ارز ثانویه باید ملاک قیمت کالا‌ها باشد

ارز ثانویه باید ملاک قیمت کالا‌ها باشد

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران گفت: تصمیم شورای عالی بورس مبنی بر توقف عرضه محصولات پتروشیمی و فولادی با دلار ۴۲۰۰ تومانی در بورس و لزوم واقعی شدن قیمت‌ها با واکنش فعالان صنایع روبه رو شده است.

مهدی پورقاضی، بر لزوم واقعی شدن قیمت کالا‌ها و پایان احتساب دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار کالا تاکید کرد و گفت: با خارج شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی از مبنای محاسبه قیمت کالا‌ها و مبادلات بر مبنای نرخ بازار ثانویه شک نکنید که تعادل به بازار‌ها برمی گردد و تقاضای کاذبی که به دلیل ارزان بودن نرخ‌ها وجود دارد نیز فروکش می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو هیات مدیره انجمن صنایع پلاستیک و پلیمر ایران با بیان اینکه اکنون با تقاضاى کاذب عجیبى برای خرید مواد اولیه روبرو هستیم که به ارزان بودن دستوری قیمت‌ها مربوط می‌شود، گفت: عده‌ای عنوان کرده اند که با واقعی شدن قیمت کالا‌ها در بورس کالا، قیمت‌ها در بازار دو برابر می‌شود، اما این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست.

مگر امروز مواد مورد نیاز صنایع پایین دستی برای مثال در حوزه پتروشیمی با دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌شود که پس از واقعی شدن قیمت مواد اولیه، کالای نهایی گران شود؟، عمده محصولات با ارز ۴۲۰۰ تومانی با نرخ واقعی بازار به دست صنایع پایین دستی می‌رسد و نرخ کالا‌های نهایی که به دست مردم می‌رسد هیچ تفاوتی را نخواهد کرد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه با واقعی شدن قیمت‌ها سود رانت‌خوار‌ها را کاهش مى‌دهد و به جیب تولیدکنندگان واقعى سرازیر می‌کند، افزود: معتقدم که توقف عرضه محصولات پتروشیمی و فولادی در بورس کالا به سرعت باید از سر گرفته شود البته نرخ ارز ثانویه باید ملاک تعیین قیمت‌ها باشد تا سود قابل توجه واسطه‌ها نصیب تولید شود.

 

منبع:‌ میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند