رئیس اتحادیه بارفروشان به تجارت‌نیوز پاسخ داد:

چرا سیب زمینی و گوجه گران شد؟ / صادرات صیفی‌جات نصف شد

چرا سیب زمینی و گوجه گران شد؟ / صادرات صیفی‌جات نصف شد

صادرات صیفی‌جات‌ و افزایش کرایه حمل و نقل، سیب‌زمینی و گوجه را گران کرد. رئیس اتحادیه بارفروشان تهران با اعلام این خبر گفت: برای ارزآوری، سیب‌زمینی را به سه کشور صادر می‌کنیم اما به دلیل افزایش قیمت حمل و نقل، صادرات سیب‌زمینی و گوجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته نصف شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش کرایه حمل و نقل و صادرات، قیمت میوه و صیفی‌جات را بالا برده است. رئیس اتحادیه بارفروشان به تجارت‌نیوز گفت: برای افزایش ارزآوری، سیب‌زمینی به عراق، افغانستان و ازبکستان صادر می‌شود اما به دلیل افزایش کرایه حمل و نقل حجم صادرات گوجه و سیب‌زمینی نسبت به مدت مشابه سال کذشته نصف شد.

مصطفی دارایی‌نژاد گفت: صادرات و تمام شدن فصل برداشت در برخی مناطق باعث شده سیب‌زمینی و گوجه گران شود. در میادین اصلی میوه قیمت گوجه از پنج تا شش هزار تومان است. این هفته اما با عرضه گوجه به بازار قیمت گوجه به چهار هزار تومان می‌رسد.

رئیس اتحادیه بارفروشان به مردم وعده داد که قیمت انواع میوه‌های نوبرانه و صیفی‌جات از این هفته ارزان می‌شود. او اظهار کرد: امسال تولید میوه و صیفی‌جات ۳۰ درصد بیشتر از سال قبل است. امسال با افزایش برداشت میوه اجازه نمی‌دهیم میوه‌های تابستانه گران شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: افزایش قیمت حمل و نقل باعث شده برخی میوه‌ها با تاخیر به دستمان برسد. همین مساله قیمت میوه را در تهران بالا برده است. با افزایش قیمت کرایه حمل و نقل صدای کشاورزان هم درآمده و امیدواریم وزیر راه و شهرسازی با ارائه برخی سوبسیدها به کشاورزان قیمت کرایه حمل و نقل را ثابت نگه دارد.

براساس این گزارش قیمت هرکیلوگرم گوجه‌فرنگی که تا یک ماه پیش ۱۵۰۰ تومان بود حالا در واحدهای صنفی بین ۱۰ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود. بهای هرکیلوگرم سیب‌زمینی از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ۸ هزار و ۸۰۰ تا ۹ هزار تومان رسیده است. پیاز هم در میادین اصلی میوه و تره‌بار دو هزار و ۵۰۰ تومان است.

برای مطالعه بیشتر گزارش سیب‌زمینی و گوجه گران شد را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند