افزایش صادرات گاز روسیه به ترکیه

شرکت گازپروم روسیه صادرات گاز به ترکیه را از ابتدای ماه ژوئن سال جاری تا 13 نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21.7 درصد افزایش داد.

افزایش صادرات گاز روسیه به ترکیه

شرکت گازپروم روسیه صادرات گاز به ترکیه را از ابتدای ماه ژوئن سال جاری تا ۱۳ نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱٫۷ درصد افزایش داد.

به گزارش تجارت‌نیوز،‌ به نقل از اسپوتنیک؛ الکسی‌میلر مدیرعامل شرکت دولتی گازپروم روسیه اعلام کرد: این شرکت از ابتدای سال جاری میلادی تا روز ۱۳ نوامبر ۲۴٫۸ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱٫۷ درصد افزایش داشته است.

میلر ادامه داد: با توجه به اطلاعات موجود تقاضای گاز روسیه در ترکیه بسیار بالاست و این شرکت از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا روز گذشته ۲۴٫۸ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده است.

وی ادامه داد:‌ این درحالی است که در کل سال ۲۰۱۶، روسیه ۲۴٫۸ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده بود و طی سال جاری این میزان گاز تنها در مدت ۱۰ ماه‌ونیم به ترکیه تحویل داده شده است.

وی گفت: این نتیجه خوبی است و یکی دیگر از دلایل ضروری بودن ساخت خط لوله انتقال گاز ترکیش‌استریم است که ساخت آن با تمام سرعت در حال انجام است. ساخت این خط لوله در سال ۲۰۱۴ و در سفر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به ترکیه نهایی شد.

در اکتبر سال ۲۰۱۶ مسکو و آنکارا توافق‌نامه بین‌دولتی ساخت بخش زیرسطحی این خط لوله در دریای سیاه را امضا کردند قرار است این خط لوله سالانه ۱۵٫۷۵ میلیارد مترمکعب گاز را به ترکیه صادر کند.

تعداد زیادی از کشورهای اروپایی نیز از تمایل خود برای دریافت گاز روسیه از طریق ترکیه خبر دادند.

 

منبع: فارس


این مطلب را به اشتراک بگذارید