در گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس مطرح شد:

بازگشت به برجام چه تاثیری بر بورس دارد؟

چند وقتی است که زمزمه‌هایی در رابطه با بازگشت به برجام و گشایش اقتصادی از سوی مسئولان شنیده می‌شود، اما گشایش دیپلماسی و بازگشت به برجام چه تاثیری بر بورس دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا امیدها برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها بیشتر شد و زمزمه‌هایی در رابطه با بازگشت به برجام شنیده می‌شود. اما بازگشت به برجام چه تاثیری بر بورس دارد؟

برخی از کارشناسان تاثیر برجام و گشایش سیاسی بر بورس را از منظر تغییرات قیمتی دلار تحلیل می‌کنند. به گفته آنها گشایش روابط دیپلماتیک و بازگشت به برجام باعث روند نزولی نرخ دلار می‌شود. کاهش قیمت دلار در کوتاه‌مدت و میان‌مدت دو تاثیر متفاوت بر بورس دارد.

پیمان حدادی، کارشناس بازار سهام با اشاره به قیمت دلار گفت: با بازگشت به برجام دلار احتمالا ارزانتر می‌شود و این موضوع در کوتاه‌مدت باعث اصلاح بازار سهام می‌شود. اما اگر با برداشته شدن تحریم‌ها گشایش اقتصادی حاصل شود و شرکت‌ها بتوانند صادرات خود را راحت‌تر انجام دهند و وضعیت اقتصادی بهتر می‌شود و تمایلات و امید به آینده در میان‌مدت باعث رشد بازار سهام می‌شود.

این کارشناس در ادامه گفت: اما اگر گشایش اقتصادی مانند وعده‌های قبلی دولت در حد حرف باقی بماند و دلار نیز ریزش کند بازار سهام با رکود همراه می‌شود و ریزش سنگینی خواهد داشت.

این کارشناس در رابطه با نمادهایی که با ریزش دلار رشد می‌کند گفت: صنایعی مانند خودرو و بانک صنایعی هستند که با ریزش قیمت دلار رشد می‌کنند و ریزش قیمت دلار به نفع این نمادها است.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند