افزایش قیمت مرغ با آشفتگی در بازار نهاده/ خوراک دام دولتی سر از بازار سیاه در آورد

افزایش قیمت مرغ با آشفتگی در بازار نهاده/ خوراک دام دولتی سر از بازار سیاه در آورد

نرخ مصوب دولتی مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده اما آشفتگی بازار نهاده باعث شده است قیمت مرغ در بازار به کیلویی ۳۷ هزار تومان افزایش یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت مرغ در بازار تهران علیرغم اینکه دولت نرخ دولتی را ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کرده، اما به قیمت ۳۷ هزار تومان رسیده است و در حقیقت بازار، نرخ مصوبات دولتی را قبول ندارد و راه خود را می‌رود.

تنها مرغ نیست که نرخ‌های دولتی را قبول ندارد؛ بلکه محصولاتی مانند شیر، گوشت و محصولات لبنی هم سرکش شده و از قیمت‌های تعیین شده پیروی نمی‌کنند.

خوراک دام که ۷۰ درصد هزینه تمام شده تولید این محصولات را شامل می‌شود، نیز در بازار آزاد به چند برابر قیمت به فروش می‌روند، سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی که قرار بود خوراک دام ذرت، سویا و جو را به نرخ دولتی به دامداران بدهد، به طور کامل نمی‌تواند نیاز آنها را تامین کند.

به گفته مرغداران علت اصلی افزایش قیمت مرغ در بازار، گران شدن نهاده و خوراک دام است که به نرخ دولتی در اختیار مرغداران قرار نمی‌گیرد و آنها مجبور می‌شوند، به قیمت‌های گران‌تری از بازار تهیه کنند.

سعیده مشایخی مرغدار اصفهانی در این مورد گفت: « دولت از مرغداران تعهد می‌گیرد که مرغ زنده را کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان بفروشند، اما هزینه تولید آنها بالاست.»

وی افزود: دولت در یک ماه نخست دوره تولید مرغ، نهاده به مرغدار نمی‌دهد و در این مدت مرغدار مجبور است، دست به دامن محتکران گرانفروش نهاده شود که هزینه زیادی را روی دست تولیدکننده می‌گذارد و مرغدار دو راه دارد یا گران‌تر می‌فروشد یا صبر می‌کند تا وزن مرغ به بیش از ۲٫۵ کیلوگرم برسد و بفروشد تا شاید بخشی از هزینه‌اش جبران شود.

در یکی دو ماه گذشته کمبود و گرانی نهاده در بازار جدی شده و مشکلاتی را برای تولیدکنندگان دام و مرغ ایجاد کرده است. خوراک دام ۷۰ درصد هزینه‌های تولید مرغ را شامل می‌شود.

مرغداران می‌گویند، جوجه یک روزه هم که نرخ ۴۲۰۰ تومان دولت تعیین کرده است، به قیمت ۷ یا نه هزار تومان خریداری می‌شود و هزینه‌های تولید مرغدار را بالا می‌برد.

به گزارش گمرک و بر اساس بازدید رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از گمرک بندر امام خمینی(ره)، بیش از چهار میلیون تن خوراک دام و طیور در گمرکات کشور وجود دارد که به صورت قطره چکانی ترخیص و وارد بازار می‌شود، اما عطش بازار فروکش نکرده است.

دو میلیون تن از این نهاده‌ها در انتظار تخصیص ارز بانک مرکزی است و دو میلیون تن دیگر هم به دلیل کمبود کامیون به کندی به بازار تزریق می‌شود.

منبع: فارس

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند