کد مطلب: ۱۷۰۲۲۵

چگونه از هک شدن مودم وای‌فای جلوگیری کنیم

چگونه از هک شدن مودم وای‌فای جلوگیری کنیم

با افزایش روزافزون هک شدن شبکه اینترنت بی‌سیم وای‌فای، کاربران موظف هستند از راه‌های جلوگیری از هک شدن اینترنت خود مطلع شوند.

از آنجایی که امروزه هک شدن مودم‌های اینترنت بی‌سیم وای‌فای همواره جزو اخبار داغ در گوشه و کنار جهان محسوب می‌شود، لازم است برای افزایش ضریب امنیت اینترنت خانه خود، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، در صورتی که اینترنت بی‌سیم خانه یا محل کار شما هک شده باشد، ۳ نشانه واضح خواهد داشت تا از طریق آن به هک شدن اینترنت خود پی ببرید:

۱- هزینه اینترنت شما بسیار بیشتر از حد استفاده واقعی شما می‌شود و یا حجم اینترنت خریداری‌شده شما خیلی زودتر از موعد مقرر خود به اتمام می‌رسد.

۲- سرعت اینترنت شما در قبال آن سرعتی که بابت آن پول پرداخت می‌کنید، بسیار کمتر است.

۳- پیام‌ها، ایمیل‌ها و برداشت‌های بانکی غیرموجه و نامربوط دریافت کرده و به طور کلی، اطلاعات شخصی، محرمانه و مالی شما در معرض خطر قرار گرفته است.

در این گزارش به بررسی مختصری بر راه‌های جلوگیری از هک شدن شبکه اینترنت بی‌سیم وای‌فای خواهیم پرداخت:

به تنظیمات مودم وای‌فای خود دسترسی پیدا کنید

با توجه به مارک و برند مودم شبکه بی‌سیم اینترنت وای‌فای خود، در اینترنت سرچ کنید و معمولا با تایپ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ در یکی از مرورگرهای خود و با وارد کردن نام کاربری و پسورد مودم می‌توانید به صفحه تنظیمات مودم وای‌فای خود دسترسی پیدا کنید و بدین ترتیب قادر خواهید بود وارد صفحه تنظیمات مودم وای‌فای خود شوید.

یک رمز عبور اختصاصی برای مودم وای‌فای خود انتخاب کنید

هنگامی که شما وارد صفحه تنظیمات مودم خود می‌شوید نخستین کاری که باید انجام دهید تغییر رمز عبور و گذرواژه مودم وای‌فای است. بعد از ورود به صفحه تنظیمات، یک گذرواژه یا رمزعبور اختصاصی برای مودم خود قرار دهید.

نام اتصال به شبکه مودم وای‌فای خود را تغییر دهید

شبکه SSID یا همان Wireless Network Name که نام شبکه اینترنت شما بوده، معمولا به صورت پیش‌فرض بر روی کلمه default یا به نام برند مودم شما نامگذاری شده است. در صورتی که می‌خواهید امنیت شبکه وای‌فای خود را ایمن‌تر کنید، باید حتما نام آن را تغییر دهید.

برای تغییر نام وای‌فای می توانید از صفحه تنظیمات مودم و بخش wireless settings یا هنگام راه‌اندازی از قسمت Setup اقدام به عوض کردن نام شبکه اینترنت خانگی خود کنید. برای تعویض یا تغییر نام شبکه، هرگز از نام و نام خانوادگی و یا سایر اطلاعات شخصی خود استفاده نکنید. این کار نه تنها امنیت شبکه اینترنت شما را افزایش نمی‌دهد، بلکه تاثیری برعکس بر حفاظت اطلاعات شما خواهد گذاشت.

در صورت غیرفعال بودن رمز عبور، آن را فعال کنید

به منظور جلوگیری از هک شدن مودم وای‌فای باید همواره از رمز عبورهای مطمئن و غیرقابل حدس استفاده کرد. با ورود به صفحه تنظیمات مودم خود، می‌توانید در صورت باز بودن شبکه و غیرفعال بودن رمز عبور، آن را فعال‌سازی کرده و رمز عبور مطمئنی برای آن بگذارید.

آدرس فیزیکی دستگاه‌های قابل اتصال به مودم وای‌فای را فیلتر کنید

تمامی دستگاه هایی که به مودم وای‌فای متصل می‌شوند نظیر لپ‌تاپ، رایانه، گوشی و تبلت برای اتصال به وای‌فای از یک آدرس منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند و شما در صورتی که می‌خواهید امنیت اتصال به مودم خود را افزایش دهید، می‌توانید آدرس فیزیکی منحصربه‌فرد IP دستگاه‌هایی که به وای‌فای شما متصل می‌شوند را به مودم معرفی کرده و به عبارتی دیگر، تنها به تعداد محدودی از دستگاه‌های الکترونیکی اجازه اتصال به وای‌فایتان را بدهید.

طیف سیگنال‌های منتشرشده از مودم خود را بکاهید

در صورتی که منزل یا محل کارتان کوچک است و از مودمی با طیف گسترده‌ای از امواج و سیگنال‌های وای‌فای استفاده می‌کنید، سعی کنید طیف امواج مودم خود را کاهش دهید تا همسایگان و افراد خارج از خانه کمترین احتمال دسترسی را به اینترنت شما داشته باشند. بدین منظور می توانید با قراردادن مودم زیر تخت و در درون یک جعبه کفش و یا بسته‌بندی فویلی، سیگنال دهی مودم خود را محدود کنید.

فِرم‌وِیر مودم وای‌فای خود را به‌روزرسانی کنید

برای این کار، باید وبسایت سازنده مودم وای‌فای خود را چک کرده و از به‌روز بودن فرم ویر روتر مودم خود اطمینان حاصل کنید. برای مشاهده نسخه سیستم عامل کنونی مودم خود می‌توانید وارد صفحه تنظیمات مودم شده و در قسمت بالای آن نسخه فرم ویر روتر خود را مشاهده کنید.

افراد متصل به مودم وای‌فای را چک کنید

شما در صورتی که به استفاده سایرین از اینترنت وای‌فای شما شک دارید، می‌توانید با استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای موجود در فروشگاه‌های اینترنتی و انلاین، از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

WPS را غیر فعال کنید

WPS که واژه اختصاری Wi-Fi Protected Setup است، به عنوان استاندارد غیرمطمئنی در مودم‌های اینترنت وای‌فای شناخته شده است که به کاربران اجازه می‌دهد بدون استفاده از رمزعبور از پین ۸ رقمی مودم یا فعال کردن دکمه WPS به شبکه وای‌فای متصل شوند.

وای‌فای و بلوتوث را در صورت عدم نیاز خاموش کنید

در صورتی که از اینترنت وای‌فای خانه یا محل کار خود استفاده نمی کنید یا می‌خواهید از آنجا خارج شوید، سعی کنید حتما مودم وای‌فای و بلوتوث را خاموش کنید تا بدین وسیله از هک شدن و استفاده سایرین از اینترنت شما جلوگیری به عمل آورید.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.