ارزش سهام عدالت واگذارشده به مشمولان دو برابر شده است

سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که ارزش سهام عدالت واگذارشده به مشمولان، به حدود دو برابر زمان واگذاری افزایش یافته است.

ارزش سهام عدالت واگذارشده به مشمولان دو برابر شده است

به گزارش تجارت‌نیوز، در این اطلاعیه که در پاسخ به مطلب منتشرشده مورخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ روزنامه رسالت با عنوان «سلب و نقض حق شهروندی میلیون‌ها نفری» به قلم غلامرضا انبارلویی صادر شده است، می‌خوانیم:

به موجب آیین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت موضوع تصویب‌نامه مورخ ۱۳۸۸/۱/۲۹ شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و همچنین مصوبه مورخ ۱۳۹۰/۱۲/۲۰ این شورا، که همه ساله در قوانین بودجه سنواتی نیز مورد تاکید قرار گرفته است و در حال حاضر هم به عنوان ماده (۲) جزء احکام دائمی قانون الحاق (۲) است.

«سازمان خصوصی‌سازی از سال ۱۳۸۸ تا کنون مسئولیت وصول سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت را به عنوان اقساط سهام واگذار شده و واریز آن به حساب خزانه بر عهده داشته است و شرکت‌های موجود در سبد سهام عدالت مکلف گردیده‌اند تا سود سهام عدالت تقسیم شده مجامع عمومی و عادی سالیانه خود را تا تسویه حساب کامل اقساط به سازمان خصوصی‌سازی پرداخت نمایند».

همچنین بر اساس تصویب‌نامه جلسه مورخ ۱۳۸۹/۸/۱۶ هیات محترم وزیران، «دستگاه‌های اجرایی مربوط که تا قبل از واگذاری، مسئولیت اعمال مالکیت و مدیریت شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت را بر عهده داشته اند، صرفا تا زمان آزادسازی سهام به عنوان نماینده دولت تعیین شده‌اند».

علاوه بر این به موجب تصویب‌نامه جلسه مورخ دوم اسفند ماه ۹۵ شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، «سازمان خصوصی‌سازی مکلف شده است تا زمان آزادسازی سهام عدالت، سود سهام مربوط به طرح توزیع سهام عدالت را از شرکت‌های سرمایه‌پذیر وصول و متناسب با میزان سهم قابل تخصیص به هر فرد، نسبت به پرداخت سود به مشمولین طرح یادشده اقدام نماید».

ضمنا به موجب تصویب‌نامه جلسه مورخ ۱۳۹۶/۸/۱۶ شورای مذکور، «مسئولیت نظارت بر شرکت‌های سرمایه‌پذیر طرح توزیع سهام عدالت از طریق اجرای حکم بند «ب» ماده (۲۵) قانون برنامه ششم توسعه»، به سازمان خصوصی‌سازی سپرده شده است.

بنابراین از سال ۱۳۸۸ مسئولیت دریافت سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت و وظیفه نظارت بر این شرکت‌ها، بر عهده سازمان خصوصی‌سازی؛ و از سال ۱۳۸۹ تا کنون اداره شرکت‌های مذکور و حضور در مجامع آنها بر عهده دستگاه اجرایی مربوطه است.

لذا بر خلاف آنچه که در متن منتشره فوق آمده است؛ از سال ۱۳۸۸ تاکنون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هیچگونه مسئولیتی در خصوص اداره شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت و یا دریافت و توزیع سود سهام این شرکت‌ها، بر عهده نداشته‌اند.

به موجب مواد ۳۴ الی ۳۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و همچنین بر اساس آیین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت موضوع تصویب‌نامه مورخ ۱۳۸۸/۱/۲۹ شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و اصلاحیه‌های بعدی این آیین‌نامه در جلسات مورخ ۱۳۹۵/۸/۱۵ و ۱۳۹۶/۷/۳ این شورا، یکی از نکات اصلی حاکم بر فرآیند توزیع سود سهام عدالت، به شرح زیر است:

به هر فرد مشمول سهام عدالت ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان و به هر خانوار تا سقف ۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان سهم اختصاص می‌یابد، لیکن ثمن معامله از محل سود سالانه شرکت‌های واگذارشده تسویه خواهد شد.

در صورتی که در پایان دوره تقسیط (دوره محاسبه اقساط سهام عدالت با لحاظ سال مالی شرکت‌های سرمایه‌پذیر، حداکثر ده دوره مالی از تاریخ ۱۳۸۵/۱/۱ تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۵ تعیین می‌شود)، بهای سهام مورد واگذاری به طور کامل تسویه نشده باشد، مشمولان می‌توانند حداکثر تا پایان مهر ماه ۱۳۹۶، رأسا نسبت به پرداخت بدهی و تسویه حساب سهام مورد خریداری اقدام کنند.

در هر صورت صرفا به میزان مبلغ بدهی تسویه‌شده، سهام به مشمولان تعلق می‌گیرد. ضمنا به موجب مصوبات شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، سازمان خصوصی‌سازی مکلف گردیده است نسبت به تنظیم و ارائه صورت‌حساب تسویه اقساط به مشمولان، پس از پایان دوره اقساط اقدام نماید.

ضمنا یادآوری می‌شود، کلیه محاسبات به ارزش مقطع واگذاری انجام یافته است، بنابراین طبیعتا ارزش روز سهام واگذار شده بیشتر از ارزش مقطع واگذاری و تقریبا دو برابر این ارزش است.

علاوه بر موارد فوق‌الاشاره، شایان ذکر است کلیه مصوبات شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و هیات محترم وزیران عینا در راستای مفاد قانون ابلاغ شده است و تا کنون مورد ایراد نهاد نظارتی قانونگذار قرار نگرفته است. بنابراین کلیه این مصوبات برای سازمان خصوصی‌سازی لازم‌الاجرا هستند.

 

منبع: ایران اکونومیست


این مطلب را به اشتراک بگذارید