بازار املاک کلنگی در بافت فرسوده تهران

بازار املاک کلنگی در بافت فرسوده تهران

از یکم تا بیست و ششم مهر ماه در مناطق ۱۱ و ۱۲ که دارای بیشترین پلاک‌های بافت فرسوده هستند، ۱۱۷ مورد واحد مسکونی قدیمی‌ساز به فروش رفته است.

اعطای مجوزهای بلندمرتبه‌سازی در بافت فرسوده که روز گذشته نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر آن را اعلام کرد، به دنبال سایر مشوق‌ها از جمله تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی با سود هشت درصد شرایط مطلوبی را برای سرمایه‌گذاری در این بافت‌ها ایجاد کرده است؛ هر چند هنوز جزئیاتی از این ابلاغیه که گفته می‌شود توسط رئیس‌جمهوری به وزارت راه و شهرسازی اعلام می شود منتشر نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، البته به نظر نمی‌رسد این ابلاغیه خارج از طرح‌های جامع و تفصیلی و ضوابط شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب برسد؛ چرا که اولا صدور مجوز برای احداث برجهای بالای ۱۲ طبقه اقتضائات خاصی دارد و ثانیا بافت‌های فرسوده بعضا دارای بناهای ارزشمند تاریخی است که باید با احتیاط در این زمینه تصمیم گرفت.

بدمسکنی برای ۱۹ میلیون نفر در کل کشور، توجه ویژه دولت‌های یازدهم و دوازدم به نوسازی بافت‌های ناکارآمد معطوف شده است. بعد از آنکه دولت متوجه شد موجودی مسکن کشور سه میلیون واحد بیش از تعداد خانوار است، تصمیم گرفت تولید مسکن مهر را که وزیر راه وشهرسازی آن را اتلاف سرمایه‌های کشور می‌داند متوقف و به تکمیل تعهدات دولت قبل اکتفا کند. بر این اساس برنامه نوسازی و بهسازی با راه‌اندازی ستاد بهسازی متشکل از ۳۲ دستگاه کار خود را در دولت یازدهم آغاز کرد و ابزارهای مالی و مدیریتی در این جهت سوق پیدا کرد.

خرداد ماه امسال نیز ستاد بازآفرینی بافت‌های فرسوده با اعلام تسهیلات تازه برای نوسازی بافت‌های فرسوده اعلام کرد وام مربوط به تسهیلات را دولت و شهرداری تقبل می‌کنند و هزینه مهندس ناظر هم حذف شده است، که ۵۰ درصد این هزینه را شهرداری و ۵۰ درصد بقیه از طریق پروژه پرداخت می‌شود.

به دنبال این مشوق‌ها زمستان سال گذشته شاهد افزایش ۵۰ درصدی ساخت‌وساز در بافت فرسوده شهر تهران بودیم و در چهار ماهه ابتدای سال جاری صدور پروانه‌های ساختمانی در مناطق ۱۱ و ۱۲ که بیشترین تراکم خانه‌های فرسوده را دارد ۵۶ درصد افزایش یافت. این موضوع باعث شد در تیر ماه امسال شاهد افزایش ۱۳ درصدی قیمت مسکن در منطقه ۱۲ باشیم که نوعی سیگنال به سرمایه‌گذاران آینده‌نگر ارسال کرد.

روز گذشته نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تاکید رئیس‌جمهوری برای نوسازی بافت‌های فرسوده از ابلاغ برنامه جدید ساخت‌وساز در این بافت‌ها به نهادهای ذی‌ربط ازجمله وزارت راه وشهرسازی خبر داد.

محمدباقرنوبخت با اشاره به برنامه‌ریزی‌های دولت برای احیای بافت‌های فرسوده شهری، ‌اظهار کرد: رئیس‌جمهوری به دلایل مختلف برای نوسازی بافت‌های فرسوده اولویت‌ قائل شده‌اند. ‌ به این ترتیب که بخش‌هایی از شهرها نیازمند مرمت است که باید بتوانیم این بافت‌های فرسوده را قطعه‌قطعه بازسازی کنیم.

وی ادامه داد: ممکن است این کار خیلی به پول دولتی نیازی نداشته باشد، ‌ افرادی آمادگی سرمایه‌گذاری دارند تا در واحدهای کوچک برج یا ساختمان‌های بلندمرتبه‌‌ای را بسازند.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند