اعلام عمومی یک مانور در تئاتر شهر

اعلام عمومی یک مانور در تئاتر شهر

سازمان آتش‌نشانی و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرتهران با همکاری مجموعه تئاتر شهر از یکشنبه 26 تیر ماه به مدت سه روز مانور آتش‌نشانی و امداد و نجات را در این مجموعه برگزار می‌کند.

طی جلسات مشترک مابین مجموعه تئاتر شهر و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ادامه تداوم اجرای مانورهای ایمنی و آتش‌نشانی در معابر شهر تهران، سازمان آتش‌نشانی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران با همکاری مجموعه تئاتر شهر مانور آتش‌نشانی این مجموعه را از ساعت 24 یکشنبه 25 تیر به مدت سه شب برگزار می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، پیمان شریعتی مدیر مجموعه تئاتر شهر در ابتدای جلسه‌ای که پیرامون این موضوع در مجموعه تئاتر شهر برگزار شده بود، بیان کرد: مساله اطفا حریق و ایمن‌سازی مجموعه تئاترشهر در مواجه با آتش سوزی و حوادث غیر مترقبه یکی از موضوعات مهمی بوده که ما طی سال‌های اخیر به شدت دنبال آن بودیم. ضمن اینکه از چندی قبل هم صحبت‌ها و مذاکراتی مبنی بر اجرای چند مانور عملیاتی در دستور کار قرار گرفته بود که متاسفانه به دلیل حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو در سال گذشته این موضوع به تعویق افتاده بود. به هر ترتیب امروز بسیار خوشحالیم که با حمایت مدیران سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، شهرداری تهران و سایر مجموعه‌ها شاهد اجرایی شدن مانور آتش‌نشانی تئاترشهر هستیم.

وی ادامه داد: البته یکی از بزرگترین مشکلات ما در زمینه اطفای حریق و اجرای عملیات آتش‌نشانی در زمان آتش‌سوزی‌های احتمالی، محدودیت‌های موجود در فضای باز مجموعه تئاتر شهر است که انجام هرگونه عملیات امداد رسانی، استقرار تیم‌های اورژانس و مسائلی از این دست را دچار مشکل می‌کند. به هرحال مجموعه تئاتر شهر به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌های فرهنگی هنری شهر تهران که روزانه بیش از یک‌هزار و پانصد مراجعه‌کننده دارد، همواره با این نگرانی مواجه است که با توجه به محصور شدن تئاتر شهر در میان ترکیب جغرافیایی محوطه در زمان اطفای حریق چگونه باید در بهترین و سریع‌ترین شکل ممکن نسبت به اطفای حریق و خروج تماشاگران و کارکنان از مجموعه اقدامات لازم را انجام داد. البته در این مواقع مواردی وجود دارد که تا حد زیادی از حیطه اختیارات ما به دور است، بنابراین اجرای چنین مانورهایی می‌تواند آغاز خوبی برای حرکت‌های ثمربخش در حوزه ایمن‌سازی و آمادگی مجموعه در برابر حوادث غیر مترقبه چون آتش‌سوزی باشد.

مدیر مجموعه تئاتر شهر ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های تالارهای نمایشی این مجموعه به عنوان یک بنای ثبت ملی شده و مشکلات پیش روی آن توضیح داد: مضاف بر ترددهایی که در مجموعه تئاتر شهر وجود دارد، متاسفانه به جهت نبود یک حریم مشخص برای ساختمان مجموعه و نرده‌هایی که از چندین سال پیش برداشته شد، ما گاهی شاهد حضور طیف‌های مختلف غیرمرتبط فرهنگی در اطراف تئاتر شهر در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز هستیم که باید در این مورد تدبیری اندیشیده شود. زیرا این مجموعه یک بنای دارای ثبت ملی است که باید از آن حراست ویژه‌ای شود. موضوعی که متاسفانه تاکنون اتفاق نیفتاده و لازم است درباره آن تدبیر جدی صورت گیرد. البته ما در این مورد با عزیزان شورای اسلامی شهر تهران مکاتبات و مذاکراتی داشتیم، امیدوارم در این زمینه نیز اقدامات اجرایی اندیشیده شود تا ما دیگر شاهد مواردی چون دزدیده شدن دستگیره درهای ورودی، کاشی‌ها و شکستن شیشه‌ها و موارد این‌چنینی نباشیم.

شریعتی با پراهمیت برشمردن مانور آتش‌نشانی پیش رو در مجموعه تئاتر شهر بیان کرد: مجموعه تئاتر شهر فقط یک مجموعه برای اجرای آثار نمایشی نیست. بلکه به اعتقاد من یکی از مهم‌ترین نمادهای فرهنگی هنری شهر تهران است که تمرکز بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مربوط به میراث فرهنگی در آن زیاد است و فکر می‌کنم وظیفه شهروندی همه ماست که این مکان فرهنگی را در بهترین شکل ممکن حفظ کرده و آن را پایدار نگه داریم.

براساس این گزارش پس از صحبت‌های مدیر مجموعه تئاتر شهر، امامی نماینده سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و علیرضا جبارزاده رئیس ایستگاه 46 آتش‌نشانی تهران نیز در این جلسه سناریوی مانور آتش‌نشانی مجموعه تئاتر شهر را قرائت کرده و به تشریح وظایف هنرمندان، تماشاگران، کارکنان واحدهای مختلف و دیگر افراد و نهادهای مرتبط با موضوع مانور از جمله اورژانس، نیروی انتظامی، بسیج منطقه، شهرداری، سازمان آب و فاضلاب، شرکت برق منطقه، اداره گاز، شورایاری و حراست حین آتش‌سوزی در مجموعه پرداختند.

این جلسات در مجموعه تئاتر شهر با حضور ستاد بحران شهرداری منطقه 11، شهرداری منطقه 11، شهرداری ناحیه 1 منطقه 11،اداره خدمات اجتماعی شهرداری منطقه 11، اداره اجتماعی شهرداری منطقه 11،رییس ایستگاه 46 آتش‌نشانی، اداره برق فارابی، اداره گاز منتطقه، فرمانده یگان راهور منتطقه، کلانتری جامی، اورژانس تهران، ایستگاه‌های 18 و 1 آتشنشانی (به عنوان ایستگاه کمکی) و مدیران مجموعه تئاتر شهر و مرکز هنرهای نمایشی برگزار شد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند