فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۶۶۳۴۷۹

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

داستان باج‌گیری مدرن! /خفاش شب بازار رمزارزها

داستان باج‌گیری مدرن! /خفاش شب بازار رمزارزها

این روزها سرقت ارزهای دیجیتال به داستانی تکراری تبدیل شده اما فارق از هک کردن پلتفرم‌ها برخی با اعمال زور ارز دیجیتال می‌دزدند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، مردی ۳۱ ساله اهل کالیفرنیا با نفوذ به خانه‌ای و بستن یک زن به صندلی با چسب نواری، سه میلیون‌ دلار ارز دیجیتال از او به سرقته برده بود. پلیس امروز اعلام کرد: متهم این سرقت خشونت‌آمیز ۷ هزار مایل دور از آمریکا دستگیر شد.

نام این سارق ژانک تیانزه است. ظاهر در جریان حمله به زن صاحب خانه از عینک، کلاه و دستکش اسکی استفاده کرده است. داستان می‌گوید: او قربانی را به شکنجه با چاقو تهدید کرد و از این طریق رمزارزهای او را به سرقت برد. او بلافاصله پس از سرقت به تایوان گریخت اما پلیس او را ردیابی و یک ماه بعد بازداشت کرد. زمانی که تیانزه دستگیر شد ۸ هزار دلار پول نقد، تبلت، لپ‌تاپ، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری دیجیتال و مدارک دیگری از جنایات خود همراه داشت.

اکنون پلیس او را به فرانسیسکو برگردانده است. جایی که با اتهامات بزرگی مانند سرقت منزل، آدم‌ربایی، باج‌گیری و استفاده از چاقو روبه‌رو است. در فرودگاه او در مواجهه با خبرنگاران سکوت کرد.

برخی گمانه‌زنی در رابطه با سایر سرقت‌های او وجود دارد. برخی می‌گویند شواهدی از دیگر آزار و اذیت‌های او برای زنان وجود دارد. تیانزه از جهاتی شبیه به خفاش شب خودمان است. البته آن کجا و این کجا. خفاش شب قربانی‌های خود را می‌کشد اما تیانزه فقط ارز دیجیتال آن‌ها را سرقت می‌کند. شباهت این دو در طعمه‌هایشان بود. هر دو زنان را طمعه می‌کردند.

باج‌گیری مجازی

برخی از سارقان فکر می‌کنند اگر ارز دیجیتال یک نفر را بدزدند کار تمام است و هیچ‌کس آن‌ها را پیدا نمی‌کند. اما کور خواندند. درست است ارز دیجیتال قابلیت ناشناس بودن دارد اما شفاف است. اگر پلیس سارق را شناسایی کند می‌تواند به راحتی او را پیدا کند. از طرفی بسیاری از کیف پول‌ها یا درگاه‌های فروش ارز دیجیتال احراز هویت نیاز دارند.

با این تفاسیر باج‌گیری دیجیتال به اوج خود رسیده است. همین چند وقت پیش بود که چند سارق در ایران یک مرد جوان را دزدیدند و از برادرش در ترکیه برای آزادی او تتر گرفتند. به گزارش رسانه‌ها این مرد در دفتری در فرشته که محل کارش بود مورد حمله قرار گرفت. سارقان او را با ماشین پورشه خود به مکانی نامعلوم منتقل می‌کنند و بعد از برادر ارز دیجیتال تتر می‌گیرند.

ماه گذشته هم پلیس لندن اعلام کرد که سارقان یک مرد را بعد از کتک زدن مجبور به بازکردن کیف پولش کردند. کیف پول این مرد با Face ID کار می‌کرد و برای همین او را کتک زدند و بعد کیف پول را بازکردند.

آخرین اخبار رمزارزها را در صفحه ارز دیجیتال تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.