کد مطلب: ۷۳۱۳۷۵

یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

هشتمین مرحله یارانه نقدی دولت رئیسی این ماه هم طبق روال ماه‌های قبل بیستم آذر ماه واریز می‌شود. با این تفاوت که یارانه یلدایی به برخی از افراد تعلق نمی‌گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی آذر ماه این ماه هم باید در تاریخ بیستم به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. اما آنگونه که وزیر اقتصاد اعلام کرده یارانه یلدایی به تمام 9 دهک درآمدی تعلق نمی‌گیرد و یارانه برخی از افراد قطع می‌شود.

هفته گذشته بود که احسان خاندوزی از اتمام آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک خبر داد و گفت مقدمات کار فراهم شده، روند آزماشی اجرای طرح کالابرگ انجام شده و قرار است یارانه یکی از استان‌ها قطع شود و مردم این استان به جای یارانه نقدی، کالابرگ دریافت کنند.

اما یارانه نقدی دیگر استان‌ها به قوت خود باقی است و پرداخت می‌شود.

پس از آن بود که سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت یارانه یلدایی مردم استان هرمزگان قطع می‌شود و این گروه یارانه نقدی نمی‌گیرند و به جای آن کالابرگ یا همان کوپن الکترونیک دریافت می‌کنند.

البته هنوز هیچ کدام از مقامات دولتی محل اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک را اعلام نکرده‌اند و مشخص نیست که آیا استان محل اجرای طرح کالابرگ هرمزگان است یا جای دیگر.

بر این اساس می‌توان گفت کل 9 گروهی که قبل از این مشمول یارانه نقدی بودند همچنان یارانه را دریافت می‌کنند اما برخی از این افراد مشمول یارانه نقدی می‌شوند و عده معدودی شامل یارانه غیرنقدی.

پرداخت آخرین یارانه دولت رئیسی

در صورت صحت حرف خاندوزی، یارانه آذرماه آخرین یارانه نقدی است که مردم دریافت می‌کنند و بعد از این یارانه یلدایی، مردم سراسر کشور مجبور به دریافت کالابرگ هستند.

البته دولت چندان با پرداخت کالابرگ موافق نیست و بیشتر مدافع پرداخت یارانه نقدی است. حتی رئیس سازمان برنامه و بودجه هم گفته بود که سال آینده دولت یارانه 400 هزار تومانی پرداخت می‌کند.

برخی معتقدند که دولت بر اساس بودجه سال جاری موظف به پرداخت یارانه نقدی است اما این احتمال وجود دارد که در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1402، دولت به سمت پرداخت یارانه نقدی برگردد و آن را توزیع کند.

پیش از این هم برخی از اقتصاددانان اعلام کرده بودند که اصولا زمانی که دولت بین مردم پول یا همان یارانه نقدی توزیع می‌کند به سادگی نمی‌تواند آن را حذف کند و باید به پرداخت آن ادامه بدهد.

نگرانی دیگری که در این باره وجود دارد این است که آیا دولت می‌تواند طرح توزیع کالابرگ را به درستی و بدون خطا اجرا کند یا نه. این نگرانی عمدهای است که سبب شده این طرح تاکنون اجرا نشود. به عبارت دیگر اجرای چنین طرح عظیمی در 31 استان کشور نیاز به زیرساخت و بسترهایی دارد؛ بسترهایی که بخشی از بدنه دولت می گوید آن را ایجاد کرده و مشکلی در اجرا وجود ندارد اما بخش دیگر میگویند این زیرساخت ها جواب نمی‌دهد و احتمالا دولت در اجرای این طرح عظیم با مشکل مواجه می شود.

مردم یارانه نقدی می‌خواهند یا کالابرگ؟

اما نگاه مردم چیست و آنها طرفدار پرداخت یارانه نقدی هستند یا یارانه کالایی؟ از سال 89 تاکنون دولت هر ماه یارانه نقدی را به حساب مردم واریز کرده است. یارانه ای که علی رغم ارزش اسمی و واقعی آن به مردم این اجازه را داده که خودشان درباره نحوه هزینه کرد آن تصمیم بگیرند. اما حالا دولت می گوید که مردم باید کالابرگ دریافت کنند و همین مساله باعث واکنش مردم شده است. بسیاری از آنها میگویند یارانه پرداختی 300 و 400 هزار تومانی یک خانوار چهار نفره به حدود یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 600 هزار تومان می رسد و بسیاری از آنها از این یارانه برای پرداخت اجاره و یا سایر هزینه های خود استفاده میکنند. در نتیجه تصمیم میگیرند خودشان تصمیم‌گیرنده شیوه هزینه کرد یارانه باشند نه اینکه دولت برای آنها تصمیم بگیرند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  توروخدا یارانه نقدی رو بدید خودمون بتونیم درمورد خرج کردنش تصمیم بگیریم

  • ناشناس

   توروخدا ‌یارانه‌قطع ‌نکنید

 • س.سالاری

  یارانه ی نقدی رو بدن کالا برگ به چه درد میخوره هیچکس راضی نیست نمیدونم چرا میخوان اینکارو بکنن وقتی کسی راضی نیست دلیل این همه اصرار چیه؟

 • ناشناس

  مایه یارانه‌ نقدی نیاز داریم نه اینکه دولت برایم تصمیم خرید بگیرد

 • ناشناس

  سلام یارانه نقدی لطفا

 • کاهه

  سلام تورو به اون خدا یارنه نقدی رو قطع نکنید بعد شما که به در امدنگاه میکنید من یک مستمری بگیرم یک زن بدون سرپرستم ماهی دومیلیون فقط دارم اجاره میدم حقوق پدرم را با مادرم میگیرم پول اب و برق وگازم که بایدبدم دیگه اینا رو نگاه نمیکنید فقط میگید چون انقدر درامد داره جزو دهک مثلا هشتم هست

  • ناشناس

   سلام ببخشید خواهشن نقدی

 • ناشناس

  فقط یارانه نقدی

 • نشناس

  تورا قسم میدم یارانه نقدی را قط نکنید ما کالا برگ نمیخواهیم به کی باید بگیم کار کالا برک نمیخواهیم

 • ناشناس

  نقدی باشه بهتره

  • کارگرساختمانی

   فقط نقدی

 • ناشناس

  سلام توراخدا یارانه نقدی روقطع نکنید مگه بااین مبلغ چی میشه خریدکرد بااین همه گرونی ولی آن طوری حداقل کمک به ما مستاجر ها میشود خواهشن قطع نکنید

 • ناشناس

  ب اعضای هرنفر در خانه هم کالا برگ بده هم یارانه نقدی تا مردم بتونند زندگی کنند اکثر مردم با یارانه نقدی قسط و اجاره میدن برا خوراک چیزی ندارن ی کم ب فکر مردم باشید لطفا