استقبال از بازگشایی مرز پرویزخان

رییس کنفدراسیون صادرات با استقبال از بازگشایی مرز پرویزخان اعلام کرد که مقصد ۳۰ درصد از صادرات ۵ تا ۶ میلیارد دلاری ایران به عراق به اقلیم کردستان است.

استقبال از بازگشایی مرز پرویزخان

محمد لاهوتی گفت: سالانه بیش از ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار کالا از ایران به اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود که البته همه این میزان به اقلیم نیست و بخشی از آن ترانزیت می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، لاهوتی باز شدن مرز پرویز خان را عاملی مهم برای رونق و افزایش صادرات ایران به عراق توصیف کرد و افزود: در ۹ ماهه نخست سال‌جاری صادرات کشور ۲.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد و یکی از دلایل این موضوع بسته شدن مرزها با اقلیم کردستان طی ماه‌های اخیر بوده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: عراق شریک اول تجاری ایران در صادرات و اقلیم کردستان نیز بخشی از این کشور است؛ بسته بودن مرزها با این منطقه به صادرات کشور آسیب زده بود و بازگشایی آن قطعا به نفع کشور است.

رییس کنفدراسیون صادرات گفت: امیدوار هستیم دستکم در زمانی که چنین تصمیماتی گرفته می‌شود، براساس قانون حقوق مکتسب، ضرر و زیان صادرکنندگان پرداخت شود هر چند که ما به خوبی نسبت به وضعیت منابع مالی دولت آگاه هستیم و می‌دانیم که در شرایط کنونی امکان این امر شاید وجود نداشته باشد.

لاهوتی تاکید کرد: بازارهای صادراتی به سادگی به دست نمی‌آیند، ولی به راحتی از دست می‌روند.

گفتنی است؛ مرز ایران با اقلیم کردستان عراق به دنبال برگزاری رفراندوم جدایی‌طلبانه این منطقه از دولت عراق بسته شد ولی بعد از آنکه نتایج این رفراندوم به رسمیت شناخته نشد و بار دیگر اقلیم کردستان تحت نظر دولت فدرال این کشور درآمد، مرزهای ایران به روی این منطقه باز شد.

 

منبع: ایبنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید