سیف خبر داد:

استقبال مردم از فروش اوراق گواهی سپرده ریالی

استقبال مردم از فروش اوراق گواهی سپرده ریالی

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: اجرای یک هفته‌ای بسته سیاستی مدیریت بازار ارز نشان می‌دهد که میزان استقبال آحاد جامعه از گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش فروش سکه چندان زیاد نبوده و برعکس فروش اوراق گواهی سپرده ریالی با استقبال قابل توجهی روبرو بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: اجرای یک هفته‌ای بسته سیاستی مدیریت بازار ارز نشان می‌دهد که میزان استقبال آحاد جامعه از گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش فروش سکه چندان زیاد نبوده و برعکس فروش اوراق گواهی سپرده ریالی با استقبال قابل توجهی روبرو بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ولی الله سیف روز یکشنبه در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، به برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها مبنی بر عقب‌نشینی بانک مرکزی از نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار از طریق انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی یک‌ساله نرخ سود 20 درصدی پاسخ داد.

وی در این یادداشت با عنوان «بررسی و تحلیل سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی طی سال‌های اخیر» نوشت: با وجود دستیابی به موفقیت‌های قابل توجه در زمینه متغیرهای کلان اقتصاد، نظیر نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم، اما به دلیل مباحث سیاسی در حوزه بین‌المللی و همچنین حضور سوداگران و سفته‌بازان در بازار ارز دامنه نوسانات و التهابات در این بازار گسترده‌ شد و این امر نگرانی‌هایی را برای آحاد مردم و فعالان اقتصادی به وجود آورد. متعاقب این تحولات، بانک مرکزی با همراهی شبکه بانکی، مجموعه اقداماتی را در قالب یک بسته سیاستی اتخاذ کرد.

«انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی با نرخ 20 درصد و ریالی مبتنی بر ارز یک و دو ساله با نرخ سود به ترتیب 4 و 4.5 درصد و در نهایت طرح پیش‌فروش سکه بهار آزادی از طریق شعب منتخب بانک ملی به‌صورت شش ‌ماهه 14 میلیون ریال و یک‌ساله 13 میلیون ریال، اجزای بسته اخیر بانک مرکزی بودند که در بهمن‌ماه 1396 ارائه شد».

به باور سیف، با وجود موفقیت قابل توجه بسته سیاستی جدید، متاسفانه برخی از رسانه‌ها و فعالان اقتصادی بدون توجه به محدودیت‌های سیاست‌گذار و همچنین توجه نکردن به تمام مولفه‌های موثر بر بازار ارز، ابهاماتی را در خصوص سیاست‌های گذشته و عقب‌نشینی بانک مرکزی از آن‌ها مطرح می‌کنند.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: ابلاغ بخشنامه هشت ‌بندی (که در شهریورماه برای الزام شبکه بانکی در رعایت نرخ سود 15 درصدی سپرده‌های یک‌ساله ابلاغ شد)، تنها نرخ‌های مصوب قبلی شورای پول و اعتبار را به اجرا درآورده و اقدام سیاستی جدیدی محسوب نمی‌شود.

سیف نوشت: بخشنامه هشت‌بندی، سیّالیّت سپرده‌های بانکی را به‌طور قابل توجهی کاهش داده و اگر قرار بود که از محل گسیل نقدینگی به سمت سایر بازارها، بازار ارز با التهاب روبرو شود، بالا بودن سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت از کل سپرده‌های بخش غیردولتی در فضای قبل از اجرای بخشنامه فضای بسیار مناسب‌تری را نسبت به دوره بعد از بخشنامه یاد شده فراهم می‌کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: بنابراین باید اذعان داشت که نه تنها سیاست‌های چند ماه گذشته بانک مرکزی در خصوص نرخ سود باعث نوسانات بیشتر بازار ارز نشده، بلکه سیاست‌های مذکور در عمل توانسته از التهابات بیشتر بازار ارز جلوگیری کند.

سیف همچنین نوشته است: با توجه به سرعت بالای تاثیرپذیری میان بازار پول و بازار ارز، وجود فاصله زمانی قابل توجه بین زمان اجرای بخشنامه فوق‌‌الذکر و افزایش نوسانات بازار ارز نشان‌دهنده عدم تاثیرپذیری بازار ارز از بخشنامه هشت‌بندی است.

به باور سیف، بررسی عملکرد مجموعه اقدامات بانک مرکزی در قالب بسته سیاستی اخیر، حاکی از آن است که در هفته اول اجرا، میزان استقبال آحاد جامعه از گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش‌فروش سکه چندان زیاد نبوده و برعکس فروش اوراق گواهی سپرده ریالی با استقبال قابل توجهی روبرو بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: این بدان معنی است که در صورتی ‌که فعالان اقتصادی بازار، انتظار ناترازیِ قابل توجهی را در بازار ارز داشتند، قاعدتا باید به سمت استفاده از ابزار اوراق گواهی مبتنی بر ارز و طلا می‌رفتند، این در حالی‌ست که استقبال سرمایه‌گذاران و سپرده‌گذاران عمدتا به سمت گواهی سپرده ریالی به عنوان یکی از ابزارهای بازار پول بوده است. لذا این امر شاهدی بر نبود ناترازی بالا در بازار ارز و همچنین جذاب بودن بازار پول برای سپرده‌گذاران است، و در مورد ثبات نسبی قیمت ارز و طلا در آینده انتظارات مثبتی وجود دارد.

رئیس کل بانک مرکزی بر این باور است که اصولا اتخاذ سیاست‌های پولی ماهیتی کوتاه‌مدت دارد و اقدام اخیر در راستای رفع التهاب بازار ارز صورت پذیرفته است و عملکرد روزهای گذشته نیز حاکی از موفقیت بسته‌ جدید سیاستی بانک مرکزی است. بنابراین اتخاذ سیاست‌های بانک مرکزی در بهمن ماه 1396، عمدتا با هدف زدودن التهابات کوتاه‌مدت اخیر در بازار ارز صورت گرفته و بدیهی است که با اجرای موفق آن، شرایط و فضای سیاست‌گذاری پولی و ارزی کشور به وضعیت عادی خویش باز خواهد گشت.

سیف از هموطنان خواست تحت تاثیر این گونه فضاسازی‌های انتظاراتی قرار نگرفته و با سرمایه‌گذاری در بازار رسمی کشور که از نرخ بازدهی مطلوب و جذابِ به مراتب بیشتری برخوردار است، علاوه بر سرمایه‌گذاری مطمئن و بدون ریسک، گام‌ مهمی در جهت کمک به افزایش تولید و اشتغال بردارند و با خودداری از ورود به فعالیت‌های سوداگرانه و سفته‌بازی ضمن بهره‌مندی از سود مناسب در سرمایه‌گذاری‌های مثبت، موجبات رشد تولید و اشتغال را در کشور فراهم کنند.

 

منبع: ایرنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند