کد خبر: 170739

افزایش صادرات فرش دستباف در نیمه نخست امسال

رئیس مرکز ملی فرش ایران میزان صادرات فرش در نیمه نخست امسال را ۱۵۳ میلیون دلار ذکر کرد و بیان داشت: این میزان نسبت به پارسال ۱۳ درصد رشد کرده است.

سرویس کسب‌وکار -

رئیس مرکز ملی فرش ایران از رشد ۱۳ درصدی صادرات فرش دستباف در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: پارسال این میزان ۳۹۵ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۴ معادل ۹۵ میلیون دلار افزایش داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، حمید کارگر، روز سه‌شنبه در همایش تخصصی «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال فرش دستباف» که در مجموعه تلاش برگزار شد، افزود: پس از پنج تا ۶ سال وقفه صادرات فرش دستباف به آمریکا، پارسال توانستیم به این بازار برگردیم.

وی میزان صادرات فرش در نیمه نخست امسال را ۱۵۳ میلیون دلار ذکر کرد و بیان داشت: این میزان نسبت به پارسال ۱۳ درصد رشد کرد.

وی فرش دستباف ایرانی را پرچم دوم کشور ایران دانست و گفت: مگر می‌توان به چنین صنعتی در کشور بی‌توجه بود. صنعت فرش در هر شرایطی می‌تواند به کمک اشتغال کشور بیاید.

کارگر ادامه داد: صنعت فرش نه آلوده کننده محیط زیست است و نه وابسته به واردات مواد اولیه است. صنعت فرش ارزآور است و پیامدهای منفی در بر ندارد.

این مقام مسئول در حوزه فرش کشور با بیان این‌که چرا رسانه ملی باید برای تبلیغ این کالا پول هنگفتی درخواست کند،تصریح کرد: صداوسیما نباید نگاه تجاری به فرش داشته باشند. فرش هویت ملی ایرانیان است.

وی گفت: برای حمایت از فرش ضروری است که سازمان امور مالیاتی در تدوین لایحه مالیات بر ارزش افزوده این کالا را از مالیات معاف کنند. نمایندگان مجلس باید معافیت مالیاتی را به این کالا برگردانند.

وی با انتقاد از کسانی که صنعت فرش را با صنایعی نظیر پتروشیمی مقایسه می‌کنند و نتیجه می‌گیرند که سرمایه‌گذاری در پتروشیمی به‌صرفه‌تر است،گفت: نباید هیچ‌گاه دو کالایی را این‌چنین با هم مقایسه کرد زیرا فرش کالایی است که ارزش فرهنگی بالایی را در خود جای داده است و به غیر از ارزآوری هویت ایرانی را به جهان معرفی می‌کند.

تولید درون‌زا و صادرات محور از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1313.8
0.1
مثقال طلا (%0.38)
655300
2500
سکه امامی (%0.93)
1615000
15000
دلار (%0)
4779
یورو (%0.68)
5865
40
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.