تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بهارِ قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟

بهارِ قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟

بازدهی سه ماهه بازارها در فصل بهار منفی بوده، بازارهای طلا، سکه، دلار و بورس اگر چه در خرداد رشد کرده‌اند اما چون میانگین بازدهی آنها در فروردین و اردیبهشت منفی بوده، در مجموع فصل بهار افت ارزش داشته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگرچه در خرداد بازارهای طلا، دلار، سکه و بورس رشد کرده‌اند اما در مجموع سه ماه اخیر افت کرده‌اند، طبق معمول چند فصل گذشته در بهار امسال نیز بورس بیشترین کاهش را داشته است.

خودرو

از ابتدای فروردین تا پایان خرداد کالاهای بادوام از جمله خودرو ۵٫۳ درصد رشد کرده و مسکن نیز ۳٫۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

بورس

بیشترین افت در بازار سرمایه رخ داده و شاخص کل ۱۰٫۶ درصد پایین آمده است.

شاخص کل بورس طبق داده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان زمستان سال قبل روی سطح یک میلیون و ۳۰۷ هزار واحدی قرار داشت اما در بهار امسال ۱۳۹ هزار واحد افت کرده است.

در پایان معاملات ۳۱ خرداد، شاخص کل بورس با قرار گرفتن روی سطح یک میلیون و ۱۶۸ هزار واحدی به کار خود پایان داد.

طلا

پس از بورس بیشترین افت در بازار طلا رخ داد و هر گرم طلای ۱۸ عیار در فصل بهار ۵۸ هزار تومان ارزان شد.

طبق داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت طلا در پایان اسفند گذشته یک میلیون و ۸۵ هزار تومان بود اما در حال حاضر به قیمت یک میلیون و ۲۷ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در فصل بهار طلا ۵٫۳ درصد افت کرد.

سکه

سرمایه‌گذاران در بازار فلزات گرانبها، هر عدد سکه امامی را قبل از شروع بهار امسال به قیمت ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان خرید و فروش می‌کردند، اما در حال حاضر ۴۸۸ هزار تومان کاهش یافته است.

سکه در سه ماه اخیر ۴٫۵ درصد افت قیمت داشته و در پایان خرداد حدود ۱۰ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

دلار

نسبت به بازار طلا و بورس، دلار کمترین افت را داشته و سه ماه گذشته ۱٫۶ درصد کاهش قیمت داشته است.

صرافی ملی آخرین قیمت دلار را در زمستان پارسال ۲۳ هزار و ۹۶۳ تومان اعلام کرد اما در حال حاضر این شاخص بازار ارز ۳۶۰ تومان ارزان شده است.

صرافی ملی در روز ۳۱ خرداد قیمت دلار را ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان نرخ‌گذاری کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند