تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اولین اخبار از اجلاس FATF

اولین اخبار از اجلاس FATF

امروز دومین روز از اجلاس شش روزه FATF برگزار می‌شود و اقدامات و پیشرفت‌های ایران و پاکستان برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ارزیابی خواهد شد.

اولین روز از اجلاس شش روزه FATF روز گذشته با حضور بیش از 800 نماینده از 205 کشور مختلف در پاریس برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این دومین نشست گروه ویژه اقدام مالی است که به ریاست نماینده بانک مرکزی چین، رئیس جدید گروه برگزار می‌شود.

محورها در اولین روز از این اجلاس محدودسازی گروه‌های القاعده و داعش بوده و در جلسه امروز اقدامات و پیشرفت‌های ایران و پاکستان برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ارزیابی خواهد شد.

تصمیم‌گیری‌ها در مورد ایران برای قرار گرفتن این کشور در لیست سیاه FATF یا تمدید تعلیق آن در حالی صورت می‌گیرد که مقامات مسئول در مجلس و شورای نگهبان در مورد پیوستن به این سازمان به توافق نرسیده‌اند.

ایران اولین بار در سال 2009 در لیست سیاه این گروه قرار گرفت که محدودیت‌های اقتصادی و ورود سرمایه‌گذاری به این کشور از پیامدهای این تصمیم بود.

با امضای برجام در سال 2015 و پس از امضای توافق هسته‌ای اما این وضعیت به حالت تعلیق درآمد.

اگر در نشست امروز و پس از رایزنی این گروه، ایران در لیست سیاه FATF قرار بگیرد، اقتصاد ایران که در حال حاضر با تحریم‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

برخی اقتصاددان‌ها، پیش‌بینی کرده‌اند که با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، قیمت ارز بالا می‌رود و تورم افزایش می‌یابد.

سرنوشت پاکستان هم که اخیرا بار دیگر وارد فهرست خاکستری FATF شده، به تصمیم این گروه وابسته است.

این کشور از سال 2008 تاکنون مدام در شرایط ورود و خروج به فهرست خاکستری FATF قرار داشته و حالا برای خروج از آن به 15 رای از 37 کشور صاحب رای در این گروه نیاز دارد.

در آستانه شروع جلسات، مقامات پاکستان اعلام کرده‌اند که از 27 خواسته گروه ویژه اقدام مالی به 25 مورد آن عمل کرده است.

پاکستان در ماه‌های گذشته تلاش گسترده‌ای برای بازگشت به فهرست سفید این گروه آغاز کرده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند