بانک جهانی پیش‌بینی کرد

افت رشد اقتصادی شورای همکاری خلیج فارس به کمترین رقم ۸ سال گذشته

افت رشد اقتصادی شورای همکاری خلیج فارس به کمترین رقم ۸ سال گذشته

بانک جهانی پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی مجموع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال جاری میلادی تنها به ۱.۳ درصد برسد که پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۰۹ تاکنون است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اسپوتنیک، بانک جهانی در گزارش جدید خود اعلام کرد رشد اقتصادی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تا سال 2019 میلادی به تدریج تقویت خواهد شد و به 2.6 درصد خواهد رسید.

این گزارش حاکی است: «با توجه به کند شدن سیاست‌های مالی ریاضتی، بهبود احساس مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران و بالا رفتن هزینه‌های مصرفی، در مجموع انتظار می‌رود رشد اقتصادی منطقه به تدریج تقویت شود و در سال 2019 به رقم (همچنان نسبتا پایین) 2.6 درصد برسد.»

بانک جهانی، عامل این ترمیم پیش‌بینی شده را تقویت نسبی قیمت جهانی نفت و تصمیم اوپک برای کاهش میزان تولید عنوان کرده است.

اوپک و 11 کشور تولید کننده دیگر از جمله روسیه در 25 ماه می توافق کردند که طرح کاهش تولید را تا 9 ماه دیگر یعنی تا پایان مارس 2018 تمدید کنند.

نادر محمد مدیر بخش شورای همکاری خلیج فارس در بانک جهانی گفت: «نهال های سبز بهبود اوضاع اقتصادی به لطف ترمیم قیمت جهانی نفت در طی سال گذشته، دارند ثمر می‌دهند… این برای بودجه عمومی کشورهای منطقه خبر خوبی است و فضایی را به دولت‌ها می‌دهد تا بر چالش‌های بلندمدت خود تمرکز کنند.»

این گزارش در عین حال هشدار می‌دهد که رشد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ممکن است در نتیجه تحولات ژئوپلتیک پیش‌بینی نشده یا در نتیجه اقدامات تولیدکنندگان انرژی نامتعارف (نفت شیل) در آمریکای شمالی کمتر شود.

«هرگونه آشفتگی در بازارهای مالی می‌تواند بر هزینه‌های تامین مالی در منطقه‌ای که کشورهایش نیاز زیادی به تامین مالی دارند تاثیر بگذارد.»

بر اساس این گزارش، بانک جهانی پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی مجموع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال جاری میلادی تنها به 1.3 درصد برسد که پایین‌ترین رقم از سال 2009 تاکنون است.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند