موضوعات داغ:

افزایش 9 درصدی قیمت لاستیک و روغن موتور

افزایش 9 درصدی قیمت لاستیک و روغن موتور

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیر فلزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: قیمت کالاهایی همانند لاستیک خودرو و روغن موتور در تیرماه امسال با حدود 9 درصد افزایش نسبت به سال 93 تعیین شد.

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیر فلزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: قیمت کالاهایی همانند لاستیک خودرو و روغن موتور در گروه ‌کالاهای اولویت دار قرار دارند و دارای قیمت مصوب هستند که قیمت این دسته کالایی، تیرماه امسال با حدود 9 درصد افزایش نسبت به سال 93 تعیین شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از شاتا؛ سید محمد حسین مولاخواه گفت: در زمینه لاستیک و روغن موتور حدودا 4 سال افزایش قیمت صورت نگرفت اما به دلیل افزایش قیمت‌های تمام شده و درجهت حمایت از تولیدکنندگان و با توجه به افزایش نرخ ارز و مواد اولیه تولید و بسته‌بندی و .. این موضوع در کارگروه تنظیم بازار مطرح و افزایش 9 درصدی مصوب شد.

وی با بیان اینکه بازرسی‌های متعددی هم از واحدهای تولیدی برای درج قیمت مصوب انجام می‌شود، افزود: تایرهای وارداتی سبک و سنگین وارداتی حتما باید درشبکه تعریف شده توزیع شوند و فارغ از اینکه واردکنندگان از ارز رسمی یا بازارثانویه برای واردات استفاده کرده باشند، مشمول ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای عمومی وارداتی خواهند بود.

مولاخواه تصریح کرد: غیر از این میزان افزایش قیمت که نرخ‌نامه‌اش هم درسامانه 124 در دسترس است،‌ هیچ‌گونه افزایش قیمتی را نمی‌پذیریم و اگر هم افزایش قیمت غیر معمولی در لایه‌های خرده‌فروشی و عمده‌فروشی اتفاق بیفتد تخلف و گران‌فروشی محسوب و با آن برخورد می‌شود و هم‌اکنون هم در سطح بازاردر حال اعمال هستیم.

وی یادآور شد: عوامل اجرایی سازمان حمایت بازرسین بازرسین اصناف و سازمان‌های صمت استانی هستند که بر انجام درست قیمت‌گذاری نظارت می‌کنند.

مولاخواه در ادامه با اشاره به افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف گفت: از آنجا که واحدهای تولیدی مواد اولیه پتروشیمی را از بورس کالا تهیه می‌کنند و تغییرات قیمتی هم جهانی است و روی قیمت تمام شده تاثیر می‌گذارد این نوع کالاها افزایش حدود 50 درصدی در قیمت‌ها صورت دادند.

وی افزود: قیمت پلی‌استایرن در بورس برای ظروف یکبار مصرف حدود 50 درصد نسبت به مرداد سال گذشته افزایش قیمت داشته و تاثیرقیمت مواد پتروشیمی در ظروف یکبار مصرف و نایلون حدود 80 درصد است و در نتیجه ظروف یکبار مصرف حدودا 40 درصد افزایش قیمت دارند که افزایش هزینه‌های سایر عوامل تولیدی هم به این هزینه اضافه می‌شود.

مولاخواه افزود: قیمت مواد پتروشیمی بر اساس ارز رسمی حساب می‌شود و هر واحد تولیدی باید بر اساس قیمت خریداری شده مواد اولیه ازبورس نرخ محصولات خود را قیمت‌گذاری کرده و بر اساس ضوابط سازمان حمایت حداکثر سود مجاز برای واحد تولیدی 17 درصد واحد تولیدی لحاظ شده است و از آنجا که قیمت واحد تولیدی متفاوت و متعدد و بر اساس ظرفیت تولید متفاوت است، هر واحد تولیدی باید بر اساس هزینه‌های تولید واحد مربوطه ضوابط قیمت‌گذاری سازمان را اعمال کنند و به سازمان‌های صمت استان‌ها اعلام کردیم بر اساس هزینه‌های تولید در هر استان قیمت را اعلام و کنترل کنند.

وی بیان داشت: این کالا کالای رقابتی است و با افزایش تقاضا افزایش قیمت اتفاق می‌افتد اما سازمان حمایت طبق روال سال‌های قبل در ایام عزاداری ماه محرم به شرکت‌های پتروشیمی و انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی ابلاغ و اعلام کرد که عرضه محصولات پتروشیمی را در این ایام بیشتر کنند تا مشکل کمبود مواد پیش نیاید.

مولاخواه یادآور شد: ظروف یکبار مصرف جزو کالاهای اعلامی قیمت رسمی سازمان حمایت و مشمول قیمت‌گذاری این سازمان نیست و قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود اما باید ضوابط سازمان رعایت شود و در غیر این صورت با تخلفات برخورد خواهد شد.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند