کد مطلب: ۹۰۲۶۰۹

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

انحصار بازار خودرو در سال جدید می‌شکند؟/ آغاز کوچ مافیا از بازار

انحصار بازار خودرو در سال جدید می‌شکند؟/ آغاز کوچ مافیا از بازار

به باور بسیاری از افراد مشکلات موجود در صنعت خودروسازی کشور با ورود مافیا به این بازار آغاز شده و انحصار بازار نیز بر این مشکلات دامن زده است. اما آیا شکستن انحصار در بازار خودرو و کوچ مافیا از این بازار در سال جدید ممکن خواهد شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، حضور مافیا در صنعت خودروسازی کشور و عقب‌ماندگی این صنعت به همین دلیل از چندین سال گذشته همواره مطرح می‌شود، اما هیچ موقع به صورت قطعی اثبات نشده است. برخی از افراد بر این باور هستند که به دلیل سود مافیا از حضور در این صنعت، انحصار بازار شکل گرفته و این افراد از واردات خودرو در مقیاس گسترده جلوگیری می‌کنند.

در حالی که با جدی‌تر شدن روند واردات خودرو این سوال مطرح می‌شود که آیا مافیا در حال کوچ از این بازار هستند؟

پیش به سوی بازار رقابتی در سال 1403

انحصار دو خودروساز دولتی کشور از سال‌ها پیش وجود داشت و موضوع جدیدی نیست، اما این انحصار در سال‌های اخیر و با بهانه‌‌هایی همچون نبود ارز و به تبع آن، ممنوعیت واردات بیشتر شد. کار به جایی رسید که از سال 1397 تا 1400 تعداد خودروهای جدیدی که وارد بازار شدند بسیار محدود بود.

بر همین اساس، عرضه بازار پاسخگوی میزان تقاضا نبود و همین عامل باعث افزایش چشم‌گیر قیمت‌ها در بازار شد. با آغاز رشد قیمت خودرو، دلالان بسیاری به سوی این بازار روانه شدند که همین موضوع ایجاد تقاضای کاذب در بازار شد و شیب افزایش قیمت در بازار را تندتر کرد.

با رسیدن به اردیبهشت سال 1402، بازار خودرو شوک عجیبی را تجربه کرد که عوامل متعددی داشت. آغاز ثبت‌نام مرحله دوم سامانه یکپارچه، ثبات نرخ ارز، برکناری وزیر پیشین صمت و جدی شدن واردات خودروهای نو و کارکرده از جمله دلایل رکود سنگین در بازار خودرو و افت شدید قیمت‌ها بود. این وضعیت بازار شباهت بسیاری به وضعیت بازار بورس در تابستان 1399 داشت که افت سهمگین بازار باعث فرار عده زیادی از معامله‌گران آن شد.

در نتیجه همین شوک، تنها مصرف‌کنندگان واقعی در بازار باقی ماندند و مشخص شد که تولید فعلی خودروسازان می‌تواند تا حدود بسیاری پاسخگوی بازار باشد، اما باز هم فاصله بسیاری تا بازار رقابتی وجود داشت.

دومین گام، ورود خودروهای وارداتی به بازار بود که همین تعداد انگشت‌شمار هم توانست قیمت‌ها را کنترل کند. در صورتی که سال 1403 واردات خودرو در مقیاس گسترده انجام شود می‌توان گفت که مافیای این صنعت به بازارهای دیگر کوچ کرده‌اند. چرا که یکی از مهم‌ترین منبع کسب درآمد این افراد، انحصار در بازار بود.

بررسی بودجه سال 1403 دولت نشان دهنده آن است که درآمد پیش‌بینی شده دولت از سمت واردات خودرو بسیار کمتر از مالیات معامله خودروها بوده و در نتیجه احتمال واردات با ارقام عجیب‌وغریب اعلامی دولت‌مردان بسیار پایین است.

البته امید است که دولت با رفع موانع موجود بر سر راه واردات خودرو، آخرین گام رفع انحصار این بازار را بردارد تا بتوان از یک‌سو قیمت خودروهای داخلی را آزاد کرد و از سوی دیگر، رقابت‌پذیری این شرکت‌ها با خودروهای خارجی را افزایش داد.

 برای مطالعه بیشتر صفحه اخبار خودرو را در تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.