ت
کد خبر: 163413

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور:

اقتصادمان بزرگتر از آن است که از صحبت مقام خارجی تاثیر بگیرد

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اقتصاد ایران را در شرایطی برشمرد که اظهار نظر یک مقام خارجی نمی‌تواند تاثیری بر آن داشته باشد.

اقتصادمان بزرگتر از آن است که از صحبت مقام خارجی تاثیر بگیرد
سرویس اقتصاد کلان -

محمد نهاوندیان در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص سیاست‌های آمریکا در قبال برجام و ایران گفت: اقتصاد ایران بسیار بزرگتر از آن است که با سخنرانی یا صحبت یک مسئول دولت دیگر در آن تاثیرات بیش از اندازه ایجاد شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: الحمدالله مناسبات ما به طور روز افزون با اقتصاد جهانی روبه افزایش بوده و اتفاقا این موضع گیری‌های نسنجیده و نابخردانه‌ای که دولت جدید آمریکا اتخاذ و اظهار کرد، باعث شده که دیگران در جهان از جمله اتحادیه اروپا به همکاری نزدیک‌تر با ایران علاقمند شوند و اظهاراتشان را می‌بینیم.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری تاکید کرد: صف حامیان ایران منسجم‌تر و صف حامیان آمریکا بسیار کمتر شده و آمریکا در این موضع منزوی‌تر شده است. به همین جهت فرصت افزایش و تقویت مناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشورهای جهان بیشتر از گذشته است، به خصوص اگر به این توجه کنیم که با اتخاذ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ما اکنون در شرایط بهتری از گذشته در ایستادگی روی پای خود هستیم.

نهاوندیان تصریح کرد: ذخیره کالاهای اساسی ما را می‌توان امروز با سال ۱۳۹۲ مقایسه کرد، شرایط فروش صادراتی ما را می‌توان نگاه کرد. تولیدات و نرخ رشد و پایین آمدن تورم، در مجموع با این مقایسه شرایط اقتصادی ایران را در شرایط بسیار بالاتری از گذشته خواهیم دید.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در ادامه بیان کرد: من تاثیرات اینگونه لفاظی‌ها را خیلی جدی نمی‌بینم و این کاملا به انسجام و در صحنه بودن ملت ما بستگی دارد و هر کس در هر کجا می‌تواند نقش‌آفرین باشد و ما یک بار دیگر از این امتحان سرافراز بیرون می‌آییم.

نهاوندیان تصریح کرد: همچنان که آقای رئیس‌جمهور امروز در دولت فرمودند، برجام اکنون آزمونی در صحنه جهانی شده و معلوم می‌شود آن دولتی که یاغیانه، مقررات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد، کیست و آن کشور، ملت و دولتی نیز که احترام بین‌المللی را به سوی خود جلب می‌کند و مورد حمایت همه کشورهای جهان به جز دو کشور قرار دارد، دولت و نظام ایران است.

وی افزود: یک صحنه انتخاب بین‌المللی رخ داده که مواضع حکیمانه، خردمندانه و اخلاقی ایران در آن مورد تحسین جامعه جهانی است و مطمئنا به جایگاه بین‌المللی کشورمان کمک خواهد کرد.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور همچنین در خصوص نوسانات بازار ارز با توجه به اتفاقات اخیر، گفت: یکی از توفیقاتی که در این چند سال اخیر به دست آمد، کاهش التهابات و نوسانات در بازار ارز در کنار آرامش عمومی در سطح قیمت‌ها و تورم بود، این رویکرد استراتژیک دولت بوده و ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: بعضی نوسانات از عوامل اقتصادی و روانی ایجاد می شود، اما همچنان که در سال ۹۵ هم دیدیم، ما حرکت رو به بالایی داشتیم اما بعد این موضوع جبران شد و کسانی که سوداگرانه وارد بازار شده بودند، متحمل زیان‌هایی شدند.

نهاوندیان با بیان اینکه سیاست ارزی دولت تغییری نکرده است، افزود: این سیاست شناور مدیریت شده است و حفظ ثبات به صلاح اقتصاد کشور است.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: تبعا فعالان اقتصادی سابقه‌دار نیز به این موضوع بلندمدت نگاه می کنند. بعضی از شتابزدگی‌های کوتاه‌مدت ممکن است به ضرر سوداگران منجر شود و بانک مرکزی نیز با توجه به گشایش‌های بعد از برجام در شرایط بسیار خوبی قرار دارد لذا می‌توان با اطمینان پیش‌بینی کرد که آرامش بازار ارز ادامه پیدا می‌کند.

 

منبع: ایسنا

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1254.6
0.03
مثقال طلا (%0)
555500
0
سکه امامی (%0)
1411700
0
دلار (%0)
4201
0
یورو (%0)
5048
0

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.