موضوعات داغ:
آخرین وضعیت بازارها در امروز ۱۳۹۸/۱1/28

تغییرات بازارها در اولین روز پس از شروع اجلاس FATF / رشد بورس و گرانی دلار و طلا

تغییرات بازارها در اولین روز پس از شروع اجلاس FATF / رشد بورس و گرانی دلار و طلا

در بازار ارز امروز قیمت دلار کمی افزایش یافت، قیمت طلا هم روند صعودی خود را ادامه داد و شاخص بازار سهام نیز همچنان صعودی باقی ماند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار امروز 28 بهمن ماه تا ساعت ۱۹ با 0.4 درصد افزایش، 13 هزار و 958 تومان اعلام شده است.

قیمت سکه امامی نیز در بازار آزاد امروز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه تا ساعت ۱۹ با 21 هزار تومان افزایش به پنج میلیون و 223 هزار تومان رسید.

قیمت طلا گرمی 18 عیار هم در بازار آزاد امروز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه تا ساعت ۱۹ با هزار و 800 تومان افزایش به 535 هزار و 100 تومان رسید.

اما عملکرد بورس در  ۲۸ بهمن ماه امسال چطور بود؟

شاخص کل بازار سهام امروز با رشد ۰٫۸۶ درصدی معادل ۴۰۶۲ واحد، به ۴۷۶هزار و ۸۱۲ واحد رسید که این میزان رشد در مقایسه با رشد شاخص کل در روز گذشته افت چشمگیری داشته است.

در همین حال بازار خودرو امروز روز باثباتی داشت.

پس از تجربه یک روز گرانی در قیمت خودرو، بار دیگر بازار خودروهای مورد بررسی سعی در حفظ قیمت روز گذشته خود کرد. در لیست قیمت منتشر شده امروز با نوسان ۱۳ خودرو از ۴۱ خودروی مورد بررسی، سایر خودروها قیمت دیروز خود را حفظ کردند.

بازگشت ۲۲ میلیارد دلار ارز صادراتی، جزییات عرضه اولیه روز چهارشنبه، گرفتاری مشتریان بانکی به دلیل اختلال در سامانه ثبت احوال و سرنوشت نامعلوم سکه‌های پیش‌فروش شده از اخبار مهم امروز تجارت‌نیوز بود.

امروز همچنین رئیس جمهور با بیان اینکه هرچیزی را در جامعه دو قطبی نکنید، گفت: امسال و در پایان سال همه ویژگی‌ها نشان می‌دهد که رشد اقتصادی بدون نفت مثبت و حتی بالای یک خواهد بود، البته رقم دقیق آن در ماه‌های اول سال آینده باید مشخص شود، اما از رشد منفی جدا شدیم.

اما از اجلاس FATF چه خبر؟

امروز اعلام شد دومین روز از اجلاس شش روزه FATF برگزار می‌شود و اقدامات و پیشرفت‌های ایران و پاکستان برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ارزیابی خواهد شد.

این دومین نشست گروه ویژه اقدام مالی است که به ریاست نماینده بانک مرکزی چین، رئیس جدید گروه برگزار می‌شود.

محورها در اولین روز از این اجلاس محدودسازی گروه‌های القاعده و داعش بوده و در جلسه امروز اقدامات و پیشرفت‌های ایران و پاکستان برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ارزیابی خواهد شد.

تصمیم‌گیری‌ها در مورد ایران برای قرار گرفتن این کشور در لیست سیاه FATF یا تمدید تعلیق آن در حالی صورت می‌گیرد که مقامات مسئول در مجلس و شورای نگهبان در مورد پیوستن به این سازمان به توافق نرسیده‌اند.

ایران اولین بار در سال ۲۰۰۹ در لیست سیاه این گروه قرار گرفت که محدودیت‌های اقتصادی و ورود سرمایه‌گذاری به این کشور از پیامدهای این تصمیم بود.

با امضای برجام در سال ۲۰۱۵ و پس از امضای توافق هسته‌ای اما این وضعیت به حالت تعلیق درآمد.

اگر در نشست امروز و پس از رایزنی این گروه، ایران در لیست سیاه FATF قرار بگیرد، اقتصاد ایران که در حال حاضر با تحریم‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

برخی اقتصاددان‌ها، پیش‌بینی کرده‌اند که با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، قیمت ارز بالا می‌رود و تورم افزایش می‌یابد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند