کد خبر: 188592

استقبال از بازگشایی مرز پرویزخان

رییس کنفدراسیون صادرات با استقبال از بازگشایی مرز پرویزخان اعلام کرد که مقصد ۳۰ درصد از صادرات ۵ تا ۶ میلیارد دلاری ایران به عراق به اقلیم کردستان است.

مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ دلار
سرویس کسب‌وکار -

محمد لاهوتی گفت: سالانه بیش از ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار کالا از ایران به اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود که البته همه این میزان به اقلیم نیست و بخشی از آن ترانزیت می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، لاهوتی باز شدن مرز پرویز خان را عاملی مهم برای رونق و افزایش صادرات ایران به عراق توصیف کرد و افزود: در ۹ ماهه نخست سال‌جاری صادرات کشور ۲.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد و یکی از دلایل این موضوع بسته شدن مرزها با اقلیم کردستان طی ماه‌های اخیر بوده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: عراق شریک اول تجاری ایران در صادرات و اقلیم کردستان نیز بخشی از این کشور است؛ بسته بودن مرزها با این منطقه به صادرات کشور آسیب زده بود و بازگشایی آن قطعا به نفع کشور است.

رییس کنفدراسیون صادرات گفت: امیدوار هستیم دستکم در زمانی که چنین تصمیماتی گرفته می‌شود، براساس قانون حقوق مکتسب، ضرر و زیان صادرکنندگان پرداخت شود هر چند که ما به خوبی نسبت به وضعیت منابع مالی دولت آگاه هستیم و می‌دانیم که در شرایط کنونی امکان این امر شاید وجود نداشته باشد.

لاهوتی تاکید کرد: بازارهای صادراتی به سادگی به دست نمی‌آیند، ولی به راحتی از دست می‌روند.

گفتنی است؛ مرز ایران با اقلیم کردستان عراق به دنبال برگزاری رفراندوم جدایی‌طلبانه این منطقه از دولت عراق بسته شد ولی بعد از آنکه نتایج این رفراندوم به رسمیت شناخته نشد و بار دیگر اقلیم کردستان تحت نظر دولت فدرال این کشور درآمد، مرزهای ایران به روی این منطقه باز شد.

 

منبع: ایبنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.04)
1345.8
0.4
مثقال طلا (%0)
736700
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.