کد مطلب: ۵۵۱۴۵۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

هشدار سامانه املاک به مستاجران/ یارانه مستاجران در چه صورت قطع می‌شود؟

هشدار سامانه املاک به مستاجران/ یارانه مستاجران در چه صورت قطع می‌شود؟

فرصت ثبت اطلاعات خانه‌ها در سامانه املاک و اسکان تمدید شد. پیش از این اعلام شده بود یارانه مستاجرانی که اطلاعاتشان را در این سامانه ثبت نکنند، قطع می‌شود. یارانه مستاجران در چه صورت قطع می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، مردم دو ماه فرصت داشتند اطلاعات خانه خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند. این مهلت دو ماهه ۱۹ خرداد به پایان رسید. اما در جلسه امروز ستاد ملی کرونا زمان ثبت‌نام سه ماه دیگر تمدید شد.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی پیش از این درباره جریمه ثبت‌نام نکردن در سامانه املاک و اسکان گفته بود: «اگر مالکی نسبت به ثبت‌نام اقدام نکند یا اطلاعات خانه‌اش اشتباه و ناقص باشد مشمول جریمه مالیاتی می‌شود و اگر مستاجران نسبت به ثبت‌نام اقدام نکنند یارانه‌شان قطع شده و از خدمات بانکی محروم می‌شوند.»

در روز پنجشنبه ۲۰ خرداد صد و بیست و چهارمین مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار ۷۸ میلیون نفر واریز شد. برخی از یارانه‌بگیران می‌گویند که یارانه برایشان واریز نشده است. علت واریز نشدن یارانه این افراد، عدم ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان است؟

آیا یارانه کسی در خرداد حذف شده است؟

ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان در روز چهارشنبه هفته قبل یعنی ۱۹ خرداد به اتمام رسیده است. بنابر اعلام وزارت راه مستاجری که اطلاعات ملک استیجاری خود را در این سامانه ثبت نکرده باشد یارانه‌اش حذف می‌شود.

براساس قانون یارانه‌ها را سامانه هدفمندسازی یارانه‌ها واریز می‌کند اما این سازمان در مورد حذف یارانه‌بگیران تصمیم‌گیرنده نیست بلکه اجراکننده دستورالعمل‌هاست.

برای حذف یارانه‌بگیران ابتدا باید دولت به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور حذف یارانه‌بگیران را بدهد. در مرحله دوم براساس ملاحظاتی که دولت درنظر می‌گیرد، وزارت کار وظیفه دارد لیست کسانی که باید یارانه‌شان حذف شود را به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها بدهد.

در مرحله آخر سازمان هدفمندسازی باید در واریز یارانه تغییرات را اعمال کند.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که در حال حاضر دستورالعمل حذف یارانه‌ براساس سامانه املاک و اسکان از سوی دولت به وزارت راه یا وزارت کار داده نشده، بنابراین در حال حاضر هیچ یک از دستگاه‌ها اجازه حذف یارانه‌ را ندارند. همچنین پیگیری‌های تجارت‌نیوز از سازمان‌های مربوطه نیز نشان می‌دهد که یارانه کسی در خرداد حذف نشده است.

از سوی دیگر نیز ممکن است زمان نام‌نویسی تمدید شود چرا که که وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده که زمان نام نویسی در سامانه املاک و اسکان تا پایان شهریور تمدید شود.

یارانه چه کسانی حذف می‌شود؟

به گفته معاون وزیر راه اگر مستاجران نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان اقدام نکنند یارانه‌شان قطع می‌شود.

زمان ثبت اطلاعات چهارشنبه گذشته به اتمام رسید، اما محمود زاده به تجارت‌نیوز گفته بود که قرار است در جلسه امروز ستاد کرونا در خصوص تمدید زمان ثبت‌نام تصمیم‌گیری شود.

براساس اظهارات امروز معاون وزیر راه ثبت اطلاعات ملکی در سامانه املاک و اسکان تا پایان شهریور تمدید شد.

به گفته او مبنای دریافت خدمات دولتی از قبیل یارانه، افتتاح حساب بانکی، پلاک خودرو، انشعابات خانگی، گذرنامه و بسیاری دیگر از خدمات، ثبت اطلاعات ملکی در سامانه املاک و اسکان و دریافت کد یکتا است که عدم ثبت‌نام به معنای قطع این خدمات است.

بر این اساس باید گفت افرادی که هنوز نتوانسته‌اند اطلاعات خود را در سامانه املاک ثبت کنند تا پایان شهریور فرصت دارند که نام‌نویسی کنند، در غیر این صورت احتمالا از مهر ماه یارانه مستاجرانی که اطلاعات ملک استیجاری خود را ثبت نکنند حذف شود.

بنابر تصمیم امروز ستاد ملی کرونا در خرداد یارانه کسی حذف نشده و تا شهریور همه یارانه‌بگیران طبق روال ماه‌های قبل یارانه خود را دریافت می‌کنند. احتمالا مشکل افرادی که از حذف یارانه خود خبر داده‌اند چیزی دیگری بوده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  دیگه پول نیم کیلو زرد الو که ارزش این همه بحث نداره قطع کنید بره فکر کردید چی به ملت میدین

 • دوست کشور ایرانم

  با سلام خدمت شما مدیران و ریسها شهرسازی کل کشور خواهشمندم درحق ما مستاجرین دست خیری برداریدبنده امروز دوتا دختر دارم که یکی نامزدی هست یکیم معسل هستند هرسال جابجایی خونه داریم خواهش میکنم بچه‌های ما هم فرزندان این کشور هستن برادرانه تصمیم بگیرید درحق این مردم بدبخت مردم با شماها هستن شماهاهم کم کم لطفی نکنید

 • گرفتار

  چرا نظرهامونمیزارین؟؟صاحبخونه با ما را نمیاد.کد ملی به ما نمیده برای ثبت نام چطوری ثبت نام کنیم اخه؟؟صدتا خونه داره نمیده میگه ناراحتین پاشین میدم افغانیها.

 • ناشناس

  فقط اخبارو گذاشتین هیچ جا برای رسیدگی نیست همش میگید کروناس کسی رو بیرون نکنید ما هم اجاره دادیم هم پول پیش تو این دو سال هرجور تونسته مارو ازار داده الانم رفته به کذب شکایت کرده و قاضی حتی حاضر نشد حرف مارو گوش کنه و اعلام کرد من نخونده حکم دادم حکم تخلیه مارو گرفته امروز با مامور اومدن نه شکایتمون به جایی رسید نه کسی جوابمونو میده نه پولی داریم نه سر پناه کی پاسخگو ماست؟؟؟؟

 • ناشناس

  سلام مردم عزیزوتجارت نیوزکوشا وپیگیر؛
  اگه دولت میخواد مالیات بگیره ونظارت داشته باشه برمساکن خالی ویا آماربگیره واسه اقدامات بعدی…دیگه ثبت نام مستاجرلازم نیست! ازمالکان آمارتون بگیرین بقیش معلومه!!؟یا داستان چیز دیگه ایه!؟؟

 • ناشناس

  سلام بهزادی هستم صاحب خانه بهمون شماره ملی نمیده ثبت کنیم ایا این انصاف هست که یارانه ما هم قطع بشه خودمون که هیچی نداریم ازامکانات هم محروم بشیم لطفا تجدیدنظرکنید باتشکر

  • ناشناس

   اینقدر سر این یارانه سر ملت منت می گذارند انگار به گدا دارن صدقه می دهند واقعا شرم داره به ۴۵هزار تومن تومن نیم کیلو پنیر هم نمی دهند ،بیچاره مستاجر نمی داند به کدام دردش گریه کند

 • ناشناس

  من یک مستاجرمازصاحب ملک شما ه ملی خواستم گفت کرایه رو بزن ۵۰۰ درصورتیکه یک ملیونه وزمان قراردادرو ازاول امسال بزن ولی من از سال ۸۴ در این ملک سکونت دارم حالا مجبورم یک مشت دروغ بنویسم تکلیف مستاجرین بدبخت رو روشن کنید چکار کنندلطفا

 • ناشناس

  مسئولین راازکشورودنیابیرون کنند..‌‌
  دیگه حرف مذخرف نمیزنند.‌‌‌…

 • ناشناس

  یعنی کسانی که بعلت نداشتن پول اجاره وره در حاشیه شهر پارکها چادر زده ان باید یارانه شان قطع بشه کسانی که چند دستگاه خانه دارند یارانه بگیرند،نوبر والا

 • مهشید

  سلام چرایارانه ماهارا که چندسال پیش الکی قطع کردن چرا دباره برامون پرداخت نمیکنیدخیلب هامثل من هستن که به نون شبشون محتاجن یکم خجالت بکشیدخدا جاحق نشسته پول مابیچاره هاخوردن نداره