کد مطلب: ۲۵۰۲۴۷

۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت شده است

۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت شده است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: عشایر قشر زحمت‌کش پرتلاش، مولد و کم‌توقع­ یک جامعه پویا هستند که همواره با صداقت در خدمت نظام و جمهوری اسلامی هستند.

کرمعلی قندالی در دیدار با رئیس سازمان بسیج عشایری کشور با اشاره به نام گذاری سال ۹۷ از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: حمایت از کالای ایرانی و بحث اقتصاد مقاومتی هر دو مختص جامعه عشایری کشور است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، وی افزود: در بحث تحریم‌های اقتصادی اگر چه عشایر دچار مشکلاتی شدند و فشارهای اقتصادی‌ای بر آنان وارد شد اما در مسیر زندگی و تولیدات آنان خللی وارد نشد.

قندالی گفت: همه تلاش و فعالیت عشایر تولید است تولیداتی که بخش زیادی از آن متکی به خود است و هر ذائقه ایرانی‌ای مشتاق مصرف آن است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: فعالیت‌هایی که عشایر در حوزه تولید صنایع دستی دارند تولید کالاهایی هست که در بعد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کاملا بومی شده است.

وی ادامه داد: جامعه عشایری با اتکا به منابع طبیعی قشری هستند که بدون ادعا و بدون اینکه هزینه‌ای برای کشور ایجاد کنند کار خود را انجام می‌دهند.

قندالی تصریح کرد: جامعه عشایری همه بسیجی هستند چراکه با کمترین هزینه بیشترین سود را برای دولت و کشور دارند و سرمایه‌های عظیم و مخلص و فداکار هستند که در همه زمینه‌ها می‌توان از آنان استفاده کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در دفاع مقدس تنها قشری که بصورت خودجوش با همان صلاح ابتدایی که داشتند در مقابل هجوم دشمن ایستادند عشایر بودند.

وی با اشاره به آیین نامه ساماندهی عشایر افزود: این آیین نامه که در دولت‌های قبل به تصویب رسیده است ظزفیت خوبی برای خدمات رسانی دستگاه‌ها به جامعه عشایری است.

قندالی گفت: در دولت تدبیر و امید مصوباتی خوبی در خصوص سطح سواد و مهارت عشایر و طرح ویژه فرهنگی و مذهبی داشتیم که در شورای عالی عشایر مطرح و مصوباتی هم در دولت گرفته شد و وظایف دستگاه‌های مرتبط در آن تبیین شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: تشکل‌های عشایری به عنوان کارگزار، بیمه عشایر را پیگیری می‌کنند و در حال حاضر حدود ۷۰ هزار خانوار عشایری در کشور بیمه هستند.

وی درخصوص بیمه دام عشایر نیز افزود: ابتدا استقبال خوبی از آن شد و بیمه دام عشایر تا ۳۵ درصد هم رسید اما به دلیل محدودیت‌های مالی در پرداخت خسارت مشکلاتی پیش آمد و استقبال عشایر از آن کم شد.

قندالی اظهار داشت: در سه سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد با دوره برگشت ۵ ساله و ضمانت زنجیره‌ای به عشایر پرداخت شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: همچنین ۴۰۰ میلیارد تومان هم از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تسهیلات به عشایر پرداخت شد که در مجموع ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در طول سه سال به عشایر پرداخت شد که این موضوع بی‌سابقه بوده است.

وی با بیان اینکه واگذاری ایلراه ها طبق قانون مطلقا ممنوع است، گفت: همه ما در اجرای این قانون غفلت کرده‌ایم و متاسفانه تصرفات غیرقانونی و انواع و اقسام تصرفات در ایلراه ای عشایری اتفاق افتاده است.

قتدالی افزود: از سال ۹۲ تاکنون ۶۶ هزار کیلومتر ایل راه عشایری شناسایی شد و امروزه ایل راه‌ها بعنوان سند معارض شناخته می‌شوند و تعرض به آنها پیگرد قانونی دارد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه متاسفانه عشایر در خصوص چرای دام مازادشان درحوزه قضایی آسیب پذیر هستند گفت: البته منابع طبیعی همکاری خوبی را در این خصوص با عشایر کشور داشته و دارد.

وی با اشاره به اینکه برای تنوع بخشی به مشاغل عشایری برنامه‌هایی تدوین شده است، گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه گردشگری عشایر، توسعه صنایع دستی، توسعه باغات شیبدار، طرح رنجیره تولید گوشت قرمز از جمله این برنامه است که در مناطق عشایری کشور در حال اجرا است.

منبع: صداوسیما

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.