موضوعات داغ:
پیش‌بینی تحلیلگران و کارشناسان کیتکو از قیمت جهانی طلا

آیا طلا به روند صعودی بازمی‌گردد؟

آیا طلا به روند صعودی بازمی‌گردد؟

علی‌رغم افت سه درصدی قیمت طلا در هفته گذشته، اکثریت تحلیلگران و سرمایه‌گذاران در نظرسنجی این هفته کیتکو، نسبت به روند صعودی بازار طلا در کوتاه‌مدت ابراز خوش‌بینی کرده‌اند.

علی‌رغم آنکه قیمت جهانی طلا در هفته گذشته میلادی با افت حدود سه درصدی مواجه شد، اما شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این هفته کیتکو همچنان به روند صعودی این بازار خوش‌بین هستند.

به‌ گزارش تجارت‌نیوز، قیمت جهانی طلا که در اولین روز از معاملات هفتگی، هزار و 671 دلار در هر اونس بود، روز گذشته به هزار و 609 دلار کاهش یافت.

این در حالی است که روز دوشنبه تحت تاثیر تشدید نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا، قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح هفت سال گذشته رسیده بود.

افت قیمت فلز زرد پس از آن رخ داد که با افزایش شمار قربانیان ویروس کرونا و باز شدن پای آن به داخل مرزهای آمریکا و کشورهای اروپایی، سرمایه‌گذاران اقدام به فروش دارایی‌های خود و برداشت سود کردند.

در آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو که در بیست و هشتم فوریه انجام شده، 15 تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر معادل 47 درصد افزایش قیمت و پنج نفر معادل 33 درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. سه نفر معادل 20 درصد اما هیچ نظری درباره آینده فلز زرد نداشتند.

از سوی دیگر، از میان هزار و 619 نفر سرمایه‌گذاران خرد که در این نظرسنجی شرکت کردند، هزار و 79 رای‌دهنده، معادل 67 درصد افزایش قیمت طلا و 303 نفر، معادل 19 درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش‌بینی کردند. 237 رای‌دهنده یا 15 درصد نیز نظری در مورد روند قیمت طلا نداشتند.

این اولین بار طی دو سال و نیم گذشته است که این تعداد از سرمایه‌گذاران خرد در این نظرسنجی شرکت می‌کنند.

در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته، 93 درصد از تحلیلگران وال‌استریت و 73 درصد از سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت روند صعودی را برای بازار طلا پیش‌بینی کرده بودند. با این حال به دلیل فروش بیش از حد سرمایه‌گذاران برای کسب سود، پیش‌بینی آنها صحیح نبود.

کوین گریدی، مدیر موسسه فینیکس فیوچرز روند صعودی طلا را در هفته پیش رو پیش‌بینی کرده است. به‌گفته او اخبار مربوط به ویروس کرونا بدتر خواهد شد و در نتیجه بازار طلا هرچند با نوساناتی اندک، قدرتمند باقی خواهد ماند.

به‌گفته ریچارد بیکر، سردبیر نشریه اورکا ماینر، کسب سود از سوی سرمایه‌گذاران، نقد کردن دارایی‌ها و کاهش تقاضا از سوی چین از مهم‌ترین دلایل کاهش قیمت فلز گرانبها در هفته گذشته بوده است. با این حال او معتقد است، قیمت طلا باز هم روند صعودی به خود خواهد گرفت.

او با توجه به عدم قطعیت ناشی از ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا و جهان، قیمت هزار و 650 دلار تا هزار و 800 دلار را برای طلا تا هفته آینده پیش‌بینی کرده است.

به‌گفته بیکر، به دلیل منفی بودن نرخ‌های بهره در بیشتر کشورهای جهان، طلا و اوراق قرضه آمریکا به‌عنوان دارایی امن نقش ایفا خواهند کرد.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی، از دیگر خوش‌بین‌های بازار طلا است که روند صعودی فلز زرد را پیش‌بینی کرده است.

رولاند پیتر استفرل، مدیر صندوق AG گفته است: با توجه به آنکه احتمالا اقداماتی چون محرک‌های پولی و مالی از سوی بانک‌های مرکزی برای تقویت بازار سهام انجام خواهد شد، قیمت طلا در هفته آینده باز هم کاهش می‌یابد.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز، از دیگر بدبین‌های بازار طلا است. به‌گفته او، با توجه به اینکه قیمت طلا از آخرین صعودش در پنجم فوریه حدود 50 درصد اصلاح قیمت را تجربه کرده، به‌ نظر می‌رسد باید انتظار روند نزولی را برای این بازار در هفته آینده داشت.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند