موضوعات داغ:

انتقاد سلیمی از اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی

انتقاد سلیمی از اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: تاکنون نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام نشده است. با این وضعیت چگونه می‌توان برای کشاورزی برنامه‌ای داشت.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در تذکری شفاهی در پایان جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) بیان کرد: اخذ مابه التفاوت نرخ ارز که ما در بودجه ۳۸۰۰ اعلام کردیم و امروز از نرخ ۴۲۰۰ تومان صحبت می‌کنیم، غیرقانونی است. این مابه التفاوت به حساب کجا ریخته می‌شود و در کجا هزینه خواهد شد؟ باید با مصوبه مجلس این کار صورت گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این نماینده مجلس در ادامه بیان کرد: دارایی مردم در این مدت نصف شده است. چه کسی قرار است پاسخگو باشد؟ هر کسی که در بازار ارز اخلال ایجاد می‌کند باید معرفی شود. ۱۹ میلیارد دلار سرمایه به خارج از کشور رفته است و این مسئله مهمی است. در حالی‌که ما بعد از برجام سه میلیارد سرمایه‌گذار خارجی به داخل کشور آورده‌ایم.

سلیمی در ادامه اظهار کرد: در رابطه با مسائل زیست محیطی بحث باغات محلات جدی است. ریز ذراتی که معادن تولید می‌کنند به مردم آسیب می‌زند. بحث پارازیت که مطرح است نیز به مردم آسیب وارد می‌کند. چه کسی قرار است در این زمینه پاسخگو باشد؟ بحث بعدی آلودگی هوا است. در تهران نیز در ایام عید که شهر خالی بود، با آلودگی هوا روبرو شدیم. می‌گویند آلودگی به دلیل بنزین است. بنزین که از خارج وارد می‌شود. پس علت اصلی چیست؟ این مسئله باید جدی گرفته شود.

این نماینده مجلس در تذکری به وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در واگذاری معادن باید منافع مردم در نظر گرفته شود نه منافع عده‌ای خاص. اگر در حاشیه روستاها ودر حاشیه شهرها مردم مخالف هستند، حق مردم باید ترجیح داده شود.

وی در ادامه بیان کرد: حق‌آبه ما از سد کوچ‌علی و سد گلپایگان داده نشده است و کشاورزان ما به خاک سیاه نشسته‌آند. خواهش می‌کنم این امر جدی گرفته شود. نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز تاکنون اعلام نشده است. چگونه می شود برنامه‌ریزی انجام داد.

سلیمی در پایان گفت: ماده ۲۹ برنامه ششم لزوم شفاف‌سازی دریافتی مدیران است. یک سال گذشته است و هنوز این سامانه تعریف نشده است. برای جلوگیری از فساد باید از همین جا اقدام کرد.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند