تجارت‌نیوز بررسی کرد:

افت دلار و رشد طلا در معاملات بازارهای جهانی

افت دلار و رشد طلا در معاملات بازارهای جهانی

خوش‌بینی‌ها به آزمایش واکسن جدید کرونا موجب شد، در معاملات امروز بازارهای آسیایی ارزش دلار آمریکا کاهش و تقاضا برای دارایی‌های پرریسک افزایش یابد. تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین اما رشد ۰٫۲ درصدی قیمت طلا را به‌دنبال داشت.

با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مثبت بودن نتایج اولیه آزمایش یک نوع واکسن جدید برای مقابله با کرونا، ارزش دلار آمریکا امروز در برابر بیشتر ارزها افت کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص دلار که نرخ برابری آن را در مقابل سبدی از ارزهای جهانی اندازه‌گیری می‌کند، در معاملات روز سه‌شنبه در سطح ۹۹٫۶۸ قرار گرفت.

به‌لطف بهبود قیمت نفت، ارزهای کالایی و دیگر دارایی‌های پرریسک امروز با افزایش قیمت مواجه شدند.

خوش‌بینی‌ها به کشف واکسن برای بیماری کووید-۱۹ و همچنین برداشته شدن محدودیت‌ها در بیشتر کشورهای غربی و شرقی، بهبود بازارهای سرمایه در وال‌استریت، بازارهای نوظهور و همچنین رشد قیمت کامودیتی‌ها را به‌دنبال داشته است.

هر یورو با ۰٫۹ درصد رشد، امروز به‌ازای ۱٫۰۹۱۷ دلار مبادله شد.

رشد ناگهانی قیمت یورو پس از آن رخ داد که آلمان و فرانسه از طرح ۵۰۰ میلیارد یورویی برای رونق اقتصاد اتحادیه اروپا حمایت کردند.

پوند انگلیس هم امروز اندکی رشد کرد و به ۱٫۲۲۱۵ دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا به‌ازای ۱۰۷٫۴۳ ین ژاپن مبادله شد.

هرچند نرخ ابتلا و مرگ‌ومیر به ویروس کرونا در بسیاری از کشورها کاهش یافته و فعالیت‌های اقتصادی در حال بازگشایی هستند، اما نگرانی‌ها در مورد موج دوم شیوع آن همچنان به قوت خود باقی است.

از سوی دیگر، تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، افزایش ۰٫۲ درصدی قیمت جهانی طلا را در معاملات امروز به‌دنبال داشت. با این حال نتایج آزمایش واکسن جدید کرونا مانع از رشدِ بیشتر قیمت شد.

هر اونس فلز زرد روز سه‌شنبه با قیمت هزار و ۷۳۸ دلار و هشت سنت معامله شد.

شیوع ویروس کرونا و افزایش عدم قطعیت موجب شده، قیمت جهانی طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون رشد ۱۴ درصدی را تجربه کند.

بسیاری از کارشناسان این حوزه، ثبت رکوردهای جدید در این بازار را در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرده‌اند.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند