تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

امتیازهای احتمالی ایران از ژاپن / گشایش اقتصادی در راه است؟

امتیازهای احتمالی ایران از ژاپن / گشایش اقتصادی در راه است؟

برخی از روزنامه‌های کشور به ارزیابی سفر رئیس جمهور به ژاپن پرداخته‌اند و گرفتن امتیازاتی مانند معافیت ژاپن از خرید نفت ایران، کانال نقل‌وانتقال پول و آزادسازی بخشی از دلارهای ایران را جز امتیازات سفر روحانی قلمداد کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش از سفر رئیس جمهور به ژاپن انتظارها براین بود که گشایش‌هایی در بحث صادرات نفت، پولی و بانکی برای ایران میسر شود.

روزنامه همشهری در شنبه هفته گذشته، برای پرداختن به سفر رئیس جمهور به ژاپن از تیتر «توکیو؛ دریچه مذاکره و گشایش اقتصاد» استفاده کرد و در این خصوص نوشت: معافیت تازه برای ژاپن در خرید نفت از ایران، ایجاد یک کانال مستقیم نقل‌وانتقال مالی و آزاد سازی دست کم 1.5 میلیارد دلار از پول‌های نفت ایران، از جمله امتیازهای احتمالی است که ایران دریافت خواهد کرد.

حسن روحانی به همراه هیاتی از دولتی‌ها و وزارت خارجه صبح جمعه 29 آذر ماه وارد توکیو ژاپن شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پس دیدار با نخست وزیر ژاپن در توئیتر خود نوشت: «نشست پرمحتوا، دوستانه و صریح رئیس‌جمهور روحانی و آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن: تقویت بیشتر همکاری دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی.»

رئیس جمهور نیز در حساب توئیتری خود به این دیدار اشاره کرد و نوشت: «ایران از هر طرحی که بتواند موجب افزایش تبادلات اقتصادی به‌ویژه در حوزه انرژی و افزایش صادرات و فروش نفت بشود، استقبال می‌کند. در راستای منافع ملی خود از هیچ‌گونه مذاکره و توافقی، روی‌گردان نیستیم.»

روزنامه‌های صبح امروز نیز به استقبال دیدار حسن روحانی و شینزوآبه رفته‌اند، در این خصوص دنیای اقتصاد از تیتر «استقبال ایران از اقتدامات نفتی ژاپن» استفاده کرده است. همشهری با تیتر «گپ در نیویورک، رایزنی در توکیو» و ایران با تیتر «ژاپن کننار برجام» به سفر رئیس جمهور پرداخته‌اند.

روزنامه جام جم با تیتر «همه چیز به جز نفت» در خصوص این موضوع نوشت: شینزو آبه در دیدار روز گذشته روحانی گفت کشورش حاضر است در زمینه‌های کنسولی، پزشکی، مدیریت بحران، مقابله با زلزله، امنیت منطقه و برجام با ایران همکاری کند. نخست وزیر ژاپن به خرید نفت ایران اشاره‌ای نکرد.

همانطور که ابتدا گفته شود و با توجه به ارزیابی‌های مثبتی که رئیس دولت و وزیر امور خارجه کشور از سفر به ژاپن ارائه کرده‌اند، به نظر می‌رسد پس از بازگشت رئیس جمهور به کشور باید منتظر تسهیل روابط بانکی و پولی، افزایش صادرات نفت به ژاپن و ورود دلار به کشور بود. آیا امتیازات احتمالی ایران از ژاپن محقق خواهد شد؟

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند