آمار طلاق طی دو سال گذشته کاهش پیدا کرده است

آمار طلاق طی دو سال گذشته کاهش پیدا کرده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه روند افزایش آمار طلاق طی دو سال گذشته کاهش پیدا کرده است، گفت: فرهنگ‌سازی در استفاده از مشاوره قبل از ازدواج در کاهش طلاق موثر است.

سلمان خدادادی، با اشاره به اینکه آمار طلاق در چند سال گذشته بسیار بالا بود، گفت: دریک جامعه اخلاقی، اسلامی و دینی ایران میزان بالای آمار طلاق برازنده نیست، متاسفانه آمار طلاق در برخی استان‌ها و مناطق کشور تکان‌دهنده است؛ اما آمار طلاق بیشتر از میزان ازدواج نبوده و براساس آمار رسمی سازمان ثبت اسناد اخبار مربوط به افزایش میزان طلاق بیش از ازدواج قابل تایید نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روند طلاق در طول یک دهه گذشته سیر صعودی داشته است، افزود: از طی دوسال گذشته تاکنون ۵ محور اصلی آسیب‌های اجتماعی توسط مقام معظم رهبری مشخص شد که یکی از این ۵ محور بحث طلاق است، براساس آخرین آمار تا پیش از پایان سال ۹۶ درخصوص آسیب‌های اجتماعی مشخص است که در برخی استان‌ها روند پیشرفت طلاق متوقف شده است.

خدادادی با تاکید براینکه در برخی استان‌ها مانند یزد روند پیشرفت طلاق کاهش داشته است، تصریح کرد: یکی از عوامل موثر در کاهش طلاق مشاوره قبل از ازدواج و طلاق است، بنابراین باید با فرهنگ‌سازی استفاده از مشاور را قبل از انتخاب همسر اجباری کرد؛ متاسفانه مسئله مهم و تاثیرگذار درحوزه طلاق کاهش فاصله ازدواج با طلاق است، درگذشته فاصله ازدواج با طلاق ۵ تا ۷ سال بوده است؛ اما درحال حاضر این فاصله به ۳ سال کاهش پیدا کرده است.

این نماینده مردم د مجلس دهم، با اشاره به اینکه خوشبختانه درطی دو سال گذشته با اقدامات انجام شده توسط بهزیستی و نهادهای فرهنگی روند افزایش طلاق متوقف شده است، گفت: ۵۴ درصد از طلاق به علت اعتیاد بوده و ۳۲ درصد طلاق‌ها دارای ریشه اقتصادی از جمله بیکاری است، باید برای کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی درجامعه برنامه ریزی داشت؛ بنابراین باید با عوامل موثر درطلاق مبارزه کرد.

خدادادی با اشاره به اینکه برخی آمارها در حوزه آسیب‌های اجتماعی نشان از کاهش مشکلاتی نظیر طلاق در برخی استان‌های کشور دارد، افزود: اگر این آمارها صحیح باشد، یعنی دولت و دستگاه‌ها به وظایف خود به درستی عمل کردند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه دستگاه‌ها در مقابله با آسیب‌های اجتماعی جدی هستند، تصریح کرد: البته مقابله با آسیب‌های اجتماعی تا حدودی فرا بخشی بوده و باید در حوزه‌هایی مانند طلاق اقدامات فرهنگی نیز صورت گیرد، ضمن اینکه دولت باید به شکل جدی‌تری به وظایف خود عمل کند.

 

منبع: خانه ملت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند