موضوعات داغ:

ارزهای عربی در دوره برجام؛ ارزهایی که بیشتر از دلار گران شدند

ارزهای عربی در دوره برجام؛ ارزهایی که بیشتر از دلار گران شدند

ریال عربستان، دینار عراق و درهم امارت از ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۴ تا ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۶۶٫۵ درصد، ۷۳٫۳ درصد و ۶۳٫۵ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. این در حالی است که طی این مدت میزان رشد نرخ دلار ۲۷ درصد بوده است.

فریبا تاجدینی: پول هر کشوری بخش مهمی از اقتصاد آن کشور را تشکیل می‌دهد. وقتی قیمت ارز خارجی گران می‌شود صادرات آن کشور برای کشور مقصد ارزان خواهد شد. درهم، دینار و ریال از جمله ارزهای کشورهای همسایه ایران هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق آمارهای بانک مرکزی و آمارهای اقتباس شده از شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز تهران، از آغاز اجرایی شدن برجام تاکنون ارزهای عربی با افزایش قیمت همراه بوده‌اند. ریال عربستان، دینار عراق و درهم امارت از ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۴ تا ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۶۶٫۵ درصد، ۷۳٫۳ درصد و ۶۳٫۵ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. این در حالی است که طی این مدت میزان رشد نرخ دلار ۲۷ درصد بوده است.

قیمت هر ریال عربستان در ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۴ از ۹۹۰ تومان به ۱۶۵۰ تومان در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ رسید و شاهد ۶۶٫۵ درصد افزایش قیمت بوده است.

هر دینار عراق با ۷۳٫۳ درصد افزایش قیمت، از ۳ تومان در ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۴ به ۵٫۵ تومان در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ رسیده است.

همچنین درهم امارت که از جمله ارزهای پرکاربرد در میان ارز کشورهای عربی است، ۶۳٫۵ درصد افزایش قیمت داشته است. هر درهم از قیمت ۱۰۱۲ تومان در ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۴ به ۱۶۵۵ تومان در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ رسیده است.

بررسی آمارها نشان دهنده این است که قیمت درهم امارات و ریال عربستان تقریبا متناسب باهم رشد کرده است و روند رو به رشد یکسانی را داشته‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند