استقبال جامعه جهانی گمرک از پیشنهادات ایران برای تسهیل تجارت

استقبال جامعه جهانی گمرک از پیشنهادات ایران برای تسهیل تجارت

جامعه جهانی گمرک از پیشنهادات رئیس گمرک ایران برای توسعه و تسهیل تجارت جهانی استقبال کرد و بهبود شاخص‌های تسهیل تجارت فرامرزی در ایران را قابل تحسین دانست.

جامعه جهانی گمرک از پیشنهادات رئیس کل گمرک ایران برای توسعه و تسهیل تجارت جهانی استقبال کرد و بهبود شاخص‌های تسهیل تجارت فرامرزی در ایران طبق تازه‌ترین گزارش بانک جهانی را قابل تحسین دانست.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از گمرک ایران؛ مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران؛ در اجلاس هشتادم کمیسیون خط مشی سازمان جهانی گمرک که با حضور روسای گمرک 21 کشور حوزه آسیا و اقیانوس آرام در هند آغاز به کار کرده است، گزارشی از آخرین شاخص‌های تجارت فرامرزی در ایران و وضعیت فرآیندهای گمرکی ارائه داد و پیشنهاداتی را در رابطه با راهکارهای تسهیل و بهبود تجارت منطقه‌ای و جهانی ارائه داد که این پیشنهادات مورد استقبال جامعه جهانی گمرک قرار گرفت.

بنا بر این گزارش در این اجلاس رئیس کل گمرک ایران با تشریح جایگاه کشورمان در تجارت جهانی به نقش لجستیکی ایران در منطقه اشاره و تاکید کرد: پتانسیل و ظرفیت‌های ایران در افزایش سهم خود از تجارت جهانی بسیار بیشتر از شرایط فعلی است و افزایش سهم ایران در تجارت جهانی نقش مهمی در رونق کسب‌وکار و امنیت منطقه ای دارد.

میراشرفی همچنین در ادامه از تلاش برای رفع موانع تجارت در کشورمان گفت و ضمن تشریح برنامه‌های گمرک از توسعه و تسهیل تجارت و هوشمندسازی گمرک بعنوان دو محور اصلی برنامه‌های خود در آینده خبر داد.

همچنین در این اجلاس میکوریا، دبیر کل سازمان جهانی گمرک ارتقای ایران در شاخص‌های تجارت فرامرزی را بر اساس گزارش کسب‌وکار بانک جهانی قابل تحسین توصیف کرد و اقدامات گمرک ایران در راه‌اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی که منجر به بهبود این شاخص شده است را قابل تقدیر دانست.

دبیر کل سازمان جهانی گمرک در ادامه ضمن گزارش عملکرد سازمان، سیاست‌های آتی آن را تبیین کرد.

این گزارش می‌افزاید؛ با تلاش‌های دفتر همکاری‌های بین‌الملل، گمرک ایران به تازگی عضو کمیسیون خط مشی سازمان جهانی گمرک شده است. در این اجلاس رئیس کل گمرک ایران را عبدالعزیز یوسفی از مسئولان دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک همراهی می‌کند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند