ادامه روند تکراری افزایش قیمت لبنیات بدون مجوز

ادامه روند تکراری افزایش قیمت لبنیات بدون مجوز

بعد از افزایش خود سرانه قیمت محصولات لبنی معاون وزیر جهاد کشاورزی از بررسی دوباره قیمت خرید تضمینی شیر خام خبر داد و حال باید دید چه تدبیری برای متضرر نشدن صنایع لبنی اندیشیده می‌شود.

در هفته‌های اخیر محصولات لبنی روند صعودی قیمت را در پیش گرفتند به طوری که برخی از برند‌ها تا ۱۵ درصد هم افزایش قیمت را در محصولات خود اعمال کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این درحالی است که لبنیات جزو کالا‌های گروه یک و مشمول قیمت‌گذاری بوده و هیچ گونه مصوبه‌ای برای تغییر قیمت این محصولات تا به امروز ابلاغ نشده و این روال افزایش قیمت محصولات لبنی قبل از دریافت مجوز مدتهاست که در بین تولید کنندگان باب شده است.

با وجود اینکه مدیر کل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزایش قیمت انواع محصولات لبنی در مدت اخیر را غیرقانونی می‌داند و از برخورد با متخلفان در این زمینه سخن می‌گوید، اما هنوز هم کارخانه‌های لبنی تغییری در قیمت‌های خود ایجاد نکرده‌اند.

افزایش قیمت دوباره محصولات لبنی تا جایی ادامه پیدا کرد که مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام از بررسی دوباره قیمت خرید تضمینی شیر خام خبر داد.

این درحالی است که طی سال‌های گذشته و پس از آنکه نرخ خرید تضمینی شیرخام در سال گذشته به ۱۴۴۰ تومان رسید، هیچ نرخ جدیدی برای این محصول تصویب نشد، و افزایش هزینه تمام شده برای تولید هر کیلوگرم شیرخام برای دامداران اباعث متضرر شدن آن‌ها شد.

براساس گفته‌های این مقام مسئول در روز‌های اخیر نرخ پیشنهادی جدید به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید‌کنندگان و ستاد تنظیم بازار ارسال شده است تا با محاسبه دوباره قیمت تمام شده بتوان نرخ جدید آن را تصویب کرد.

در این میان با وجود اینکه کارخانه‌های لبنی معتقدند که قیمت تمام شده برای تولید لبنیات رشد کرده و افزایش قیمت شیر خام از لحاظ اقتصادی برای آن‌ها به صرفه نیست حال باید دید بعد از اعلام نرخ جدید خرید تضمینی شیر خام از دامداران چه تدبیری برای متضرر نشدن صنایع لبنی اندیشیده می‌شود که با بالارفتن هزینه‌های تولید به طور خودسرانه افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار ندهند.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند