افزایش 2 برابری بودجه مورد نیاز برای بازسازی زلزله کرمانشاه

افزایش 2 برابری بودجه مورد نیاز برای بازسازی زلزله کرمانشاه

علیرضا تابش، رقم خسارت در زلزله کرمانشاه نسبت به روزهای اولیه را افزایشی عنوان و تصریح کرد: برآورد اولیه این بود که ۷۰۰ میلیارد تومان وام و ۲۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض نیاز داریم ولی هم‌اکنون این رقم تا حدود دو برابر افزایش یافته است.

به گفته معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با توجه به افزایش آمار خسارت‌های زلزله استان کرمانشاه نسبت به برآورد اولیه، هم‌اکنون برای بازسازی کرمانشاه به ۲۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض احتیاج داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، بعدازظهر امروز نشست خبری در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با حضور علیرضا تابش، رئیس بنیاد و عزیزالله مهدیان، معاون او برگزار شد. در این نشست تابش، رقم خسارت در زلزله کرمانشاه نسبت به روزهای اولیه را افزایشی عنوان و تصریح کرد: برآورد اولیه این بود که ۷۰۰ میلیارد تومان وام و ۲۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض نیاز داریم ولی هم‌اکنون این رقم تا حدود دو برابر افزایش یافته است.

مهدیان نیز در این‌باره گفت: هم‌اکنون برای بازسازی اماکن مسکونی به حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض نیاز داریم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن همچنین اظهار کرد: با توجه به اتمام کارشناسی واحدها در کرمانشاه حدود ۱۰۰ هزار واحد خسارت دیده داریم که از این تعداد ۴۰ هزار و ۵۴۵ واحد تخریبی و ۵۹ هزار و ۱۱۵ واحد تعمیری هستند. بعضی واحدهای تعمیری گروه‌هایی هستند که خسارت عمده دیده‌اند و با تعمیرات معمولی بازسازی نمی‌شوند. پیش‌بینی این است که حدود ۲۰۰۰ واحد مقاوم‌سازی داریم که تسهیلاتش در حد تسهیلات احداثی پرداخت می‌شود و مشاور علاوه بر طراحی، نظارت را هم انجام می‌دهد.

وی بیشترین میزان خسارت را در شهر سرپل ذهاب با بیش از ۵۵۰۰ واحد عنوان کرد.

همچنین تابش درباره میزان کانکس‌ها و اینکه گلایه‌هایی از سوی نمایندگان کرمانشاه مبنی بر اینکه تعداد کانکس‌ها کافی نیست، گفت: مساله کانکس همواره مورد بحث رسانه‌ها است. بر اساس آمار، خانه‌های تخریب شده معلوم است و ما به ساکنین خانه‌هایی که خراب شده‌اند کانکس می‌دهیم. برآوردی که در روستاها داشتیم به همان تعداد توسط سپاه کانکس ساخته و نصب شد. در شهر هم به وسیله ارتش قراردادی بستیم که تمام کانکس‌ها ساخته و نصب شد. تعدادی هم خودمان ساختیم مجموعا حدود ۱۲ هزار کانکس نصب شده است. این تعداد منهای تعدادی است که خیرین نصب کردند که احتمالا ۲ تا ۳ هزار واحد است.

وی افزود: اگر افرادی هم از قلم افتاده باشند ما کانکس آماده در منطقه سرپل ذهاب داریم که همین الان می‌توانیم تحویل دهیم. پس هیچ جای نگرانی درباره ساخت و نصب کانکس نداریم.

تابش نیز درباره افزایش هزینه‌ها ناشی از بالا رفتن قیمت فولاد گفت: ما ۳۵ هزار تن فولاد از قبل خرید کردیم که شامل افزایش نرخ نمی‌شود.

رئیس بنیاد مسکن درباره تسهیلات هم اظهار کرد: حدود ۳۰ هزار واحد به بانک برای تسهیلات معرفی شده و ۱۶ هزار واحد نیز انعقاد قرارداد صورت گرفته که ۵۲۰۰ واحد احداثی روستایی و ۱۰ هزار واحد هم تعمیراتی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی بازسازی مسکن مهر گفت: طراحی مسکن مهر به‌عهده وزارت راه و شهرسازی است. ما تامین کننده منابع برای بازسازی آن هستیم. لذا از کم‌وکیف مطالعات آن‌ها باخبر نیستیم.

تامین ۱۵ هزار و ۵۰۰ کانکس در کرمانشاه

مهدیان نیز درباره میزان تامین کانکس تاکید کرد: حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ به منطقه اعم از تعدادی که ما ساختیم و خیرین آوردند. تعدادی هم به جای کانکس وجه نقد برای اجاره بها گرفتند. در شهر ۵ میلیون تومان و در روستا ۳ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: در بحث بازسازی در شهر باید از نظامات موجود استفاده کنیم یعنی از نظام مهندسی استفاده شود که هزینه آن را بنیاد مسکن پرداخت می‌کند ولی طرح باید کنترل مضاعف شود که تقریبا سه بار یک نقشه کنترل می‌شود و بعد مهندسین نظام مهندسی انتخاب می‌شوند و نظارت می کنند. مقداری در شهر این مراحل زمان برده است. متاسفانه مقداری هم با عدم همکاری توسط سازمان‌های ذی‌ربط مواجه بودیم.

تا پایان نیمه اول سال آینده کل روستاها سقف می‌زنند

مهدیان یادآور شد: در شهر بیش از ۲۵۴۰ واحد آواربرداری شده و منتظر نقشه و پروانه هستند که به بانک معرفی شوند. در روستاها کار شروع شده است. ابتدای کار به دلیل شیوه‌ای که ما داریم که مردم خودشان در بازسازی دخیل هستند مقداری کند شروع شد ولی به مرور سرعت لازم را پیدا می‌کند. امیدواریم در روستاها تا پایان شش‌ماه اول سال آینده کل روستاها سقف بزنند. در شهر مقداری بازسازی زمان‌بر است و شاید به سال ۱۳۹۸ هم برسد چون شهر پیچیدگی های خاص خود را دارد.

به گفته مهدیان، حدود ۱۲ هزار واحد آواربرداری شده ولی این مشکل اصلی ما نیست. چون مصالح مازاد باید استفاده شود. مشکلی برای آواربرداری نداریم و امکانات ما در منطقه تا پایان آواربرداری می‌ماند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند