اکسکوینو

رکوردشکنی نرخ سود بین بانکی / دلیل چه بود؟

بانک مرکزی

استقراض پول از بانک مرکزی توسط بانک‌ها و نهادهای مالی در بازار بین بانکی، در هفته گذشته به اوج خود رسید. این اتفاق موجب شد تا نرخ سود بین بانکی به رکورد خود در سال جاری برسد و قیمت پول هم افزایش یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قبض و بسط بانک مرکزی در بازارهای بین بانکی علامتی از تغییرات نرخ بهره و قیمت پول است. تغییرات در این شاخص می‌تواند خود سگینالی از وضعیت تورمی درجامعه بوده و دماسنج تورمی باشد.

در هفته پایانی شهریور، نرخ سود بین بانکی به سطح ۱۸٫۷۴ درصد ارتقا پیدا کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد این سطح از نرخ بهره بین بانکی در سال ۱۴۰۰ بی‌سابقه بوده و بالاترین رکورد این متغیر تاکنون به شمار می‌آید. پیش از این بالاترین رکورد در میانه تیر رقم خورده بود.

به صورت کلی افزایش نرخ سود بین بانکی در کشور به منزله افزایش قیمت پول بوده و در نهایت زمینه‌ساز کاهش عرضه پول و افزایش تقاضا می‌شود.

بنابراین از این طریق نرخ سود بین بانکی می‌تواند بر نرخ تورم و وضع معیشت جامعه اثرگذار بوده زمینه‌ساز کاهش نرخ تورم در ایران باشد. اما این اتفاق نیازمند رعایت شروطی است که بر قدرت خرید مردم تاثیر می‌گذارد.

سه نکته در مورد افزایش نرخ سود بین بانکی

درهر حال رکوردزنی نرخ بهره در سال جدید حاوی سه نکته است:

نخست: سیگنال جذب پول در هفته‌های آتی

همواره افزایش نرخ سود بین بانکی می‌تواند گرای انقباضی بدهد و سیگنالی برای جذب پول در هفته‌های آتی باشد.

این اتفاق به شرطی رخ می‌دهد که افزایش نرخ سود در قالب یک سیاست فعالانه دنبال شود اما این سیاست فعالانه بوده است برای ردیابی جنس سیاست باید به عوامل افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی توجه کرد.

دوم: رکوردزنی اعتبارات قاعده‌مند

طبق بررسی‌ها از مهمترین علل افزایش نرخ سودبین بانکی می‌تواند وضعیت بدحساب جاری بانک‌ها باشد. در همین راستا بررسی فعالیت بانک مرکزی در عملیات بازار باز و بازار بین بانکی در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد سیاست این نهاد مبنای انبساطی داشته است.

در رصد عملیات بین بانکی مشاهده می‌شود بازار باز در هفته منتهی به ۲۲ شهریور جذب پول را متوقف کرده و اعتبارات قاعده‌مند نیز به رکورد خود در دو سال اخیر دست پیداکرده است.

این رویدادها نشان از وضعیت نامساعد حساب جاری بانک‌ها داشته و نیاز به استقراض از بانک مرکزی در این مدت در نهادهای مالی مذبور را ارتقا داده است. بنابراین افزایش نرخ سود ناشی از رویکرد سیاستی بانک مرکزی نیست.

به گفته یک مقام مطلع در بانک مرکزی این افزایش نرخ در بازار بین بانکی ناشی از رفتار فصلی است. این رفتار فصلی محصول کسری منابع بانک‌ها در آخر ماه است. معمولا در آخر ماه به واسطه پرداخ حقوق کارکنان دولتی، منابع دولت از بانک ها جمع می شود تا صرف پرداخت حقوق از طریق خزانه شود. این منابع در بانک مرکزی تجمیع می شود به همین دلیل نقدینگی بانک ها پایین می‌آید اگر این اتفاق با موعد تودیع سپرده قانونی همزمان شود کسری منابع شدیدتر می شود.

به گفته این منبع مطلع در هفته اخیر همزمانی این دو رویداد موجب شد بانک‌ها برای تامین نقدینگی جاری تن به افزایش نرخ سود دهند.

سوم: احتمال کاهش نرخ تورم

سوم: افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند زمینه‌ساز کاهش نرخ تورم شود. از دیدگاه برخی صاحب‌نظران شرط انتقال اثر نرخ سود بر کاهش تورم تغییر نرخ سود در سایر اجزای بازار پول است.

به زبان ساده اگر افزایش نرخ سود به معنی انقباض پولی در بانک‌ها نیز مشاهده شود و نرخ سود در این بخش نیز بالا می‌رود می توان گفت با تغییر ترکیب نقدینگی احتمال کنترل تورم بالا می‌رود اما اگر این سیاست محدود به بازار بین بانکی باشد اثرگذاری تورمی آن نامشخص است.

منبع: اقتصادنیوز

آخرین اخبار حوزه بانک را در صفحه بانک و بیمه تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند