کد خبر: 157187

افزایش ۸۴ درصدی صادرات ترکیه به قطر

مجمع صادرکنندگان ترکیه اعلام کرد:میزان صادرات ترکیه به قطر طی ۳ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل با افزایش ۸۴ درصدی به ۱۶۵ میلیون دلار است.

افزایش 84 درصدی صادرات ترکیه به قطر
سرویس اقتصاد جهان -

بر اساس اعلام مجمع صادرکنندگان ترکیه٬ میزان صادرات ترکیه به قطر طی ۳ ماه گذشته و پس از تحریم برخی از کشورهای حوزه خلیج، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۸۴ درصد افزایش یافت و به ۱۶۵ میلیون دلار رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، میزان صادرات ترکیه در ماه آگوست به قطر ۶۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به ماه مشابه آن در سال گذشته ۷۵ درصد افزایش داشته است.

حجم صادرات در دوره سه ماهه گذشته یعنی از ماه ژوئن تا آگوست ۲۰۱۷ و از زمان آغاز تحریم‌ها، به ۱۶۵ میلیون دلار رسیده است که ۸۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را نشان می‌دهد.

محصولات شیلات و دام، بزرگ‌ترین سهم صادرات ماه آگوست را با ۸٫۶ میلیون دلار به خود اختصاص دادند. در این بخش نیز تخم مرغ با صادرات ۷ میلیون دلاری جایگاه نخست را به دست آورد.

افزایش صادرات ترکیه به قطر بر تعداد سفرهای مستقیم با کشتی به این کشور نیز تاثیر گذاشته است.

از سوی دیگر، ترکیه در نمایشگاه مواد غذایی و مصرف‌کننده دوحه طی ۲۶ تا ۲۹ ماه اکتبر شرکت خواهد کرد. مشارکت ترکیه در این نمایشگاه از سوی اتحادیه صادرکنندگان منطقه اژه برنامه‌ریزی شده است.

ایران و ترکیه از کشورهایی بودند که پی از تحریم‌ قطر برای تامین غذا و مایحتاج این کشور آمادگی خودشان را اعلام کردند. در این بین ترک‌ها گوی سبقت را از ایرانی‌ها ربوده و بازار این کشور را قبضه کرده‌اند.

ایران پس از تحریم‌های روسیه هم که بازار مناسبی در این کشور برای کالاهای وارداتی باز شد،‌ نتوانست کاری از پیش ببرد. دلایل زیادی از سوی کارشناسان درباره این ناکامی مطرح شد که از جمله آنها قیمت تمام‌شده بالا، نبودن بسته‌بندی مناسب و در برخی موارد وجود باقیمانده سموم بیش از حد مجاز، نبود پروتکل‌های مورد نیاز بین دو کشور بود.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.