اکسکوینو

افزایش نرخ اجاره‌بها دوحه در سایه جام‌جهانی

تجارت نیوز

پیش‌بینی می‌شود دوحه پایتخت قطر شاهد ورود بیش از یک میلیون مسافر برای بازی‌های جام جهانی باشد. این شهر هم اکنون با درخواست رو به افزایش برای اجاره روزانه آپارتمان و تامین محل اقامت برای مسافران روبه رو است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بدون هشدار قبلی، از «ریم» خواسته شد آپارتمانش را در مدت یک هفته تخلیه کند. او از دو سال قبل در این آپارتمان ساکن است و فکر می‌کرد به طور عادی برای یک سال دیگر قراردادش تمدید می‌شود اما نشد.

او متوجه شد شرکت مالک اپارتمان قصد دارد آن را در زمان جام جهانی، اجاره بدهد. کسب سود بالا، انگیزه شرکت برای این اقدام است.

عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: او قصد دارد اپارتمان را تخلیه و به هتل برود. حال و روز ریم، مثل مستاجران زیادی در قطر است که خود را قربانی رقابت مالکان اپارتمان و ویلاها برای کسب سود بیشتر هنگام برگزاری جام جهانی می‌دانند.

این خانم جوان ۳۰ ساله از ۴ سال قبل مقیم دوحه پایتخت قطر است. شرکت مالک خانه به او و ده‌ها نفر از همکارانش اطلاع داده مالکان برج محل سکونت آنها تمایل به تمدید قرارداد اجاره اپارتمان را ندارد و یک هفته وقت دارند تا اپارتمان را تخلیه کنند چرا که اپارتمان برای دوره جام جهانی به صورت روزانه، رزرو شده است.

ریم که ترجیح داد در این گزارش اسم مستعار استفاده کند ادامه داد: احساس ذلت کردم. وضعیت شبیه فاجعه است زیرا از خانه‌های خود به اتاق‌های کوچک در هتل منتقل می‌شویم.

همه وسایل ما در کیف و جعبه‌های زیادی است.

در سایت اینترنتی «بوکینگ» که در زمینه اجاره و رزرو خانه و هتل فعالیت می‌کند اپارتمان‌ها در برجی که محل اقامت «ریم» است با قیمت ۱۷۰۰ دلار برای یک شب ارائه می‌شود. به شرط اینکه رزرو حداقل برای ۱۴ روز باشد. اجاره این اپارتمان برای ریم ۲۵۰۰ دلار در ماه بود.

مالکان، تمدید قردادهایی که در ماه‌های اخیر به پایان می‌رسند را رد می‌کنند. مستاجران قدیمی خود را در برابر دو گزینه می‌بینند: تمدید قرداد با اجاره بالاتر و برای مدت زمانی طولانی تر که به دو سال هم ممکن است برسد یا اینکه منزل خود را تخلیه کنند.

پیش‌بینی می‌شود پایتخت قطر یعنی شهر دوحه شاهد ورود بیش از یک میلیون مسافر برای بازی‌های جام جهانی باشد. این شهر هم اکنون با درخواست رو به افزایش برای اجاره روزانه اپارتمان و تامین محل اقامت برای مسافران روبه رو است.

برای پول بیشتر

یکی از مسئولان شرکت تهیه املاک در قطر که خواست نامش در این گزارش اعلام نشود هم گفت: «اکثر مالکان قطری می‌خواهند از دوره جام جهانی، استفاده کنند. به همین دلیل، به مستاجران قدیمی رحم نمی‌کنند. هم اکنون قاعده این است: حمله به سوی پول».

او تاکید می‌کند دوحه شاهد افزایش قیمت اجاره اپارتمان‌ها و ویلاهاست که از ۱۰ درصد شروع می‌شود. ۱۰ درصد میزانی است که قانون تعیین کرده و مجوز دارد. با این حال خیلی از مالکان قیمت‌ها را به شکل دیوانه وار افزایش دادند.

رئیس بخش تحقیقات در گروه مشاوره بین المللی والوسترات (Valustrat) مستقر در قطر (انوم حسن)، پیش بینی کرد اجاره‌ها در برخی مناطق به صورت میانگین، در یک سال اخیر ۴۰ درصد افزایش یافته است.

یک دیپلمات غربی مقیم دوحه هم گفت کارکنان سفارت خواستار افزایش حقوق شده‌اند تا بتوانند از پس افزایش هزینه‌های اجاره خانه خود بر بیایند.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه با تعدادی از مستاجران در دوحه قطر صحبت کرد و آن‌ها گفتند هیچ چاره ای ندارند جز اینکه با افزایش اجاره‌ها موافقت کنند. بسیاری هم از پاسخ دادن خودداری کردند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند