بازار ارز این هفته چگونه خواهد بود؟

بازار ارز این هفته چگونه خواهد بود؟

روند افزایشی قیمت ارز طی هفته گذشته نگرانی‌هایی درباره تداوم صعود قیمت ایجاد کرده اما اظهارات دیشب یک مقام مسئول بانک مرکزی احتمال دخالت بازارساز در کنترل قیمت را تقویت کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تامین ارز کالاهای اساسی به میزان ۹.۵ میلیارد دلار (معادل کل سال گذشته) و بیش از ۱۸ میلیارد دلار برای واردات سایر کالاها از طریق سامانه نیما در شش ماهه ابتدایی سال جاری، ورود پر قدرت بانک مرکزی به بازار متشکل ارز در صورت لزوم، چشم‌انداز روشن بازگشت ارزهای صادراتی بر مبنای سیاست‌های دولت جدید در خصوص اعمال مشوق‌های جدید برای صادرکنندگان مهمترین محورهای اظهارات مدیر کل عملیات وتعهدات ارزی بانک مرکزی در بخش خبری ۲۱ شب گذشته بود.

به گفته راوشی در شش ماهه ابتدایی سال جاری برای واردات کالاهای اساسی ۹.۵ میلیارد دلار تامین ارز انجام شده که این میزان معادل کل میزان سال گذشته است. همچنین در بازه زمانی اشاره شده بیش از ۱۸ میلیارد دلار تامین ارز برای واردات سایر کالاها از طریق سامانه نیما تامین ارز انجام شد است.

همچنین به گفته وی از نظر نیاز به مصارف خدماتی و نیاز به اسکناس، بازار متشکل ارز از ظرفیت برگشت ارز صادرات صادرکنندگان تامین و تغذیه می‌شود و به قدر کفایت تمام نیازهای خدماتی کشور را تأمین می‌کند اما اگر این بازار در یک مقطعی از زمان با فزونی تقاضا نسبت به عرضه مواجه شود، بانک مرکزی با قدرت ورود پیدا کرده و این موضوع را مدیریت می‌کند.

علاوه بر اینها عرضه‌های سنگین ارز در بازار متشکل ارزی طی روزهای گذشته نشانگر دست پر بازارساز برای اثرگذاری بر نرخ ارز است و گمانه زنی‌ها در خصوص تصمیم بانک مرکزی ایجاد شوک در بازار از طریق فروش ارزهای خود در قیمت بالا و غافلگیر کردن دلالان و سفته بازان را بیش از پیش تقویت می‌کند.

در همین خصوص شنیده‌ها حاکی از این است که بانک مرکزی از ابتدای هفته جاری قصد دارد با عرضه‌های سنگین در بازار اسکناس و حواله ارز از افزایش مجدد نرخ ارز جلوگیری کرده و نرخ را به سمت تعادل هدایت کند.

از سوی دیگر بعید به نظر می‌رسد که دولت در ابتدای شروع فعالیتش و نیز در آستانه دور جدید مذاکرات احیای برجام در وین اجازه افزایش بیش از حد نرخ ارز را به عنوان اهرم فشاری برای طرف مقابل بدهد.

افزایش بهای قیمت جهانی نفت و افزایش فروش نفت ایران به طورغیررسمی که در گزارش‌های اخیر بانک مرکزی به آن اشاره شده است نیز سیگنال‌هایی است که احتمال کاهش نرخ ارز را تقویت می‌کند.

با این تفاسیر باید واکنش بازار به اظهارات شب گذشته بانک مرکزی و شنیده‌ها در خصوص ورود پرقدرت بانک مرکزی در اولین روز هفته را دید.

باید منتظر ماند و دید غافلگیری سفته‌بازان در راه است یا نرخ ارز به روال هفته گذشته افزایشی خواهد بود.

 

منبع: مهر

آخرین اخبار حوزه طلا و ارز را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند