزار و ۳۷۵ تومان قرار گرفت که ۵ تومان کمتر از روز دوم هفته بود.

فعالیت بازار عادی نیست

اولین افت قیمتی دلار در سال جاری در شرایطی ثبت شد که بسیاری از فعالان باور دارند، شرایط بازار ارز عادی نیست. به گفته فعالان، هر سال در تعطیلات نوروز به آن صورت معامله ای در بازار انجام نمی شد وخرید و فروش ها در حجم بسیار محدودی قرار داشت. سال ۹۹ نیز نه تنها از این قاعده مستثنی بود، بلکه به گواه صحبت های برخی فعالان، حجم معاملات حتی محدودتر از سال های پیش بود. به گفته این دسته در سال های قبل بعضا در تعطیلات برخی افراد به بازار مراجعه می کردند، چرا که می خواستند برای سفرهای خارجی خود ارز مورد نیاز را تهیه کنند. ولی در سال جاری سفر خاصی در کار نبود و در نتیجه تقاضای خاصی نیز در بازار حضور نداشت.

برخی فعالان انتظار داشتند با شروع هفته جاری و پایان تعطیلات، بازار تا حدی به روال پیشین خود بازگردد؛ با این حال چنین اتفاقی رخ نداد. در حال حاضر برخی از فعالان بازار رسمی کار خود در سال جاری را آغاز نکرده اند و فردوسی خلوت تر از همیشه است. حتی از حجم عابران پیاده نیز کاسته شده است. تمام این ها مسلما به دلیل گسترش ویروس کرونا و انتقال راحت آن است. در این میان، مشتری خاصی نیز به بازار رجوع نمی کند؛ در واقع درست است که در سمت بازیگران رسمی ارز کاهش فعالیت وجود دارد، ولی این نکته را نیز باید در نظر داشت که افراد عادی نیز به بازار مراجعه نمی کنند. در شرایط کنونی به نظر می رسد هم سمت عرضه تضعیف شده است و هم سمت تقاضا.

به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، هم اکنون معاملات بیشتر به صورت آنلاین انجام می شود و افراد سعی می کنند بدون اینکه به بازار مراجعه کنند ارز خود را بفروشند یا ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. پیک های دلاری در این روزها فعالیت شان افزایش پیدا کرده است و ارزهای معامله شده را جا به جا می‌کنند.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند