کد مطلب: ۷۰۱۶۸۴

افزایش حقوق کارمندان به نیمه دوم سال می‌رسد؟

افزایش حقوق کارمندان به نیمه دوم سال می‌رسد؟

به نظر می‌رسد پس از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی حالا نوبت به افزایش حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته دولت رسیده باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، انتظار می‌رود حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته نیز افزایش داشته باشد.

به نقل از اکوایران، رئیس سازمان برنامه و بودجه از شروع بررسی افزایش مجدد حقوق‌ها در دولت خبر داد. به گفته او در یک سناریو ممکن است حقوق‌ها برای هفت ماه افزایش یابد. در سناریو دیگر امکان دارد افزایش حقوق‌ها فقط نیمه دوم را در بر بگیرد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه هم خبر داد برای افزایش حقوق‌ها دو سناریو افزایش یک رقم ثابت یا کالابرگ مطرح شده است.

حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱

بیست‌وسوم مرداد اعلام شد سازمان‌های امور اداری و استخدامی و برنامه و بودجه در پیشنهادی مشترک، افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری را جهت بررسی و اتخاذ تصمیم به دولت ارائه کرده‌اند. در توجیه این پیشنهاد گفته شد: هدف بهبود و کمک به معیشت کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری و ارتقای قدرت خرید آنها است. قرار است مجددا حقوق افراد مشمول، افزایش یابد.

در بودجه ۱۴۰۰ حقوق کارمندان دولت ۱۰درصد افزایش یافت.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ درباره دلیل چنین تصمیمی به سایت خانه ملت گفت: در زمان تصویب افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ کارمندان در مجلس، نمایندگان برای افزایش حقوق‌های بین ۵میلیون و ۶۰۰هزار تومان تا ۱۵میلیون تومان تلاش‌هایی کردند. حتی در شورای نگهبان نیز این موضوع مورد بررسی قرار گرفت، اما دولت زیر بار نرفت و اعلام کرد اگر حقوق‌ها افزایش یابد به ۴ همت اعتبار نیاز است. دلیل دوم دولتمردان مبنا قرار گرفتن حقوق دولتی برای بخش خصوصی بود و تصور می‌کردند دولت هر چقدر حقوق‌ها را بالا ببرد دستمزد کارگران هم به همان میزان بالا خواهد رفت. به همین دلیل نظر یک افزایش حداقلی داشتند.

حاجی بابایی اشاره کرد: در ادامه با وجود افزایش حداقلی حقوق کارمندان حقوق (کارگران) افزایش بیشتری داشت.

افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱

وی گفت: دولت در لایحه بودجه پیشنهاد افزایش ۲۹درصدی حداقل حقوق را داده بود، اما این موضوع در مجلس ۶۰درصد رشد داشت و حداقل حقوق در مجلس یازدهم ۵میلیون و ۶۰۰هزار تومان شد.

حاجی بابایی تصریح کرد: میزان افزایش حقوق ۱۴۰۱ کارمندان بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نیز، ۱۰درصد تعیین شد که ممکن است ایراداتی به این موضوع وارد باشد. البته در مجلس تلاش شد این ایراد از طریق موضوع مالیات پلکانی معکوس جبران شود. به این معنا که افرادی که از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون تومان دریافت می‌کنند، ۱۰درصد مالیات پرداخت کنند. در واقع براساس مصوبه مجلس فردی که ۱۵میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، حدود ۶درصد مالیات می‌دهد. زیرا تا ۵میلیون و ۶۰۰ تومان معاف از مالیات است حال آنکه در لایحه دولت، این فرد باید ۱۰درصد مالیات پرداخت می‌کرد.

افزایش مجدد حقوق کارمندان

مسعود میرکاظمی موضع سازمان برنامه و بودجه را درباره افزایش حقوق اعلام کرد. او گرچه پیشنهاد دهنده مجدد افزایش حقوق عنوان شده از فحوای سخنانش بر می‌آید که دل نگران منابع است.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه در بودجه سال ۱۴۰۱ بندی وجود دارد که براساس آن، شورای عالی حقوق دستمزد اجازه افزایش حقوق در سال جاری را نخواهد داشت. در نتیجه افزایش حقوق‌ها حتما باید به تصویب مجلس برسد.

وی افزود: در لایحه‌ای که دولت پیش از این به مجلس ارسال کرد، علاوه بر بحث ترمیم حقوق، این موضوع مطرح شد که دولت اجازه پیدا کند در مواردی که نیاز وجود دارد ترمیم حقوق انجام بدهد. در نتیجه اگر این لایحه به تصویب برسد دیگر نیازی به لایحه ترمیم حقوق نخواهد بود. متوسط افزایش حقوق‌های در نظر گرفته شده برابر ۱۰درصد است که بحث‌های مربوط به عائله‌مندی و قانون جمعیت نیز در آن موثر خواهند بود.

او در عین حال تاکید کرد با توجه به اینکه افزایش حقوق‌ها به صورت ماهانه ۷ هزار میلیارد تومان برای دولت بار مالی به دنبال دارد امیدوار هستیم به نحوی تامین مالی صورت بگیرد که سبب افزایش نقدینگی نشود. در حقیقت اگر افزایش حقوق‌ها را برای ۶ ماه در نظر بگیریم حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان و اگر برای ۷ ماه در نظر گرفته شود، بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز خواهد بود.

سنایوهای مختلف افزایش مجدد حقوق کارمندان

اما افزایش حقوق‌ها به چه شکلی قرار است انجام شود.

حمیدرضا حاجی بابایی گفت: دو سناریو وجود دارد. نخست آنکه مبلغ ثابتی به حقوق‌ها اضافه شود.

به گفته رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ برخی دیگر نیز پیشنهاد می‌دهند به جای افزایش مبلغ ثابتی به حقوق‌ها، این مبلغ در کالابرگ الکترونیک افرادی که دهک‌های پایین هستند، لحاظ شود. شاید این راهکار به عدالت نزدیک‌تر باشد.

حاجی بابایی ادامه داد: هنوز درباره انتخاب یکی از راهکارها جمع‌بندی نشده است. این موضوع باید بیشتر در شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت: اگر جبران هزینه‌ها به صورت کالابرگ انجام شود مشکل رشد تورم نیز ایجاد نمی‌شود. البته باید به این موضوع نیز توجه شود که هرچند موضوع تورم مطرح است، اما باید به وضع نامناسب بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی، حقوق‌بگیران پایین و افرادی که حقوق دریافت نمی‌کنند نیز رسیدگی شود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • حق

  ما افزایش حقوق نمیخوایم فقط جلوی تورم و گرانی گرفته بشه و قطعا با افزایش حقوق قراره خلق پول صورت بگیره و این یعنی باز تورم…ضمنا همه که کارمند نیستن به فکر افراد بیکار هم باشید

 • احسان

  فقط برای معیشت کارمندان بودجه ندارن چون تورم بیشتر میشه

 • ناشناس

  سلام . من با مدرک لیسانس ۳۱ سال تدریس کردم ودر سال ۹۱ بازنشست شدم واکنون ۷ سال است برای گذران زندگی مجبورم کارگری کنم و بیشتر وقتها خودم را لعنت میکنم که چرا درس خواندم و حقوق بگیر شدم اگر چهل سال پیش دنبال یک شغل آزاد رفته بودم الان زندگی بهتری داشتم ودیگر محتاج تصمیمات مدیرانی که چند ده میلیون حقوق میگیرند نبودم

 • ناشناس

  شما فقط اسم عدالت رو یدک میکشین

 • ناشناس

  سلام لطفا ۱۵ میلیارد تومان در حقوق شهریور عمل شود به نیمه دوم سال کشانده نشود . تشکربازنشسته کشوری حقوق ما خیلی پایین است .

 • ناشناس

  بابا بسه دست بر دارین ازاین سناریو مردم دیگه نون پنیر هم نمی تونند بخورند چه کردین با ما زمان هشت سال دفاع مقدس هم این وضعیت مردم نبود دست بر دارین کمی خدا را مد نظر داشته باشین یک میلیون به حقوق اضافه میکنید ۱۰ میلیون به اجناس مردم دیگر توان خرید ندارند شما خودتون خدا وکیلی هرچقدر دریافتی و در امد از دولت دارید نصف اونو به کارمند وبازنشسته بدین

 • ناشناس

  این دهک بندی مسخره را به حقوق کارمندان و باز نشستگان نکشانید

 • ناشناس

  دهک بندی تا چه حد به عدالت نزدیک است که به حقوقها می خواهید ربط دهید

  • ناشناس

   شمارا به‍ خدا اسم کالا برگ نیاوذید اگر ارزش ما بازنشستگان با کالا برگ درست میشود اول از خودتانشروع کنید بد بقیه شما دوریال حقوق کالا برگ برای ما جوانی خود را به پیری تمام کردیم نام کتلا برگ از همه کار کندان اگر قبول کردند حر فی نداریم

 • ناشناس

  ترابه خداقصم این چه عدالتی هست که من زحمت بکشم حقوق داشته باشم خرج خانواده کنم تبدیل به کالابرگش کنید که سوداجناس برسه. یعنی چه بس کنید این حرفارو چراخودتون کالا برگو نمی‌برید بجای چهارریال حقوق حداقل بگیرا به زور می قبولانین بس کنیددیگه بیشترازاین زشته به خدا

 • ناشناس

  چراآنچه که درددل کارمندان هست حتی دوست ندارید گوش کنید

پیشنهاد سردبیر